Demirtaş yazdı: HDP, Kılıçdaroğlu'ndan ne isteyecek?

Selahattin Demirtaş, HDP’nin destek şartlarını yazdı. Kurdi ve Müslüman STK'lar ise TC rejmi dikiş tutmaz yıkılmalıdır.
Bu haber 2023-03-18 09:42:33 eklenmiş ve 1160 kez görüntülenmiştir.

 

Demirtaş yazdı: HDP, Kılıçdaroğlu'ndan ne isteyecek?

 

Selahattin Demirtaş, HDP’nin destek şartlarını, kılkıçdaroğlundan neler isteneceğini yazdı. Kurdi ve Müslüman STK'lar ise TC rejmi dikiş tutmaz bugün olmaz yarın yıkılacaktır.. 

 

Selahattin Demirtaş, HDP’nin tutum belgesini hatırlatarak, Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na destek şartlarını yazdı. Demirtaş, ‘HDP, demokratik siyasi ortamın sağlanması için bir niyet, program, ciddiyeti kararlılık görürse de destek verir’ dedi.

 

Doğu Medya - Edirne Cezaevi'nde tutulan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, T24’te kaleme aldığı “HDP, Kılıçdaroğlu'ndan ne isteyecek?” başlıklı yazısında HDP’nin 11 maddelik tutum belgesini hatırlattı. Demirtaş, HDP’i, HDP’nin yürüttüğü siyaseti anlatarak, “Eğer Sayın Kılıçdaroğlu ile ekibi tüm bu düşüncelere, ilkelere saygı duyuyor, değer veriyorsa bunu bizzat kendisinden duymak ister” dedi.

 

HDP’nin Kılıçdaroğlu’na destek şartını açıklayan Demirtaş, “Demokratik siyasi ortamın sağlanması için bir niyet, program, ciddiyeti kararlılık görürse de destek verir” ifadelerini kullandı.

 

Demirtaş’ın, tutuklu bulunduğu cezaevinden kaleme aldığı yazısı şöyle:

 

“HDP, Kılıçdaroğlu'ndan ne isteyecek?

 

"Geçmiş yılların adaletsizlikleri, suçları, yolsuzluklarıyla ilgili ne yapılacak? Toplumsal kutuplaşmanın bitmesi ve eşitsizlik sorunu nasıl ele alınacak?"

 

Başlıktaki soru yanlış aslında.

 

Benzeri bir soru, Cumhur İttifakı'nın yeni ortaklarına sorulabilir. Nitekim her biri, birkaç milletvekilliği isteyip ittifaka katıldılar.

 

Oysa HDP, Millet İttifakının parçası değil, olmak gibi bir isteği de yok.

 

Zaten HDP, Emek ve Özgürlük İttifakı'nın kurucu parçası ve kendi öz gücüyle de parlamentoya girecektir. Dolayısıyla HDP'nin kimseden bakanlık, milletvekilliği talebi yoktur.

 

HDP, önümüzdeki dönemde parlamentonun ana muhalefet partisi olmaya adaydır.

 

Bununla birlikte HDP'nin duymak ve emin olmak istediği şey, yeni dönemde demokratik değişimin ciddiyetle, içtenlikle ele alınıp alınmayacağıdır.

 

İfade özgürlüğünden örgütlenme ve gösteri hakkına, kadın eşitliğinden çevre haklarına, kültürel haklardan demokratik siyaset hakkına kadar temel haklara nasıl yaklaşılacak? Ekonomiden eğitime, adaletten sağlığa kadar temel politikalar ne olacak? Kürt sorunu TBMM'de, toplumda ve medyada özgürce konuşulup tartışılabilecek mi, barışçıl demokratik anlayışla Türkiye'nin birliği içinde çözüme nasıl bakılacak?

 

Geçmiş yılların adaletsizlikleri, suçları, yolsuzluklarıyla ilgili ne yapılacak? Toplumsal kutuplaşmanın bitmesi ve eşitsizlik sorunu nasıl ele alınacak?

 

Yani HDP'nin 11 maddelik tutum belgesinde ifadesini bulan politikalara yaklaşım nasıl olacak?

 

Gördüğünüz gibi HDP yönetimi kendisi için bir şey istemeyecek; kimseyi ayırmadan, 85 milyonun huzurunu, refahını, barışını sağlamak için hazır olduğunu belirtecek.

 

HDP'nin hiçbir gizli ajandası, tek bir örtülü planı yoktur. HDP su gibi berrak, cam kadar şeffaftır.

 

HDP; Türkiye'nin birliğinden yanadır, demokratik Cumhuriyet'in tarafındadır, şiddetin kalıcı olarak sona ermesi için çalışır, tüm sorunların çözümünde müzakere ve demokratik siyaseti esas alır. Bu ilkelere saygı duyan herkesle de görüşür, birlikte hareket eder.

