Iğdır İHD: Hakikat ve Adalet Arayışımızdan da Vazgeçmeyeceğiz

Anayasa Mahkemesi’nin saygı gösterilmesini istediği Galatasaray’da toplanma ve basın açıklaması yapma hakkımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz
Bu haber 2023-05-06 10:35:05 eklenmiş ve 775 kez görüntülenmiştir.

Haber: Fırat Akkuş

Israrımız En Büyük Gücümüzdür. Kayıplarımızdan da, Hakikat ve Adalet Arayışımızdan da Vazgeçmeyeceğiz.

Kamuoyunun da bildiği gibi gözaltında kaybedilenler için 28 yıldır hakikat ve adalet arayışını sürdüren Cumartesi Anneleri'nin 25 Ağustos 2018 tarihinde düzenlendiği 700. hafta buluşması Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından yasaklanarak polis şiddeti ile engellenmiş ve çok sayıda insan gözaltına alınmıştı. O tarihten beri de Galatasaray Meydanı tüm halka kapatılmıştı.

Anayasa Mahkemesi bu durumun Maside Ocak kararı ile toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının, Aydın Aydoğan kararı ile de kötü muamele yasağının ihlali olduğuna karar vermişti. AYM, 23 Mart 2023 tarihli Gülseren Yoleri kararı ile bir kez daha söz konusu engellemenin toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlali olduğuna karar verdi.

Bunun üzerine İstanbul Valiliği ve Beyoğlu Kaymakamlığı’na başvurarak Anayasa Mahkemesi kararının gereğinin yerine getirilmesini talep ettik. Ancak Anayasa Mahkemesi’nin ihlal kararı verip ihlalin ve sonuçlarının ortadan kaldırılmasına hükmetmesine rağmen Galatasaray’da basın açıklaması yapma hakkımız beş haftadır polis şiddeti ile engellenmeye devam ediyor. Yaptıkları engelleme ve gözaltılar o kadar hukuksuz ki savcı, gözaltına alınanların adli işlem yapılmadan serbest bırakılmaları talimatı vermek zorunda kalıyor.

945. haftamızda bir kez daha hatırlatıyoruz: Kamu gücünü kullanan tüm aktörler, kesin ve bağlayıcı nitelikteki Anayasa Mahkemesi kararlarına uymak zorundadır. İstanbul Valiliği, Beyoğlu Kaymakamlığı ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Anayasa Mahkemesi’nin hükme bağladığı ihlal ve sonuçlarını ortadan kaldıracak şekilde hareket etmek zorundadır. İhlalde ısrar etmek suçtur ve biz bu suçun takipçisi olacağız.

Anayasa Mahkemesi’nin saygı gösterilmesini istediği Galatasaray’da toplanma ve basın açıklaması yapma hakkımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz. 28 yıllık pratiğimizle söylüyoruz; susmayacağız. Zalimin hakikat ve adaletle aramıza ördüğü barikatları ısrarla, inatla yıkma kararlılığımızdan vazgeçmeyeceğiz.

Cumartesi Anneleri

Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon

İnsan Hakları Derneği Iğdır İl Temsilciliği

 

ETİKETLER :
Diğer İş-STK-Siyaset haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Doğu Haber-Doğu Medya-Doğu Kültür Gazetesi
© Copyright 2013 Dogu Medya -Dogukultur. Tüm hakları saklıdır. Dkm Medya
DKM MEDYA GROUP -1
STK-DERNEKLER
FİRMALAR-İŞ DÜNYASI
STK-İŞ DÜNYASI MESAJLAR
DKM MEDYA GROUP-2
TÜRKİYE-BÖLGE, FİRMALAR- İŞ DÜNYASI
DOĞU KÜLTÜR MEDYA
SERHAT HABERLER
BAĞLANTILARIMIZ
STK-İŞ DÜNYASI MESAJLAR
STK-DERNEKLER
FİRMALAR-İŞ DÜNYASI
DOĞU KÜLTÜR MEDYA