HALEPÇE ACISI UNUTULMAZ


Bu makale 2015-03-17 00:14:43 eklenmiş ve 311 kez görüntülenmiştir.
Murat Akkuş

 

 

HALEPÇE ACISI UNUTULMAZ

 

 

Tarihin kara sayfalarından bir sayfadır Halepçe katliamı… Halepçe, katliam yapılmadan önce yaklaşık yetmiş bin nüfusa sahip bir şehirdi. İran sınırına 40 kmuzaklıkta bulunan Halepçe, Güneydoğu Kürdistan’da bulunuyor. Halepçe de yaşanan vahşeti hiçbir kelime tam olarak anlatamaz. Adına vahşet, adına soykırım demek, adına katliam demek Halepçe`yi anlamak için yeterli olmaz.  


27’ci Yıl dönümüne girdiğimiz Halepçe Katliamı dünyanın en büyük insanlık trajedilerinden biridir. Aradan yıllar geçmesine rağmen bugün hala kimyasal gazların etkisi devam ediyor. Bombardıman sonrası ortaya çıkan vahşet görüntüleri çoğumuzun hala hafızalarında tazeliğini korumaktadır. Sokak ortalarında, evlerinde, iş yerlerinde birbirine sarılarak ölen yüzlerce ailenin görüntüleri insanlık dışı vahşeti tasvir etmektedir. Torununu kucağında korumaya çalışan yaşlı dedenin görüntüsü ile Şivan Perwer’in “Halepçe” ağıtı yaşananları sembolize etmeye yetmektedir.


16–17 Mart 1988 tarihinde diktatör Saddam Hüseyin yönetimi tarafından gerçekleştirilen ve iki gün süren zehirli gaz bombardımanı sonrası çoğunluğunu çocuk ve kadınların oluşturduğu yaklaşık 5 bin kişi kaçma fırsatı dahi bulmadan zehirlenerek ya da yanarak öldü. Doğanın da büyük ölçüde zarar gördüğü bu saldırıda çevre kirliliği yanında su kaynakları zehirlenmiş, kimyasal gazların etkisiyle on binlerce evcil hayvan yanı sıra bütün canlılar telef olmuştu.


Kullanılan kimyasal gazlar günümüze kadar takriben 50 bin kişinin ölümüne on binlerce insanın da sakat kalmasına sebep olmuştur. İddiaya göre Halepçe'de özürlü doğum oranın Hiroşima ve Nagasaki'nin 4 katıdır. Bu nedenle Halepçe “Orta Doğu’nun Hiroşiması” olarak tanımlanır.


Dünyanın gözü önünde gerçekleştirilen bu katliamın sorumlusu kuşkusuz tek başına Diktatör Saddam Hüseyin ve Ordusu değildir. Gerek İran-Irak savaş sırasında gerekse de savaştan hemen sonra Irak ordusunun Kürt halkına karşı başlattığı saldırılarda kullanılan silahları Batılı ülkelerden sağlandı.


Bilindiği gibi batılı ülkeler, kimyasal silah ürettiği gerekçesiyle Irak’ı işgal etmiş ve eski işbirlikçileri Saddam Hüseyin’i yakalayarak Irak Yüksek mahkemesine teslim ettiler.


Katil Saddam Halepçe katliamı'nda Kürtlere karşı işlediği katliam sucundan yargılanmış ve Duceyil Davası’nda, insanlığa karşı işlenen suçlardan mahkûm edilmiş, asılarak idamına karar verilmiştir. Ayrıca Mahkeme, Halepçe Katliamı'nın başrolünde yer alan Saddam Hüseyin'in kuzeni, Kimyasal Ali'yi, Halepçe'deki kimyasal gaz saldırısının sorumlusu olarak insanlığa karşı suç işlemekten idama mahkûm etmiş, 24 Ocak 2010'da infaz edilmiştir. Öncesinde birleşmiş milletler ve birçok ülke Halepçe katliamını soykırım olarak nitelemiştir. Daha sonara 1 Mart 2010 yılında da Irak Yüksek Ceza Mahkemesi Halepçe katliamını ‘soykırım’ olarak resmen tanıdı.

Masum Kürt halkının katledildiği Halepçe Katliamının 27 yıldönümünde katliama uğrayan masumları bir kez daha saygıyla anıyorum.  Geçmişte ve günümüzde Kobane'de, Bosna’da, Suriye’de, Hocalı’da ve Halepçe’de insanlığa büyük acılar yaşatan katliamcıları lanetliyoruz. İnsanlık tarihinin bundan sonra böylesi acılara tanıklık etmemesini diliyorum. 
16 Mart 2015 

Muratakkus11@hotmail.com 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › Seri İlanlar
Arşiv Arama
- -
Doğu Haber-Doğu Medya-Doğu Kültür Gazetesi
© Copyright 2013 Doğu Medya, Doğu Kültür, Doğu Haber, Doğu Kültür M. Tüm hakları saklıdır. Dkm Medya