Iğdır S Tipi Kapalı Cezaevinde 'Mahkumlara Darp, Avukatlara Hakaret' İddiası

Iğdır Baro Başkanı Av. Özgür Kurban Gül'ün ön açıklamasını yaptığı basın bildirisini Baro Başkan Yardımcısı Av. Hülya Demirel Özler okudu. Iğdır barosuna bağlı avukat ve yöneticilerin katıldığı basın açıklamasında şunlara dikkat çekildi
Bu haber 2023-06-12 14:59:13 eklenmiş ve 811 kez görüntülenmiştir.

Haber: Murat Akkuş

Iğdır Barosu tarfından bugün yapılan basın açıklamasında Iğdır S Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu/hükümlüye darp yapıldığı, avukatlara da hakeret edildiği iddia edildi. 

Iğdır Baro Başkanı Av. Özgür Kurban Gül'ün ön açıklamasını yaptığı basın bildirisini Baro Başkan Yardımcısı Av. Hülya Demirel Özler okudu. Iğdır barosuna bağlı avukat ve yöneticilerin katıldığı basın açıklamasında şunlara dikkat çekildi: 

   

"14.04.2023 tarihinde Iğdır S Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda müvekkilleri ile görüşmek için avukat bekleme alanında beklemekte olan baromuz bir kısım avukatlarının parmaklıkların iç kısmından infaz koruma memurları tarafından tutuklu/hükümlüye bağırıldığını duymaları, akabinde arbede ve tutuklu/hükümlünün bağırma sesleri ile darp seslerinin gelmesi üzerine içeride tutuklu/hükümlüye şiddet uygulanıp uygulanmadığını sormuşlardır.


Meslektaşlarımızın sorusu üzerine demir parmaklıkların avukatlara kapalı kısmından aynı anda yaklaşık 10 infaz koruma memuru meslektaşların üzerine yürümüş, etraflarını sarmış ve “siz kimsiniz ulan, mahkumları galeyana getirerek isyana teşvik ediyorsunuz?” demek sureti ile meslektaşlarımızı sözlü ve fiziksel olarak tehdit etmişler, adeta ablukaya almışlardır. Meslektaşlarımızın infaz koruma memurlarına hitaben üsluplarına dikkat etmeleri gerektiği uyarısına karşılık “sen kimsin ulan” minvalinde sözler sarf edilmiştir.


Yaşanan olaylar üzerine meslektaşlarımız tarafından tutanaklar tutulmuş, Iğdır Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuş, Ceza İnfaz Kurumu yönetimi ile görüşülmüş, Iğdır Cumhuriyet Başsavcılığı ile görüşme sağlanmaya çalışılmış ve fakat görüşme çağrısına yanıt verilmemiştir.  


Devam eden süreçte pek çok meslektaşımıza Iğdır Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu/hükümlülere cebir ve şiddet uygulandığı bilgisi gelmiş, ayrıca mağdurların infaz koruma memurlarından çekinceleri olması nedeni ile pek çoğunun şikayetçi olmaya çekindiği bilgisi edinilmiş, baromuz başkanlığına Ceza İnfaz kurumundan yazılı dilekçeler ulaşmıştır. Ulaşan bu dilekçeler ihbar Kabul edilerek Iğdır Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletilmiştir. Ayrıca yine ceza infaz kurumunda kötü muameleye maruz kalan tutuklu ve hükümlülerin intihar eylemleri ulusal basına da yansımıştır.


Gelinen aşamada konu ile alakalı olarak Cumhuriyet Başsavcılığının bilgisi olduğu halde baromuz görüşme talepleri yanıtlanmamış, Ceza İnfaz Kurumu yönetimi ile yapılan görüşmeden sonuç alınamamış, meslektaşlarımıza yapılan muamele karşısında etkili adli süreç işletilmediği gibi aksine meslektaşlarımız şikayet edilmiş ve Ceza İnfaz Kurumunun tutuklu/hükümlülere karşı katı, insan onuruna yakışmayan tavrı artarak devam etmiştir. Baromuza ulaşan dilekçeler bu hukuksuzluğun devam ettiğinin göstergesidir.


Ceza infaz kurumları ve infaz koruma memurları tutuklu/hükümlülerin insani değerleri, onurları ve yaşam hakkı üzerinde tasarruf yetkisi olmayan, kurumda bulunan her bir kişiye karşı insan onuruna yaraşır şekilde davranmak zorunda olan kişi ve kurumlardır. Yetki, görev ve sorumluluklarını kötüye kullanan kişi ve kurumlar hakkında etkili bir soruşturma düzenlenmemiş, yaptığımız şikayetler dikkate alınmamıştır. Devam etmekte olan bu hukuksuz muamele son buluncaya ve sorumlular hakkında yapılması gereken adli ve idari süreç etkili bir şekilde işletilinceye kadar Iğdır Barosu olarak süreci takip edeceğimizi kamuoyuna saygı ile duyururuz."


Iğdır Barosu

 

 

 

 

ETİKETLER :
Diğer Genel-Güncel haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Doğu Haber-Doğu Medya-Doğu Kültür Gazetesi
© Copyright 2013 Dogu Medya -Dogukultur. Tüm hakları saklıdır. Dkm Medya
DKM MEDYA GROUP -1
STK-DERNEKLER
FİRMALAR-İŞ DÜNYASI
STK-İŞ DÜNYASI MESAJLAR
DKM MEDYA GROUP-2
TÜRKİYE-BÖLGE, FİRMALAR- İŞ DÜNYASI
DOĞU KÜLTÜR MEDYA
SERHAT HABERLER
BAĞLANTILARIMIZ
STK-İŞ DÜNYASI MESAJLAR
STK-DERNEKLER
FİRMALAR-İŞ DÜNYASI
DOĞU KÜLTÜR MEDYA