SARIYER ARDA-DER İDF’YE ÜYE OLDU..

SARIYER ARDA-DER İDF’YE ÜYE OLDU..
Bu haber 2023-03-20 07:05:45 eklenmiş ve 1062 kez görüntülenmiştir.

 

SARIYER ARDA-DER İDF’YE ÜYE OLDU..

 

Sarıyer’de yeni kurulan Ardahan-Kars ve Çevre Köyleri Derneği (SARIYER ARDA-DER) kurulur kurulmaz Merkezi Şişlide bulunan İstanbul Kültür ve Dayanışma Dernekleri Federasyonuna (İDF) üye oldu.

 

Pazar günü kahvaltılı bir programla SARIYER ARDA-DER’i ağırlayan İDF genel başkanı Hüsnü Bediroğlu Sarıyer de yeni kurulan derneği ve yönetimini kutladı.

 

Kahvaltıda açılış konuşmasını yapan İDF Başkanı Hüsnü Bediroğlu, dünyada en önemli güç ve mekanizmaların başında STK’lar gelir, STK’lar ne kadar güçlüyse, yetkin ve etkinse o ülke ve vatandaşı o oranda etkin , yetkin ve güçtürler..  Gelişmiş toplumları gelişmiş yapan ana kriterde budur. Hayatı STK’lar düzenler, planlar.. Toplumların gelişmişlik oranı STK’ların gelişmişlik oranıyla doğru orantılıdır.

İDF Genel Bşk. Hüsnü Bediroglu 

Bu anlamada Sarıyer Arda-Der başkanı Ekrem Tekçe ve değerli yönetim kurulu üyelerini Federasyonumuza yaptıkları üyelik başvurusu dolayısıyla kutluyor başarılar ve hayırlı uğurlu olmasını diliyorum dediler..

 

TEKÇE, SARIYERDE STK BOŞLUĞUNU DOLDURMAK İÇİN YOLA ÇIKTIK..

 

Bediroğlu’ndan sonra söz alan Sarıyer’de yeni kurulan Ardahan-Kars ve Çevre Köyleri Derneği (SARIYER ARDA-DER) kurucu başkanı Ekrem Tekçe yaptığı konuşmada:

 

Hemşerilerimiz açısından Sarıyer’de bir STK boşluğu vardı. Birbirimizle iletişim kurmadan tutun, birbirimizi tanımaya, birlikte sorunlarımıza sahip çıkmaya, birlikte hareket etmeye kadar birçok sorun yaşıyorduk. Bu anlamda ben ve kurucu kadrodaki arkadaşlarımız örgütlü bir güç olma, Sarıyer Ardahan-Karslıların sivil toplumdan gelen güçlerini kullanma, siyaset üstü durarak toplumumuzun çıkarlarını yerelde, kamuda, yaşadığımız yerde azami düzeyde koruma, kültürümüzü yayma ve yaşatma babında Ardahan-Kars ve Çevre Köyleri Derneğini kurduk. Derneğimizi de kurar kurmaz da İDF’ye üyelik başvurusu yaptık. Bizi merkezlerinde ağırlayan İDF başkanı sayın Bediroğlu ve yönetimine teşekkür ediyoruz, derneğimiz Sarıyer Ardahan Karslılara ve İstanbul ve bölgemize hayırlı uğurlu olsun dediler. Tekceden sonra YK üyeleri kendilerini tanıttılar.

 

HABERİN VİDEOSU.. TIKLAYINIZ..

 

İDF KISA BİLGİ..

Başkanlığını bölgemizin önde gelen gazetecilerinden, aydınlarından, önemli kanaat önderlerimizden olan Hüsnü Bediroğlu’nun yaptığı İstanbul Dernekler Federasyonu- İstanbul Kültür ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu 2003 yılında kuruldu.

Kurucuları arasında Ensar Öğütten şu andaki Şişli Bld. Başkanı Muammer Keskine ve ülkemizin diğer bölgelerden önemli aktörler yer aldılar..

Federasyonun  şu anda 84-85 üye derneği var.. 

 

BEDİROĞLU SERHADIN SON BİN YILLIK KÜLTÜR ve TARİHİNİN BİLİ BİR ŞEKİLDE ORTAYA ÇIKARILMASI GEREKMEKTEDİR..

