Leyla Akay: Can güvenliğim yok, ölmek istemiyorum

Iğdır’da 3 Haziran’da Leyla Akay, boşanma aşamasında olduğu Sinan Akay tarafından kaçırıldı, darp edildi ve katledilmek istendi
Bu haber 2024-06-11 15:12:25 eklenmiş ve 958 kez görüntülenmiştir.

Haber: Murat AKKUŞ/Iğdır

Leyla Akay, boşanma aşamasında olduğu Sinan Akay tarafından darp edildi, bıçaklandı ve katledilmek istendi. Mahkeme Sinan Akay’a ev hapsi verirken, can güvenliğinin olmadığını söyleyen Akay, “Beni öldürsün diye mi serbest bırakıldı? Ölmek istemiyorum” dedi

 

Iğdır’da 3 Haziran’da Leyla Akay, boşanma aşamasında olduğu Sinan Akay tarafından kaçırıldı, darp edildi ve katledilmek istendi. Leyla Akay, fail hakkında şikayetçi olurken, ifadesi alınan Sinan Akay, önce serbest bırakıldı, ardından ev hapsi cezası verildi. Leyla Akay, “Beni öldürmesi için mi serbest bırakıldı?” diye sorarak, can güvenliğinin olmadığını belirtti.

 

Sinan Akay’dan sistematik şiddet gören Leyla Akay, 2019 yılında boşanmak istedi. İki çocuğu olan Leyla Akay, aile büyüklerinin araya girmesiyle ikna edilerek, boşanma kararından vazgeçirildi.

 

Şiddet devam etti

 

Ancak Akay, şiddet görmeye devam etti. Sinan Akay, Leyla Akay’ı bu süreçte 3 kez darp etti, 2 kez de kesici aletle yaraladı. Gördüğü şiddete daha fazla dayanamayan Leyla Akay, 2023 yılında tekrar boşan davası açtı. Boşanma davası sürerken Sinan Akay, 3 Haziran’da Leyla Akay’ı kaçırdı. Akay’ı darp eden, kesici aletle yaralayan fail, araç hareket halindeyken Akay’ı araçtan atarak öldürmeye çalıştı.

 

Serbest bırakıldı

 

Leyla Akay, bir kez daha failden şikayetçi olurken, ifadesi alınarak mahkemeye çıkarılan Sinan Akay hakkında mahkeme “adli kontrol şartı” kararı verdi. Ancak savcının itirazı üzerine mahkeme sanığa ev hapsi verdi. Avukatlar ev hapsi kararına da itiraz ederek failin tutuklanmasını istedi. Ancak avukatların başvurusuna henüz yanıt verilmedi.

 

‘Ölmek istemiyorum’

 

Hala can güvenliğinin olmadığını belirten Leyla Akay, “Ölmek istemiyorum. 2 çocuğum var, oğlumun gözü önünde beni bıçakladı, psikolojileri bozuldu. Yardım istiyorum, ölmek istemiyorum” diyerek, yetkili kurumlara çağrıda bulundu. Daha öncede Sinan Akay tarafından bıçaklı saldırıya uğrayarak yaralandığını anlatan Akay, 10 ay hapis cezası verilen Sinan Akay’ın istinaf kararı ile cezasının bozulduğunu söyledi. Akay, “Beni öldürsün diye mi bırakıldı? Adalet yerini bulsun, tutuklansın. Iğdır küçük bir yer, her an beni öldürebilir” diye konuştu.

 

Adana’da Burak Acar’ın elektronik kelepçeyi kırarak Bahar Torun’u katlettiğini hatırlatan Leyla Akay, “Ev hapsinden kaçsa beni öldürmesi 3 dakikasını alır. Burası küçük bir yer korkuyorum. Ölmek istemiyorum, çocuklarımla yaşamak istiyorum” dedi.

 

Son olarak Akay, kadın ve hukuk örgütlerinden dayanışma beklediğini söyledi. Sorunu basına taşıyarak kamuoyu ile paylaşan Gazeteciler Barış Yarkadaş ile Fatma Sahur ve kuzeni Azer Kayla’nın çabaları ise sürüyor. 

 


ETİKETLER :
Diğer Genel-Güncel haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Doğu Haber-Doğu Medya-Doğu Kültür Gazetesi
© Copyright 2013 Dogu Medya -Dogukultur. Tüm hakları saklıdır. Dkm Medya
DKM MEDYA GROUP -1
STK-DERNEKLER
FİRMALAR-İŞ DÜNYASI
STK-İŞ DÜNYASI MESAJLAR
DKM MEDYA GROUP-2
TÜRKİYE-BÖLGE, FİRMALAR- İŞ DÜNYASI
DOĞU KÜLTÜR MEDYA
SERHAT HABERLER
BAĞLANTILARIMIZ
STK-İŞ DÜNYASI MESAJLAR
STK-DERNEKLER
FİRMALAR-İŞ DÜNYASI
DOĞU KÜLTÜR MEDYA