Nasıl Bir Milletvekili Aday Adayı İstiyoruz?


Bu makale 2015-01-20 19:19:46 eklenmiş ve 995 kez görüntülenmiştir.
Murat Akkuş

Nasıl Bir Milletvekili Aday Adayı İstiyoruz?
 
Haziran 2015 tarihinde yapılacak olan milletvekili genel seçimleri için aday adaylık süreci on şubat 2015’te başlıyor. Siyasi partiler henüz aday adayı başvuru çalışmasını başlatmadılar. Buna rağmen bazı illerde aşırı heyecanlı olan bazı aday adayları kendilerini ilan etmiş durumdalar. Tüm partilerde aday adaylığını açıklayan veya açıklayacak olan  herkese seviyeli, centilmence bir yarış içerisinde olmalarını temenni ediyor ve başarılar diliyorum.    
Bu hafta hem kendimin hem de toplumumuzun nasıl bir milletvekili aday adayı görmek istdeği yönündeki gözlemlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum... 
Halk öncelikle ilinin sorunlarını bilen plan ve projeleri olan aday adayları görmek istiyor. projelerini nasıl hayat geçireceğini anlatabilen vizyon ve misyon sahibi bir aday adayı görmek istiyor. Aday adayı olacak şahıs hayatının en az yirmi yılını aday olmak istediği ilde, Iğdır’da yaşamış olmalı. Elinde dört yıllık plan ve hedefleri olmalı. Bu plan ve hedeflerini halka açıklamalıdır. Öyle kuru kuruya ben aday adayım demekle olmaz bu işler. Ona bakarsanız Beğti’de geçen seçimde “Mende adayam” diyordu..! 
Adaylığı düşünen şahıs önce halka sonra da mensubu olduğu partiye kendisini anlatmalı ve tanıtmalıdır. Önyargılardan uzak tarafsız ve hoşgörülü olduğunu halka göstermelidir. Kaliteli ve ehil bir ekibi ile toplumun karşısına çıkmalıdır. İyi bir ekibi yoksa başarılı olması imkansızdır. 
Aday adayının vizyonu ve bunu gerçekleştirmek için gerekli prensip ve kuralları olmalıdır. Niçin aday adayı olduğunu çok net ve anlaşılır bir şekilde toplumun tüm katmanlarına ulaşarak anlatmalıdır. Milletvekilliğine talip olduğu Iğdır’ın,  sosyal, ekonomik, coğrafik ve kültürel özelliklerini çok iyi bilmelidir. Iğdır’da ikamet ediyor olması önemlidir. Takip ettiği amaçları hiçbir zaman kişisel olmamalıdır. Adil, halktan yana, şeffaf, güvenilir ve en önemlisi halka güven veren bir liderlik vasfı olmalıdır. 
Verdiği sözleri tutmalı, kararlı ve dürüst olmalı, ekip çalışmasına hazır, önerilere ve fikirlere açık olmalıdır. Teknolojiyi, dünyadaki gelişmeleri ve yenilikleri yakından takip eden ve kendini sürekli yenileyen aday adayları görmek istiyoruz. Bilgi çağından uzak bilgisayar kullanmasını bilmeyen aday adayı istemiyoruz. 
Yurt dışına çıkmış, hitabeti anlaşılır bir aday istiyoruz. Doğaya saygılı, hayvan sever olan, Kibar, anlayışlı ve uzlaşmacı bir tavır sergileyen, cesurca kararlarının arkasında duran sözünün eri bir adaylarla muhatap olmak istiyoruz. Iğdır’ı eğitim, kültür ve turizm şehri yapacak projeli aday adayları bekliyoruz. Halkın dertlerini, sevinçlerini paylaşan, ilin genel menfaatlerini her zaman ön planda tutan eğitimli adaylar lazım. Çözümleyici bir zekaya sahip olan güçlü hafızalı vekil adayları görmek istiyoruz.   
Listeyi almak için vaat ettiği tüm talepleri, seçildikten sonra unutmayacağını ve yerine getireceği güvenini seçmene verebilmelidir. Ulaşılamayan değil, vatandaşla iç içe olan biri olmalıdır. Cep telefonu 24 saat halka açık olmalı ve numarasını tüm seçmenler bilmelidir. Bir vekil aday adayı yaşadığı il’i çok iyi tanımlı ve sorunlarını tespit ederek çözüm önerileriyle birlikte halkın karşısına çıkmalıdır. 
Kadınlara, gençlere ve engellilere yönelik projeleri olan adaylar görmek istiyoruz. Affınıza sığınarak tüm partilerin değerli aday adaylarına seslenmek istiyorum; Sosyal medyada sidik yarışına dönüştürülen belirleyicilikten uzak, anlamsız ve hileli internet anketlerini bırakın, projelerinizle beri gelin. Hiçbir parti internet anketiyle aday belirlemez...
 Facebook veya Twetter sizi aday yapmaz. Halka gidip kendinizi ve projelerinizi anlatın. İldeki gazetelere anlatın hedeflerinizi, fotoğraflı  röportajlar gerçekleştirin ki halk sizi tanısın bilsin. Bu işin listeyi aldıktan sonra ki kısmını unutmuş gibisiniz. Hedef ve projelerinizi anlattığınız binlerce gazete veya el ilanı, broşür bastırarak en ücra köye giderek halkla bütünleşin. Öyle bir çalışma yürütün ki listeyi alamazsanız bile halk “Keşke bu adam aday olsaydı” diyebilsin. İziniz kalsın, dünya bir seçimlik değil. Sözlerime son verirken gerginlikten uzak kardeşçe bir yarış ve şenlik havası içinde bir seçim diliyorum. Ülkemiz ve ilimiz için hayırlısı ne ise o nasip olsun...   
20/Ocak/2015      
muratakkus11@hotmail.com
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › Seri İlanlar
Arşiv Arama
- -
Doğu Haber-Doğu Medya-Doğu Kültür Gazetesi
© Copyright 2013 Doğu Medya, Doğu Kültür, Doğu Haber, Doğu Kültür M. Tüm hakları saklıdır. Dkm Medya