ABD, TC PKK’YA KARŞI KURDİSTAN YÖNETİMİ ve IRAK REJMİ İLE BİRLİKTE ÇALIŞMALI..

ABD, TC PKK’YA KARŞI KURDİSTAN YÖNETİMİ ve IRAK REJMİ İLE BİRLİKTE ÇALIŞMALI..

ABD; sivillerin ölümlerinden endişe duyuyoruz diyerek, PKK vb. terör lejyonlarına karşı yönelik operasyonlarda Kurdistan Yönetimi ve Irak merkezi yönetimi ile ortak çalışması..
Bu haber 2020-07-02 04:40:04 eklenmiş ve 375 kez görüntülenmiştir.

 

ABD, TC  PKK’YA KARŞI  KURDİSTAN YÖNETİMİ ve IRAK REJMİ İLE  BİRLİKTE ÇALIŞMALI..

 

ABD; sivillerin ölümlerinden endişe duyuyoruz diyerek, TC’nin genlerinde ve kuruluş felsefesinde kürt düşmanlığı olduğundan PKK ve terörizme karşı mücadelede bölgenin meşru güçleri ile çalışması gerektiği, PKK vb. terör lejyonlarına karşı yönelik operasyonlarda Kurdistan Yönetimi ve Irak merkezi yönetimi ile ortak çalışmasını istedi..  (TC KÜRT DÜŞMANLIĞI TIKLAYINIZ..)

 

 ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Rûdaw’a verdiği demeçte, "Sivillerin ölümünden endişe duyuyoruz. PKK’yi yenmek için Türkiye’nin Irak ve Kürdistan Bölgesiyle birlikte çalışması gerekiyor" dedi.

 

Rûdaw'ın Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Kürdistan Bölgesi toprakları içerisinde PKK’ye yönelik eylemlerine ilişkin sorusuna yanıt veren ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Türkiye’nin meşru kaygılarını anladıklarını ancak Irak ve Kürdistan Bölgesiyle birlikte çalışması gerektiğini ifade ederek şunları söyledi:

 

“Sivil can kayıplarından dolayı endişe duyuyoruz ve Irak Hükümeti tarafından dile getirilen endişelere dikkat çekiyoruz. Irak'ta yürütülen askeri operasyonlar konusunda Irak egemenliğine saygı göstermesi gerektiği yönündeki görüşümüzü tekrar teyit ve vurgulamak istiyoruz.

 

Kürdistan Bölgesindeki (Kuzey Irak) durumun olağanüstü karmaşıklığı göz önüne alındığında, Türkiye’nin ve IŞİD’i yenilgiye uğratmak için çabalayan tüm ortaklarımızın, IŞİD üzerindeki baskıyı maksimum seviyede sürdürerek tüm Koalisyon personelinin güvenliğini sağlamak için birlikte çalışırken eylemlerini yakından koordine etmek hayati önem taşımaktadır..

 

Terör ve terör örgütleri ile mücadele, terörün yenilmesinin ana formülü  bölge ülkelerinin ortak mücadelesidir. Buna yanaşmayan rejimler dolaylı olarak teröre destek sunmakta terörle mücadele adı altında kendi vatandaşlarını kandırmaktadırlar..

 

PKK'nin Türkiye'ye getirdiği meşru güvenlik tehdidinin farkındayız ve Türkiye'yi Irak'ın egemenliğini destekleyecek şekilde Irak'la ortak terörle mücadele işbirliğini sürdürmeye teşvik ediyoruz.

 

Kürdistan Bölgesi de dahil olmak üzere, Türkiye ve Irak'ı PKK'yi yenmek için birlikte çalışmaya çağırıyoruz. ABD, sürdürülebilir güvenlik çözümlerinin ancak işbirliği ile sağlanabileceğine inanmaya devam ettiğimizden, bu konuda koordineli bir yaklaşımı kolaylaştırmaya ve desteklemeye hazırdır.

 

En nihayetinde, Şengal gibi bölgelerin Kürdistan Bölgesi ile koordineli olarak federal hükümet ve güvenlik güçlerinin tam kontrolü altına girmesi gerekiyor. Böylece PKK ve diğer milis grupları kendi gündemlerini ve emellerini yerine getirmekten uzak kalırlar. Bölgede yaşanan istikrarsızlık IŞİD soykırımı kurbanı yüz binlerce kişinin eve dönmesine engel oluyor.”

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer Kurdistan haberleri
Doğu Haber-Doğu Medya-Doğu Kültür Gazetesi
© Copyright 2013 Doğu Medya, Doğu Kültür, Doğu Haber, Doğu Kültür M. Tüm hakları saklıdır. Dkm Medya