HİNDİSTAN HÜKÜMETİNDEN YERLİ KABİLEYE SOYKIRIM PROJESİ

Hindistan'ın el değmemiş Nikobar adalarına yönelik planı, izole kabile için "ölüm cezası" olarak gören bilim adamları akademisyenler
Bu haber 2024-02-07 13:05:51 eklenmiş ve 987 kez görüntülenmiştir.

HİNDİSTAN HÜKÜMETİNDEN YERLİ KABİLEYE SOYKIRIM PROJESİ DÜNYA GENELİNDE TEPKİLERE NEDEN OLDU..

 

Hindistan'ın el değmemiş Nikobar adalarına yönelik planı, izole kabile için "ölüm cezası" olarak gören bilim adamları akademisyenler bu projenin derhal durdurulmasını istediler.

 

Bilim adamları Hindistan’ın bu projesi sınırlı olarak ta devam etse "Proje sınırlı da olsa devam ederse, bunun Shompen halkı için ölüm cezası olacağı, bu projenin Uluslararası soykırım suçuyla eşdeğerdir.” Bir adanın eşsiz ekoljik dengesinin bozmak isteyen, bir halkı soykırımla yok etmek isteyen Hint hükümetini uyardılar..

 

Uzmanlar, Büyük Nikobar Adası'nda izole yaşayan Shompen halkının, Hindistan'ın "Hong Kong" projesi kapsamında yabancılarla temasa geçmeleri halinde hastalıktan öleceklerini söyledi

 

Akademisyenler, Hindistan'ın Büyük Nikobar Adası'ndaki 9 milyar dolarlık liman, havaalanı ve askeri üs planının, izole Shompen halkı için "soykırıma" neden olacağı konusunda uyardı.

 

8 bin nüfuslu Hint Okyanusu adasını "Hindistan'ın Hong Kong'u" olarak adlandırılacak bir yere dönüştürmeyi planlayan 9 milyar dolarlık liman projesi, uluslararası bir nakliye terminali, havaalanı, enerji santrali, ve askeri üs inşaatını da içeriyor.

 

Hindistan Cumhurbaşkanı Droupadi Murmu'ya Çarşamba günü yayınlanan açık bir mektupta, 13 ülkeden 39 bilim adamı şu uyarıda bulundu: "Proje sınırlı da olsa devam ederse, bunun Shompen halkı için ölüm cezası olacağına inanıyoruz. Uluslararası soykırım suçuyla eşdeğerdir.”

Shompen halkı varoluşları için yağmur ormanlarına güveniyor ve dış dünyayla çok az temasları var. Akademisyenler, halkın yabancılarla temasa geçmeleri halinde hastalıktan ölebileceklerini düşündüklerini söyledi.

 

Hükümetin planlarında, adada yaşayan Shompen ve Nikobar halkına ne olacağına dair sorulara yanıt olarak yerli halkın "gerekirse" başka yere yerleştirileceği söylendi.

 

70 eski hükümet yetkilisi ve büyükelçi başkana mektup yazarak projenin "bu adanın benzersiz ekolojisini ve savunmasız kabile gruplarının yaşam alanlarını neredeyse yok edeceğini" söyledi.

ETİKETLER : Hindistan'ın el değmemiş Nikobar adalarına yönelik planı izole kabile için "ölüm cezası" olarak gören bilim adamları akademisyenler
Diğer DÜNYA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Doğu Haber-Doğu Medya-Doğu Kültür Gazetesi
© Copyright 2013 Dogu Medya -Dogukultur. Tüm hakları saklıdır. Dkm Medya
DKM MEDYA GROUP -1
STK-DERNEKLER
FİRMALAR-İŞ DÜNYASI
STK-İŞ DÜNYASI MESAJLAR
DKM MEDYA GROUP-2
TÜRKİYE-BÖLGE, FİRMALAR- İŞ DÜNYASI
DOĞU KÜLTÜR MEDYA
SERHAT HABERLER
BAĞLANTILARIMIZ
STK-İŞ DÜNYASI MESAJLAR
STK-DERNEKLER
FİRMALAR-İŞ DÜNYASI
DOĞU KÜLTÜR MEDYA