 

HDP; yılların mücadele birikimine, deneyimine sahip, kurucu bir siyasi öznedir. Bu misyonu nedeniyle de talep eden değil inşa edendir. HDP, Türkiye Cumhuriyeti'nin sahiplerindendir, Türkiye'nin parçasıdır. Bu nedenle kimseyi hiyerarşik üstü olarak kabul etmez. Tüm gücüyle, demokratik Cumhuriyet'in inşasında bizzat yer alır.

 

HDP; Türkiye'de demokrasinin gelişmesi, yoksulluğun bitmesi, toplumsal barışın sağlanması için TBMM'de ve toplumsal tüm alanlarda mücadele eder.

 

Eğer Sayın Kılıçdaroğlu ile ekibi tüm bu düşüncelere, ilkelere saygı duyuyor, değer veriyorsa bunu bizzat kendisinden duymak ister.

 

Demokratik siyasi ortamın sağlanması için bir niyet, program, ciddiyeti kararlılık görürse de destek verir.

 

AKP medyasının ucuz yalanlarının hepsi de HDP gerçeğine çarpıp geri döner.

 

HDP korkulacak değil, el ele verilecek bir partidir. HDP'den korkacaksa devleti, milleti soyanlar korksun. Halka zulüm edenler, çeteler, mafyalar korksun, HDP’den.

 

HDP Türkiye'nin korkusu değil, barış özlemi ve demokrasi umududur.

 

 

STK'lar TC rejmi dikiş tutmaz yıkılmalıdır. 

 

Kurdi ve Müslüman STK’lar ise Kürtlerin TC iktidar yada muhalefetine destek sunmaları HDP nin şartları ile sınırlı olmadığını diktatör-sömürge tc rejiminin Anadolu Mezopotamya halklarını kapsayacak ırk-dil-din-mezhep üstü Anadolu Birleşik Devletleri gibi bir siyasal yapılanmaya dönüşmesi, anıtkabir vb. siyonist ingiliz sömürgeciliğinin figürlerin başkentten kaldırılması. İnsanların putlar totemler karşısında siyonist sebataist çetelerin oyunları ile küçük düşürülmesinin bitirilmesi, put ve totemlerin kamusal alandan kaldırılması..

 

Kurdler ve Türkiye Müslümanları yüzyıllar geriye gidilerek Ortadoğu ve Mezopotamya’daki soygun gasp soykırımların hesabını, faili meçhullerin hesabını soracak natoya ona buna uşaklık etmeyen Anadolu-Mezopotamya halklarını her alanda ırk-dil-din-mezhep üstü temsil eden bir cumhuriyet  rejimi istemektedirler..

 

Özetle son 200-300 yıldır tc rejim süreci bir sömürge ve soykırım sürecidir. Bu sürecin bitirilmesi gerekmektedir.. Bu soykırımcı gaspçı sömürge tc oyunları sürerse Kürdlerle Müslümanlar birlikte TC diktatörlüğüne ülkemizi yüzyıllardır derinden işgal eden siyonist sebataist çetelere yerli uşaklarına saldırıya geçecekler iç savaş ise kaçınılmaz olacaktır..

 

Bundan dolayı 2023 seçimleri hem Anadolu Mezopotamya halklarının kendilerini temsil eden bir rejime kavuşmaları hemde sömürgeci-soykırımcı tc rejiminin sürüp sürmeyeceğinin put ve totemlerle dizayn edilip edilmeyeceğimizin kader seçimi ve yılı olacaktır..

 

Şu anda iktidar-muhalefet mevcut siyasi partilere baktığımızda hepsi ülkemizin gerçeklerinin çok-çok uzağındalar, 1-2 istisna dışında hepsinin tepeleri siyonist sebataist çeteler ve elemanlarınca işgal edilmiş bulunmaktadır.. Bu gerçek ise kısa –uzun vadede tc sömürgesinde halkla bu derin işgal rejmi ve çeteleri arasında ki çatışmayı; iç savaşı kaçınılmaz kılmaktadır..

ETİKETLER : Selahattin Demirtaş HDP’nin destek şartlarını yazdı. STK'lar ise TC rejmi dikiş tutmaz yıkılmalıdır.
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Doğu Haber-Doğu Medya-Doğu Kültür Gazetesi
© Copyright 2013 Dogu Medya -Dogukultur. Tüm hakları saklıdır. Dkm Medya
DKM MEDYA GROUP -1
STK-DERNEKLER
FİRMALAR-İŞ DÜNYASI
STK-İŞ DÜNYASI MESAJLAR
DKM MEDYA GROUP-2
TÜRKİYE-BÖLGE, FİRMALAR- İŞ DÜNYASI
DOĞU KÜLTÜR MEDYA
SERHAT HABERLER
BAĞLANTILARIMIZ
STK-İŞ DÜNYASI MESAJLAR
STK-DERNEKLER
FİRMALAR-İŞ DÜNYASI
DOĞU KÜLTÜR MEDYA