Memur-Sen Şube Başkanından 'Yolsuzluk Var' Açıklaması

Eğitim-Bir-Sen Iğdır Şube Başkanı Erkan ÇİĞDEM, sendika bürosunda Karakoyunlu Mürşitali Muharrem Taş Ortaokulu Müdür Yardımcısı aynı zamanda Eğitimin Gücü Sendikasının Iğdır Temsilcisi Cafer Tayyar ÖZOĞUL ‘un 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılındaki Kervansaray Ortaokulu Müdürlüğü dönemine ait 'yolsuzluk süreci' hakkında basın açıklaması yaptı
Bu haber 2022-11-14 14:33:48 eklenmiş ve 72 kez görüntülenmiştir.

Haber: Murat AKKUŞ-Iğdır

Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Iğdır Şube Başkanı Erkan Çiğdem bugün sendika binasında yaptığı basın açıklamasında önemli açıklamalarda bulundu. Bazı okullardaki 'yolsuzluk' iddialarını belgeleriyle paylaşan Çiğdem şunlara dikkat çekti:

 

Eğitim-Bir-Sen Iğdır Şube Başkanı Erkan ÇİĞDEM, sendika bürosunda Karakoyunlu Mürşitali Muharrem Taş Ortaokulu Müdür Yardımcısı aynı zamanda Eğitimin Gücü Sendikasının Iğdır Temsilcisi Cafer Tayyar ÖZOĞUL ‘un 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılındaki Kervansaray Ortaokulu Müdürlüğü dönemine ait 'yolsuzluk süreci' hakkında basın açıklaması yaptı.

Erkan ÇİĞDEM, Cafer Tayyar ÖZOĞUL’la  ilgili açıklamasında şunları belirtti;

'1-      GÖREVİNİ KÖTÜYE KULLANARAK,  ZİMMETİNE PARA GEÇİRMİŞ, ŞAHSINA MENFAAT SAĞLAMIŞ VE ALENEN KAMU ZARARI OLUŞTURMUŞTUR

 

Kervansaray Ortaokulunda açılan DYK kurslarında öğrenci olmadığı ve ders yapılmadığı halde okul müdürü Cafer Tayyar ÖZOĞUL,  öğretmenlere aylarca ek ders ücreti ödeyerek kamuya ek maliyet çıkarıp, ödenen ek ders ücretlerini öğretmenlerin kendisine ve müdür yardımcısına geri ödeme yapılması talimatı vererek öğretmenlerden okul müdür yardımcısının belirlediği ücretleri iade almışlardır. Ancak okula yeni atanan okul müdürünün tespitinden sonra yaptıkları hırsızlığı kabul edercesine geri iade etmek istemişlerdir. Öğretmenlerin bir kısmı ödemeleri elden yaparken bir kısmı da mobil bankacılık üzerinden yapmışlardır.

 

2-      GÖREVİNİ KÖTÜYE KULLANARAK, ŞAHSINA MENFAAT SAĞLAMIŞ VE ALENEN KAMU ZARARI OLUŞTURMUŞTUR

 

Okul müdürü yine 1 Ocak resmi tatil olduğu halde hafta sonu kursa gitmediği halde 1 ocağında ek dersini 2 Ocağa yazmıştır. Yine bahsi geçen şahıs 20.03.2022 tarihinde Kars’ta İdarecilik (EKYS) sınavına girdiği halde aynı gün için kendisine o gün için ek ders ödemesi yapmıştır.

 

3-      RESMİ BELGEYİ ASLINA AYKIRI DÜZENLEYEREK, EVRAKTA SAHTECİLİK SUÇU İŞLENMİŞTİR.

 

Mayıs 2022 tarihinde ilgili okul müdürü hakkında bakanlık tarafından kendisine soruşturma açıldığı dönemde okuldaki öğretmenlere sınıf defterli toplu olarak kaybolmuştur. Sınıf defterlerini yeniden doldurun demiş ve sınıf defterlerine okul idaresi tarafından belirli günlere kar tatili yazılarak öğretmenlere teslim edilmiş ve boş kalan günlerin doldurulması istenmiştir. 

Bu düzmece defterleri de bakanlık müfettişlerine mevcut sınıf defterimiz diyerek fotokopileri teslim edilmiştir. Böylelikle müfettişleri yanıltarak soruşturmanın akıbetini değiştirmeye çalışmışlardır.

 

4-      GÖREVİNİ KÖTÜYE KULLANARAK ALENEN KAMU ZARARI OLUŞTURMA

 

Okulda ders saatlerinden sonra açılan halk oyunları kursunda öğrencilerin tamamı taşımalı olarak okula geldiği halde okulda kurs yapılmadan ek ders ücreti yatırılmıştır. Öğretmenler ve öğrenciler için kar tatili olduğunu iddia ettiği düzmece defterlerde kar tatili denildiği halde halk eğitim üzerinden açılan kurslarda eğiticilere ödeme yapılmıştır.