Serhat bölgesi dendiğinde akla gelen en önemli aktörlerden, aydın ve gazetecilerden biri olan Bediroğlu, bölgenin siyasi-sosyo-kültürel yapısıyla da en çok ilgilenen bu konuda sürekli araştırmalar yapan bir gazeteci.

Bediroğlu’nun yaptığı araştırmalarda Ersin Hakan’nın Kars Kürtleri kitabını görünce şok olmamak elde değil. Osmanlı Arşivlerinden faydalanılarak hazırlanan kitapta..

Kiziroğlu Mustafa Bey’in Celali Aşiret liderlerinden olduğu, bugünkü siyon molla iran damarı ile, sapkın tarikat ve girişimlerle yüzyıllar önceden savaştığı..

Bu anlamda Kurdler ve Osmanlıların güç birliği yaparak Asyadan Afrikaya adalet nizam ve intizamı sağladıklarını da net anlıyor görüyorsunuz..

Kısaca Bediroğlu’nun araştırmaları bölgemiz açısından hayati önemde.. 

 

KARSIN MARKA BİR ŞEHİR OLARAK TANINMASINDA BÜYÜK EMEĞİ OLAN USTA ÖMER BAĞCI İDF BAŞKAN YARDIMCISI..

Naif Alibeyoğlu’nun Kars Bld. Başkanı olduğu döneminde “Basın Halkla İlişkiler ve Kültür Müdürlüğü” görevlerini icra eden Ömer Bağcı İDF Bşk. Yrd.

 

Şu anda önümüzdeki seçimlerde CHP’de milletvekili aday adayı da olan Naif Alibeyoğlu’nun başkanlığı döneminde Kars dünya çapında tanınan bir şehir statüsünü kazandığı gibi “Uluslararası Serhad-Kafkas Kültür Festivali” etkinliği ile de ülkemizin her bölgesinden folklor ekiplerinin yanı sıra 25-30 ülke de bu festivale her yıl düzenli olarak katılım sağlıyordu..  

 

İDF bşk Yrd. Ömer Bağcı

Ulusal ve Uluslararası birçok etkinlikte yer alan ülkemizin ve bölgemizin adının kültürünün ulusal yerel küresel tanınmasını sağlayan folklorun büyük Ustası Ömer Bağcı yakın bir gelecekte İDF bünyesinde Karma Anadolu Halk Oyunları Kursu ve eğitimine başlayacaklarını belirterek , Ctesi ve Pazar günleri 14-16 saatleri arasında 7’den 70’şe tüm vatandaşlara bu konuda hizmet vereceklerini belirttiler..

 

Sarıyer Arda-Der Kuruluşu ve YK üyeleri:

 

İstanbul Ardahan Dernekler Federasyonu (ARDA-FED) Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Tekçe Başkanlığında İstanbul Sarıyer ilçesinde Ardahan-Kars İli Çevre Köyleri ve Dayanışma Derneği kuruldu.

Sarıyer Belediye önceki dönem meclis üyesi Ekrem Tekçe yaptığı açıklamada ”Derneğin kuruluş amacı Sarıyer’de bütün hemşehrilerimizle daha örgütlü, iç içe olmak ve temelde, her zeminde dayanışma içinde ve her platformda birlikte hareketle her türlü sevinç ve sorunları paylaşarak,  birliğimizin zeminini sağlam zeminde tutmak ve tüm platformlarda kendimizi ifade etmek ve söz sahibi olma gayretlerimizi sürdürmektir.  Sarıyer’de geçen yıllarda İlçemizde birkaç dernek kuruldu fakat bir türlü uzun ömürlü olamadı, saymak mümkün. Bu nenenle Sarıyer bölgemizde Ardahan ve Kars nüfusumuzun oldukça yoğun potansiyele sahip olması ve bizim demokratik kitle örgütü alanında temsil mecramızın büyük ihtiyaç olduğunu ve buna duyarsız kalınamayacağını düşünerek kıymetli arkadaşlarla taze kan olacak bu derneğimizi sevgili hemşehrilerimizin hizmetine hazır hale getirdik.

