LİSELERDEN REKOR PATENT BAŞVURUSU

Destek Patent’in yaptığı değerlendirmeye göre, İstanbul’daki liselerin marka, patent, faydalı model ve tasarım alanlarındaki başvuru sayıları 2022 yılında rekor bir artış gösterdi.
Bu haber 2023-03-10 08:32:23 eklenmiş ve 993 kez görüntülenmiştir.

 

LİSELERDEN REKOR PATENT BAŞVURUSU

 

Destek Patent’in yaptığı değerlendirmeye göre, İstanbul’daki liselerin marka, patent, faydalı model ve tasarım alanlarındaki başvuru sayıları 2022 yılında rekor bir artış gösterdi. 2021 yılında tüm alanlarda toplam 171 başvuru yapılırken, 2022 yılında bu sayı %337 artış gösterek 747’ye ulaştı. 2022 yılında en çok başvuru marka alanında sırasıyla Küçükçekmece, Bağcılar ve Bakırköy ilçelerine bağlı liselerden yapıldı. En çok başvuru yapılan ikinci alan ise tasarım oldu. Bu alanda da en çok başvuruyu sırasıyla Bahçelievler, Büyükçekmece ve Çekmeköy ilçelerine bağlı liseler gerçekleştirdi.

 

Destek Patent, İstanbul’daki tüm liselerin son iki yılda PATENT için yapılan başvuru sayılarını değerlendirdi. Çarpıcı sonuca göre, son iki yılda İstanbul’daki liselerde patent, marka, faydalı model ve tasarım başvuru sayılarında %337 artış gerçekleşti. 2021 yılında toplam 171 başvuru yapılırken, geçtiğimiz yıl bu sayı rekor bir 747’ye ulaştı. 2021 yılında hiç başvurusu olmayan liselerin, bir yıl sonra başvuru yapmış ve hatta tescil almış olmaları dikkat çekti.

Liseli gençlerin odağında “marka” var

Liselerin geçtiğimiz yıl en çok tescil başvurusu yaptığı alan 366 ile marka oldu. Bu alanda başvuruların yarıdan çoğu tescil (142) almayı başardı. İkinci sırada tasarım başvuruları (264), üçüncü sırada faydalı model başvuruları (73), son olarak da patent tescil başvuruları geliyor. 2021 yılında bu alanda 31 ilçeye bağlı liselerden başvuru yapılırken 2022 yılında sayı 35 ilçeye yükselmiş. Patent alanında 10 başvuru ile liderliği alan İstanbul ilçesi Kadıköy oldu.

Liselerdeki marka başvurularında % 463’lük rekor artış

2021 ve 2022 yılları arasında % 463 rekor artış ise marka başvurularında yaşandı. 2021 yılında bu alanda 66 başvuru yapılırken, geçtiğimiz yıl bu sayı 36 ilçeden liselerin katılımıyla  366’ya ulaştı. Bu başvurulardan 142’si marka tescili almaya hak kazandı.

 

BU REKOR ARTIŞ NASIL GERÇEKLEŞİYOR..

 

TC bir derin işgal çete rejimi, rejim Osmanlının yıkımı ile siyon-sebataizmin bir çiftliği, siyon-kapital çetelerin bir sömürgesi olarak kuruldu. Bu sömürgede ato put totemleri sahte kurtarıcı edebiyatları ile yüzyıldır çocukların beyni kitlenirken, terörist İsrail abd ingilteree gibi siyonist6 sermaye ile içli-dışlı yerli ihanetçiler korkunç servetler edindiler.. Düşünen üreten çocuklar yerine sömürge tc yi kutsayan, 30-40 yıl sağ-sol, 30-40 yıl kurd türk diye birbirine dadanan  mal vatandaş tipi çoğaldıkça çoğalıyordu..

 

Ak Parti ile birlikte bu mal gidişata son verildi. Siyonist çete elemanlarının milli eğitim bakanlığından, devletin  kilit noktalardan atılması, deşifre edilmeleri.. Yerlerine kurd-turk.. bu ülkenin çocuklarının geçmesi her alanda olduğu gibi bu alanda da sıçrama yarattı..

 

 

“Kemal Yamankaradeniz: Gençlerden beklentimiz büyük”

“Milli Eğitim Bakanlığı’nın fikri ve sınai mülkiyet hakları kapsamında yaptığı çalışmaların meyvelerini verdiğini görüyoruz” diyen Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz; “Fikrî ve sınai mülkiyet hakları ile ilgili ortaöğretim kurumlarında Bakanlığın da desteği ile oldukça sağlam kültür oluştu. Bu rakamlar, 2023 yılında önümüze koyduğumuz hedefe de kolaylıkla ulaşacağımızı gösteriyor. Sınai mülkiyet hakları kapsamında ilk adım mesleki liselerde atılmıştı. Ardından fen liseleri ve BİLSEM'ler de sürece dâhil edildi.  Sınai  mülkiyet farkındalığını yaygınlaştırmak amacıyla Destek Patent olarak hayata geçirdiğimiz “Fikrine Sahip Çık” projesi ile 2019 yılından bu yana Türkiye genelinde 14 ilde 14 bin kişiye eğitim verdik. Bunların büyük bir çoğunluğu liseli ve üniversitli gençler. Hedefimiz 100 bin

kişiye ulaşmak. Genç mucitlerin ve girişimcilerin hedeflerine ulaşmalarına, fikirlerini ticarete dönüştürmelerine destek olmak; istihdam yaratmak, ülkemizi küresel boyutta daha güçlü hale getirmek, toplumsal ve ulusal kalkınmayı desteklemek hedefiyle başlattığımız projemiz bu anlamda bizler için yüksek yönem arz ediyor. Tüm bunların sağlanabilmesi için gençlerimizin sınai mülkiyet haklarını nasıl kullanabileceğini öğrenmesi hayati önem taşıyor. En büyük aracımız da eğitim. Önümüzdeki uzun ve zor bir yol var. Ancak bu rakamlar bizleri motive ediyor, güç veriyor.” açıklamalarında bulundu.

ETİKETLER : Liselerde devrim gençlik başarıdan başarıya koşuyor..
Diğer İstanbul haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Doğu Haber-Doğu Medya-Doğu Kültür Gazetesi
© Copyright 2013 Dogu Medya -Dogukultur. Tüm hakları saklıdır. Dkm Medya
DKM MEDYA GROUP -1
STK-DERNEKLER
FİRMALAR-İŞ DÜNYASI
STK-İŞ DÜNYASI MESAJLAR
DKM MEDYA GROUP-2
TÜRKİYE-BÖLGE, FİRMALAR- İŞ DÜNYASI
DOĞU KÜLTÜR MEDYA
SERHAT HABERLER
BAĞLANTILARIMIZ
STK-İŞ DÜNYASI MESAJLAR
STK-DERNEKLER
FİRMALAR-İŞ DÜNYASI
DOĞU KÜLTÜR MEDYA