Gazeteci Murat Akkuş HEDEP’ten Belediye Başkan Aday Adayı Oldu

İlk başvuruyu alan seçim Komisyonu Eş Sözcülerine komisyon üyeleri Özlem Torzuk ile Latife Hun’da eşlik ettiler
Bu haber 2023-11-28 12:57:22 eklenmiş ve 1728 kez görüntülenmiştir.

 

Gazeteci Murat Akkuş 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde HEDEP’ten Iğdır Belediye Başkanlığı için aday adayı oldu.

Aday adaylığı başvurusunu HEDEP Iğdır seçim komisyonuna teslim eden gazeteci/yazar Akkuş, "Iğdır Belediye Eş Başkanlığına aday adayı olduğumuza dair irade beyanımızı partimize bildirdik. Takdir halkımızın ve partimizindir. Aday ben veya hangi arkadaşımız olursa olsun Iğdır’da Halk iradesini tekrar yönetime getirmek için hep beraber çalışacağız. Hayırlı olsun" dedi.

Adaylar ön seçimle belirlenecek

Akkuş’un aday adaylık başvurusunu alan HEDEP Iğdır Seçim Komisyonu Eş Sözcüleri Oya Malgaz ve Mehmet Selçuk, ‘Partimiz Iğdır genelinde adaylarımızı ön seçimle belirleme kararı almıştır. Bütün adaylarımızı ön seçimle belirleyeceğiz. Tüm aday adayı arkadaşlarımıza başarılar diliyoruz’ şeklinde konuştular.

İlk başvuruyu alan seçim Komisyonu Eş Sözcülerine komisyon üyeleri Özlem Torzuk ile Latife Hun’da eşlik ettiler.

 

Murat Akkuş’un Özgeçmişi:

 

Gazeteci/Yazar Murat Akkuş, 1971 Yılında Iğdır Merkeze bağlı Amarat (Çakırtaş) köyünde dünyaya geldi. İlkokulu köyde, Ortaokul ve Lise eğitimini Iğdır Merkezde aldı.

 

Mesleki Faaliyetleri:

 

Iğdır Doğuş Gazetesinin sahibidir. Daha önce Can Kardeş, 2000’e Doğru, Özgür Gündem, Ülkede Gündem, Demokrasi ve Azadiya Welat’ın hem merkezlerinde çalıştı, hem de Iğdır temsilciliklerini yürüttü. 5 yıl Iğdır’da Gündem, Özgür Ülke, Demokrasi, Ö. Halk ve Azadiya Welat’ın dağıtımcılığını yaptı. Ortadoğu Gazeteciler Cemiyeti ve Medya Konseyi İl temsilcisidir.

 

Genel Güncel Makaleleri Doğu Kültür Medya, Bernamegeh, İzmirizmir.net ve Iğdır Doğuş Gazetesinde yayınlanmaktadır. Ayrıca zaman zaman Dokuz8 Haber, Artı Tv, Medyascop Tv, Tv5, Tv1 kanalları başta olmak üzere Tv kanallarına Kürt Sorunu, bölge ve Iğdır özeline ilişkin yorumcu olarak katılım sağlamaktadır. Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı başta olmak üzere kendisine takdim edilmiş 45 adet takdir, teşekkür, Kurs, katılım belgesi ve sertifikaları mevcuttur.  

 

Basılı Eserleri:

 

Kürtçe basılan iki kitabı bulunmaktadır.

1-  Gotîn û Bivêjê Kurda (Kürtçe Atasözleri ve Deyimler) kitabı 2017 yılında yayınlandı.

2-  Nave Jîn û Mêrê Kurda (Kürtçe Kadın ve Erkek İsimleri) kitabı ise 2020 yılında yayınlandı.

Kürt Halk Masalları ile Kürt Halk Şiirleri başta olmak üzere Kürt dili ve edebiyatı üzerine araştırma çalışmaları devam etmektedir. “Azerice Atasözü, Deyim, Mani (Bayatı), Ninni, Tapmaca (Bulmaca), Halk İnançları ve Sevgi Sözleri” kitabı baskıya hazırdır.

 

Siyasi Faaliyetleri:

 

İstanbul Ümraniye DEP üyeliği, Üsküdar HADEP kurucu yönetim kurulu üyeliği ve ilçe sekreterliği, Iğdır HADEP’te Kurucu Yönetim Kurulu Üyeliği, Yönetim Kurulu Yedek Üyeliği, Yönetim Kurulu Asil Üyeliği, Gençlik komisyonu başkanlığı, Disiplin kurulu başkanlığı görevlerinde on yıl yer aldı. Siyasi çalışmalarında birçok kez gözaltına alındı. 1994'te Kürtçe takvim satmaktan 3 ay hapis cezası aldı.

 

1999’da Cumhuriyet tarihinin en genç il genel meclis üyesi seçildi: 1999 yılında HADEP’ten Iğdır merkez İl Genel Meclis Üyesi seçildi. HADEP kapatılınca bu süreyi 2004 yılına kadar DEHAP’a geçerek tamamladı. Bu görev süresinde 3 yıl İl Daimi Encümenliğine seçildi.

 

Sivil Toplum Çalışmaları:

 

İnsan Hakları Derneği üyesidir. Toplumsal İlerleme Derneği Genel Başkanıdır. Kent Konseyi Başkan Yardımcılığı, Türkiye küçük Millet Meclisleri (TkMM) İl Girişimciliği ve Hava Sporları İl Temsilcisi olan Akkuş, Evli ve üç çocuk babasıdır.

 

ETİKETLER :
Diğer Bilim-Teknik haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Doğu Haber-Doğu Medya-Doğu Kültür Gazetesi
© Copyright 2013 Dogu Medya -Dogukultur. Tüm hakları saklıdır. Dkm Medya
DKM MEDYA GROUP -1
STK-DERNEKLER
FİRMALAR-İŞ DÜNYASI
STK-İŞ DÜNYASI MESAJLAR
DKM MEDYA GROUP-2
TÜRKİYE-BÖLGE, FİRMALAR- İŞ DÜNYASI
DOĞU KÜLTÜR MEDYA
SERHAT HABERLER
BAĞLANTILARIMIZ
STK-İŞ DÜNYASI MESAJLAR
STK-DERNEKLER
FİRMALAR-İŞ DÜNYASI
DOĞU KÜLTÜR MEDYA