Kuruluş felsefemizde, Kahvehanecilik ve tabeladan ibaret değil. Amacımız. Siyaset üstü, Gerçek sivil toplum örgütleri demek kanaat önderleri ve bütün insanları onlara saygı duymak biz bu saygınlığımızı hep beraber kazandıracağız toplumun içinde söz sahibi olacak, Derneğimizde Din, Dil ve Mezhep ayrımı gözetmeksizin, bu gençlerimize kadınlarımıza yaşlılarımıza her konuda maddi ve manevi destek vereceğiz kültürümüzü geliştirmek, yetişmekte olan gençlerimizi Sarıyer’de i17.000 ile 18. 000 Bin civarında yaşayan insanlarımızı buluşturup, kaynaştırmak, genel kültürümüzü paylaşmak, doğduğumuz memleketimizden onların orada yaşayanların yaşam koşullarını algılamalarına öncülük etmek, Gençlerimizin okul sorunları ve burslarına katkı sağlamak gibi genel sosyal alanlarda en azında bilmeleri gerekiyor bu açıdan kültürünü ve örf adetlerini unutmaması için neyse Sarıyer’deki bütün hemşerilerimizi bize inansınlar bize güvensinler biz her konuda onlara rehber olacağız onların ışık ol onlara ışık olacağız ve  yeni doğmuş bir de bebeğimiz gibi her yönde destekle büyütüp geleceğe doğru bayrağı güç birliğiyle taşımaktır..

2003 Yılında kurucu üyesi olduğum İstanbul Kültür ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu ve Yaşadığımız kent’te farklı federasyonlara üye olup Nüfusu 20. Milyona varan Büyük İstanbul metropolünde kültürel paylaşımlarımızı birbirimize tattırmak ve daha güçlü bir varlık haline gelmektir. Bu yolda sivil topluma duyarlı hemşehrilerimizi derneğimizin bütünlüğüne katılmalarını bekliyoruz.

Sarıyer’deki logomuzun simgemiz Ardahan kalesi Kars Ardahan’ı temsil ediyor kura nehri can damarımızdır zaten o kuran Nehir’ini simgeliyor Damal’daki Atatürk silueti var o bizim kırmızıçizgimizdir Sarıyer’in simgesi ise martı figürü var bir de Sarıyer Spor Kulübü’nün logosu var onu koyduk yani bu bizim için çok önemlidir bu logonun anlamı da budur bilmenizi isterim ileride yapacağımız bütün etkinlikleri bu sitede

Kurucu Üyesi Olduğum İstanbul Kültür ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu Genel Merkezini Ziyaret Ederek Genel Başkan. Hüsnü Bediroğlu, Genel Sekreter Gülhan İdareci Genel Başkan yardımcısı Ömer Bağcı ve Bası Sekreteri, Serdar Sevi İle Derneğimiz Hakkında Görüş Alışverişinde Bulunduk ve (İDF) Yönetimi Olarak Sarıyer’de Demokratik Bir Sivil Toplum Temsilcisine Acil İhtiyaç Olduğunu ve Deklere Ederek Her Zaman Birlikte yol Yürüyeceklerini Dile getirdiler…

Depremin merkez üssü Kahramanmaraş’ta

10 ilimizdeTürkiye yaralarını sarmaya devam ediyor.

Dayanışma her geçen gün büyüyor.

Allah bir daha bü felaketi göstermesin Deprem bölgesinden Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, başsağlığı ve sabır diliyorum.

Ülke olarak acımız büyüktür Milletimizin başı sağ olsun!

Yönetim kurulu

Başkan. Ekrem Tekçe,  Üyeler Gülnaz Koç, Özkan Mavzer Hüsnu Bediroğlu, Hafız Öztürk -Namık Demirci- Alican Uymaz – İsrafil Vurmaz – Cumali Okçu, Hafız Öztürk

 

Ardafed Dernekler Federasyon

 

 

 

ETİKETLER : SARIYER ARDA-DER İDF’YE ÜYE OLDU..
Diğer STK-Dernekler haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Doğu Haber-Doğu Medya-Doğu Kültür Gazetesi
© Copyright 2013 Dogu Medya -Dogukultur. Tüm hakları saklıdır. Dkm Medya
DKM MEDYA GROUP -1
STK-DERNEKLER
FİRMALAR-İŞ DÜNYASI
STK-İŞ DÜNYASI MESAJLAR
DKM MEDYA GROUP-2
TÜRKİYE-BÖLGE, FİRMALAR- İŞ DÜNYASI
DOĞU KÜLTÜR MEDYA
SERHAT HABERLER
BAĞLANTILARIMIZ
STK-İŞ DÜNYASI MESAJLAR
STK-DERNEKLER
FİRMALAR-İŞ DÜNYASI
DOĞU KÜLTÜR MEDYA