Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü: Âşık Hizani

Asıl adı İbrahim Akkuş olan âşık 1954 yılında Iğdır’ın Yüzbaşılar köyünde doğmuştur.
Bu haber 2022-11-30 09:23:44 eklenmiş ve 888 kez görüntülenmiştir.

 

 Haber: Murat Akkuş

Ahmet Yesevi Üniversitesi Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü:  Âşık Hizani

(d. 1954 / ö. -)

 

(Âşık / 20. Yüzyıl / Anadolu-Osmanlı-Türkiye)

 

ISBN: 978-9944-237-86-4

 

Asıl adı İbrahim Akkuş olan âşık 1954 yılında Iğdır’ın Yüzbaşılar köyünde doğmuştur. İlkokulu doğduğu köyde bitirmiş, ortaokulu Iğdır’da ve liseyi ise Bilecik Ertuğrul Gazi Lisesinde tamamlamıştır. Hacettepe Üniversitesi Fransız Filolojisi bölümünde bir sene okuduktan sonra üç yıl Ortadoğu Teknik Üniversitesinde eğitim almıştır. Üniversite yıllarında şiir söylemeye ilgisi artarak şiir meclislerinde bulunmaya başlamıştır. Şiir meclislerine katılmaya başladıktan sonra okula devam edememiştir. Daha sonra Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesini kazanmış ve bu okulu 1982 yılında tamamlamıştır. Akkuş evlidir ve ve üçü kız, biri erkek olmak üzere dört çocuk babasıdır. Ağrı’da il tarım müdürlüğü görevinde bulunan Akkuş 2003 yılında bu görevinden emekliye ayrılmıştır (Alp 2013: 284).

 

İbrahim Akkuş şiirle çocukken tanışır. Dedesi, sürekli Âşık Şenlik’in türkülerini dinlediğinden şair de Âşık Şenlik'e aşinadır. Onun Latif Şah hikâyesinin bazı kısımlarını ezbere bilir. On beş yaşında mandolin çalmaya başlar. Birkaç yıl sonra ise kendi kendine saz çalmayı öğrenir. Saz çalmayı ozanların saz çalışlarını izleyerek öğrendiğini ve saz çalmaktan büyük zevk aldığını belirtir. Yanında yetiştiği bir ustası olmamasına rağmen Murat Çobanoğlu’nu usta olarak görür ve onun eserlerini beğenerek çalıp okur. İbrahim Akkuş'un üzerinde etkisi olan diğer âşık ise Yaşar Reyhanî'dir (Alp 2013: 285).

 

Mahlası Hizani’yi 1975 yılında arkadaşlarının tavsiyesi üzerine alır. Bitlis'in Hizan kazası ile âlim bir şahsiyet olan Hizani’nin ismini bir araya getirme fikri üzerine bu mahlası seçer. Âşıklık geleneğinde rüya görerek âşık olmaya inanır (Alp 2013: 286). Şiirlerini hece vezninin 7, 8 ve 11’li ölçüleriyle yazar. Taşlama türünde şiirleri mevcuttur. Kendini, hayatı, dünyayı ilgilendiren her konuda şiir yazar. Şiir meclislerinde bulunur, atışmalara katılır. Dost meclislerinde, davet edildiği festival ve gecelerde şiir söyler (Alp 2013: 286).

 

Etkilendiği ozanlar arasında Âşık Şenlik, Sümmani, Murat Çobanoğlu, Reyhanî, Rüstem Alyansoğlu, İlhami Demir, Cemal Hoca, Kağızmanlı Hıfzi bulunur. Kars Murat Çobanoğlu Derneğine üye olan Hizani Kültür Bakanlığına da kayıtlıdır. Hizani, şiirlerini gazete ve dergilerde yayımlar. Televizyon ve radyo programına da katılmaktadır (Alp 2013: 287).

 

Kaynakça

Alp, Tuba (2013). “İbrahim Akkuş (Âşık Hizani)”. Sazın ve Sözün Sultanları: Yaşayan Halk Şairleri-9. Ed. Fatma Ahsen Turan, Reyhan Gökben Saluk. Ankara: Gazi Kitabevi. 284-287.

 

Madde Yazım Bilgileri

Yazar: AYŞEGÜL ÇAM


ETİKETLER :
Diğer Kultur-Sanat-Yasam haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Doğu Haber-Doğu Medya-Doğu Kültür Gazetesi
© Copyright 2013 Dogu Medya -Dogukultur. Tüm hakları saklıdır. Dkm Medya
DKM MEDYA GROUP -1
STK-DERNEKLER
FİRMALAR-İŞ DÜNYASI
STK-İŞ DÜNYASI MESAJLAR
DKM MEDYA GROUP-2
TÜRKİYE-BÖLGE, FİRMALAR- İŞ DÜNYASI
DOĞU KÜLTÜR MEDYA
SERHAT HABERLER
BAĞLANTILARIMIZ
STK-İŞ DÜNYASI MESAJLAR
STK-DERNEKLER
FİRMALAR-İŞ DÜNYASI
DOĞU KÜLTÜR MEDYA