‘İki Devlet Bir Millet’ Sözde Değil, Özde Olmalı..


Bu makale 2022-10-14 11:11:06 eklenmiş ve 470 kez görüntülenmiştir.
Murat Akkuş

 

‘İki Devlet Bir Millet’ Sözde Değil, Özde Olmalı..

 

Murat AKKUŞ

 

 

Aylardır Türkiye’nin Türk Dünyasına açılan tek kapısı olan, Türkiye ile Azerbaycan’a bağlı Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti arasındaki Dilucu Sınır Kapısı kapatılmış vaziyette...

 

Bu kapının kapalı olmasının hem Nahçıvan tarafına hem de Türkiye tarafına ekonomik ve sosyal zararı çok büyük boyutlardadır.

 

Günümüzde dünyanın hiç bir yerinde pandemi gerekçe gösterilerek, sınır kapıları kapatılmazken her neden ise! Dilucu Sınır kapısı aylardır pandemi gerekçesiyle Azerbaycan’ın tek taraflı kararıyla kapalı durumda..!

 

“Bir Millet İki Devlet” deniliyor ama Nahçıvan’a giden Türk araçlarına özellikle de tırlara 100 Litre motorini 110 Manat’a verirken kendi vatandaşlarına ise 80 Manat’a veriliyor. Yakıştı mı bu şimdi ‘Bir Millet İki Devlet’ yaklaşımına. Bu sözü söyleyen güzel insan ‘özüne göre’ dememiş ki, Kardeşliğin gereği yapılsın diye söylemiş... 

 

Birincisi Dilucu Kapısı Türkiye’nin Türk dünyasına açılan tek kapısıdır. Dünyada en son kapanan kapı olmalıydı.

 

İkincisi Dilucu Kapısı Mustafa Kemal Atatürk’ün toprak mübadelesi yaparak Türk Dünyası ile bağ oluşturduğu bir yerdir. Bu fiili durum onun aziz hatırasına yapılan bir saygısızlık değil midir?

 

Bu kapının adı Dilucu kapısıdır, daha sonra kapıya ‘Hasret kapısı, ‘Hasret Köprüsü’ denildi. Bence bu kapıya ‘sınır kapısı’da denilememlidir. Kardeşin kardeşe açtığı kardeş kapısıdır. ‘sınır’ lafını gerekli bile bulmuyorum.

 

Doğru bulmadığımız kararların kapattığı kardeş kapısı ‘eziyet kapısı’ olarak anılmasına müsade edilmemelidir.

 

Büyük lider Haydar Aliyev hayatta olsaydı bu kapı kapanır mıydı acaba? Diye düşünüyor insan...

 

Bu kapıyı kapatanlar Nahcivan’ı cezalandırdıklarının farkındalar mı acaba? Nahçıvan’ın dünyayla kara bağlantısını kestiklerini biliyorlar mı?

 

Günümüzde dünyada ikinci bir ülke var mı acaba Koronavirüs tedbirleri kapsamında sınırlarını insanlarının gidiş-gelişine kapatan?

 

Bu kapıyı kapatmakla komşu ülkeler tarafından nasıl bir alay konusu olduklarını biliyorlar mı acaba?

 

”Bir Millet İki Devlet” dediğiniz kardeş ülke Türkiye’ye tek taraflı sınırlarınızı kapattınız. Peki Türkiye’nin yıllardır Azerbaycan için sınırlarını kime kapattığını bilmem hatırlatmama gerek var mı?

 

Hiç kimse bilmiyor kapı neden kapalı. Doğru düzgün anlaşılır bir açıklama yapılmadan kapatıldı. Adına ‘Koronavirüs tedbirleri’ verdiniz. Buna Ne Iğdırlı ne de Nahçıvanlı kimse inanmıyor bilesiniz...

 

Sahici bir açıklama yapsanız da neye göre? kime göre kapatıldı bu kapı? Bizde de bilsek ona göre Kamuoyunu aydınlatsak.

 

Düşünün bir Iğdırlı burdan Nahçıvan’a gitsin oradan Bakü’ye gidemesin?

 

Bunu anlamak mümkün değil, yani anlayacağınız bir Iğdırlı Bakü’ye gitmek istiyorsa eğer önce İstanbul’a oradan uçakla ancak Bakü’ye gidebiliyor.

 

Sevgili siyasilerimiz ne yapıyorlar? Niye kimse bir girişimde bulunmuyor. İktidar ve ortağının temsilcileri neden sus pus?

 

Nahçıvan halkına, Iğdır esnafına sorun bakalım, kapının kapanmasından memnun kalan bir tek kişi var mı? Köprünün her iki yakasındaki milletimiz kapının kapalı kalmasını istemiyor. Hemen açılsın istiyor. Peki bu kardeş kapısı neden kapalı?

 

00:30

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Doğu Haber-Doğu Medya-Doğu Kültür Gazetesi
© Copyright 2013 Dogu Medya -Dogukultur. Tüm hakları saklıdır. Dkm Medya
DKM MEDYA GROUP -1
STK-DERNEKLER
FİRMALAR-İŞ DÜNYASI
STK-İŞ DÜNYASI MESAJLAR
DKM MEDYA GROUP-2
TÜRKİYE-BÖLGE, FİRMALAR- İŞ DÜNYASI
DOĞU KÜLTÜR MEDYA
SERHAT HABERLER
BAĞLANTILARIMIZ
STK-İŞ DÜNYASI MESAJLAR
STK-DERNEKLER
FİRMALAR-İŞ DÜNYASI
DOĞU KÜLTÜR MEDYA