Demokrasi Şehidimiz Av. Medet Serhat Anısına...


Bu makale 2022-11-14 11:17:09 eklenmiş ve 204 kez görüntülenmiştir.
Murat Akkuş

Demokrasi Şehidimiz Av. Medet Serhat Anısına...

 

Yüreğini halkının yüreğinin yanına koymuş Kürt aydını Av. Medet Serhat'ın katledilişinin 28'nci yıldönümündeyiz.

 

Serhadın mağrur prensi Medet Serhat, Iğdır'ın Alican köyünde doğdu. Doğduğu köy Aras nehrinin kıyısındadır. İstanbul Hukuk Fakültesini bitirdi. 1959 yılında, gözaltına alınarak 13 Ay tutuklu kalmış, daha sonra serbest bırakılmıştır. Yargıtay'ın tutuklama kararını bozması üzerine yirmi gün hapse mahkûm oldu.

 

1963 yılında İstanbul’da, Yaşar Kaya ve Ergün Koyuncu ile birlikte, çıkarttığı ve genel yayın yönetmenliğini yaptığı "Deng" adlı dergiden dolayı yargılandı. 1965’te gözaltına alındı. Daha sonra tutuklandı ve 1 yıl 4 ay hapis cezası aldı. 1997 yılında Yugoslavya Zagreb’te yapılan Uluslararası Avukatlar Toplantısına katıldı.

 

1979 tarihinde yapılan mahalli seçimlerde Kars'tan CHP adayı oldu. 27 Ocak1981 tarihinde “Kominizim” ve “Kürtçülük” propagandası yaptığı gerekçesiyle, gözaltına alındı ancak üç gün sonra tekrar bırakıldı.

 

1982 itibariyle Erzurum'da sürdürülen davalarda müdahil avukat olarak katıldı. Yine aynı yıl (1982) Barış Derneği Yönetim Kurulu üyesi iken tekrar tutuklandı ve 1983 yılı Kasım ayında serbest bırakıldı. 1984 yılı itibarıyla, basında ve kamuoyunda adından sıkça söz edilen Behçet Cantürk'ün Avukatlığını yapmaktaydı…

 

1990 yılında, bir grup Kürt aydını ile birlikte, "Kürt Hak ve Özgürlük platformu” (KÜRT-KAV)'ı kurdular.

 

1991 yılında "Barış Derneği" davasında avukatlık yaptı.

 

Ekim 1994 tarihinde Ankara DGM'de yargılanmış olan, kapatılan DEP milletvekillerinin avukatlarındandı. 12.11.1994 tarihinde İstanbul Erenköy'deki evinin önünde şoförü ile birlikte katledildi.

 

Merhum Medet Serhat’ın yanında da birçok Kürt avukat stajını yaptı. Rahmetli Mehmet Tüysüz, eski Diyarbakır Baro başkanı Fethi Gümüş, Iğdır da avukatlık yapıp Amerika'da ikamet eden Av. Sait Pektaş ile eski Iğdır Baro Başkanı Av. Mustafa Buluş ilk akla gelen isimlerdir.

 

Ben, 1992 de İstanbul Bakırköy’de kendisiyle tanışma fırsatı buldum. Daha sonra iki kez daha sohbet etme imkânım oldu. Ayrıldığımızda saçımı okşayarak “Siz gençlere orada ihtiyaç var” diyerek Iğdır’a dönmemi istemişti. Nasihatini dinleyip Iğdır’a dönmüştüm.

 

Bilindiği gibi 17.5.2010 tarihinde Iğdır belediye başkanlığına verdiğim bir öneri uygun bulunarak rahmetli Av. Medet Serhat’ın ismi Özgür mahallesinde bir parka verildi.

 

Iğdır’da avukatlık stajını yapan Serhat Bucak şöyle anlatır arkadaşı Medet Serhat’ı;

 

1980 darbesi döneminde "Barış Derneği" davası nedeniyle aranır duruma düşünce yurt dışına çıktı. Yurt dışındaki sürgünlüğü pek uzun sürmedi. İstanbul'a döndükten bir müddet sonra Doğu Devrimci Kültür Dernekleri (DDKD) davası nedeniyle gözaltına alınıp rahmetli Behçet Cantürk ile birlikte işkenceye tabi tutuldu.” “En önemli özelliklerinden birisi de dedikoduyu sevmemesi, Hiç kimse onun bulunduğu mekânda dedikodu yapmaya cesaret edemezdi.” “Kendisine suikast düzenleyen tetikçinin meşhur itirafçı ülkücü Tevfik Ağansoy olduğunu eşi tarafından Ağansoy öldürüldüğünde teşhis edilmişti.

 

Yüreğini halkının yüreğinin yanına koymuş soylu bir insandı. 49'lar olayının ateşli genci, yurtsever bir hukukçu idi Medet Serhat... Zor günlerdi o günler, ama aşılarak bu günlere gelinmişti.

 

67' lik koca bir adamdı Medet vurulduğunda. O anıları ve onurlu mücadelesi ile romanlara sığmaz, bir insandı. Medet Serhat, Serhad’ın mağrur prensiydi…

 

Serhat; Zor günlerin adamı, dardakilerin, zordakilerin kurtarıcı meleği, moral kaynağıydı. Yaşamı boyunca o güleç yüzü, nazikliği ve tatlı dili hep onu göklerde tuttu.

 

Sevene dost, sevmeyene ise düşman olmayan barış ve sevgi dolu bir yürek taşıyordu. Her boydan, her soydan, her kesimden dostlar edinmişti bu saygın kişiliği sayesinde. Onurundan ve düşüncelerinden, hiçbir ortamda ve koşulda. Ödün vermedi Medet Serhat.

 

Yıldıramadılar, yılmazdı çünkü o.Yılmadı, kara toprağa düştü nazlı bedeni… Aramızdan ayrılışının yıl dönümünde saygıya anıyorum…

 

28'emîn salvegera kuştina parêzer Medet Serhat em wî bi rêzdarî bibîrtînin. Şehîdên me rêça me ronî dikin.

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Doğu Haber-Doğu Medya-Doğu Kültür Gazetesi
© Copyright 2013 Dogu Medya -Dogukultur. Tüm hakları saklıdır. Dkm Medya
DKM MEDYA GROUP -1
STK-DERNEKLER
FİRMALAR-İŞ DÜNYASI
STK-İŞ DÜNYASI MESAJLAR
DKM MEDYA GROUP-2
TÜRKİYE-BÖLGE, FİRMALAR- İŞ DÜNYASI
DOĞU KÜLTÜR MEDYA
SERHAT HABERLER
BAĞLANTILARIMIZ
STK-İŞ DÜNYASI MESAJLAR
STK-DERNEKLER
FİRMALAR-İŞ DÜNYASI
DOĞU KÜLTÜR MEDYA