 

5-      OKULUN TAŞINIR DEMİRBAŞLARINI KAMU KURUMUNDAN  ÇALARAK SENDİKA BİNASINDA KULLANMAKTADIR.

 

27.06.2022 tarihinde Kervansaray Ortaokulundan ilişiğini kestiği halde aynı yıl eylül ayında okula ait 1 kamyon demirbaş eşyayı  okuldan çıkardığı ve temsilcisi olduğu Eğitim Gücü Sendikasının Iğdır bürosunda kullandığını şahsın kendi paylaştığı sosyal medya paylaşımlarından tespit  ettik.  Kamuya ait malzemelerin kamu dışına çıkarılamayacağını ve kamu binasında şahsa ait demirbaşların kullanılamayacağı kanunen belirlendiği halde söz konusu malzemelerin şahsına ait olduğu yalanını  iddia etmiştir.

 

6-      YETKİSİNİN BULUNMADIĞI KURUM HAKKINDA RESMİ VE MALİ YAZIŞMALARI GERÇEKLEŞTİREREK, YETKİSİNİN OLMADIĞI EVRAKLARI İMZALAMA SUÇU İŞLEMİŞTİR.

 

Cafer Tayyar ÖZOĞUL isimli şahıs 27 haziran 2022 tarihinde Kervansaray ortaokulundan ilişi kesip Karakoyunlu ilçesi Mürşitali Muharrem Taş Ortaokuluna müdür yardımcısı olarak atandığı halde 27.06.2022 tarihinden sonra 26 Eylül tarihine kadar Kervansaray ortaokulunda yetkisi ve hiçbir görevi bulunmadığı halde resmi maaş ödemeleri, ek ders ödemeleri, SGK e-bildirge, Mebbis, Taşınır Kayıt işlemleri, göreve başlama ve görevden ayrılmaların tamamında Okul Müdürü ünvanlıyla yazılar yazmış, İl Milli Eğitim Müdürlüğü de bu okul müdürünün sistemsel yetkilerini almadığı gibi bu yazışmaların tamamını işleme alarak okul müdürünün işlemiş olduğu suça ortak olmuştur.

 

16 Eylül 2022 tarihinde kadrolu olarak göreve başlayan okul müdürü, devir teslim sürecinden sonra 21 Ekim 2022 tarihinde İl Milli Eğitim Müdürlüğüne; kendisinin ve daha önce o okulda görev yapan öğretmenlerin sözlü ve yazılı beyanlarıyla tespit ettiği usulsüzlüklerle ilgili sorumlular hakkında Bakanlık Müfettişlerince yürütülmek üzere inceleme ve soruşturma süreciyle ilgili raporunu teslim etmiştir. 

 

Bu süreç içinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü iddia edilen konular milli eğitim müdürlüğü yetkililerini de ilgilendirdiği halde inceleme soruşturmanın yerelde bir okul müdürü tarafından sürdürülmesini uygun görmüş ve Ekim ayında muhakkik ataması yapmıştır. Konunun Mülki idare amirlerimize iletilmesi üzerine 11.11.2022 tarihinde bakanlık müfettişlerince yürütülmesi için işlem başlatmıştır.

YAVUZ HIRSIZ EV SAHİBİNİ BASTIRIR misali, mevcut okul müdürünün bir önceki okul müdürü Cafer Tayyar ÖZOĞUL hakkında soruşturma istemesinin akabinde mevcut okul müdürünü telefonda ve yüz yüze yaptığı görüşmede ‘’Sen yabancısın İzmir’den gelip Iğdır’da bana bunları yapamazsın’’ diyerek ailesini ve kendisini öldürmekle tehdit etmiştir.

Okul Müdürü Selman YILMAZ, okulunda yapılan tadilattan dolayı çevre temizliği yaptırmak amacıyla inşaatta çalışan personellere geçen seneden kalma ve önceki okul müdürünün muhafaza etmediği için  çuvalları güneşten dolayı çürüyen kömür çuvallarından etrafa saçılan kömür atıklarını ve küllerini temizletmek istemesi üzerine yanlış anlaşılmadan kaynaklı olayı iftiralar atarak Cafer Tayyar ÖZOĞUL kendisiyle ilgili soruşturmaya konu olan  olayları perdelemek istemektedir.  

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.'

ETİKETLER :
Diğer Genel-Güncel haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Doğu Haber-Doğu Medya-Doğu Kültür Gazetesi
© Copyright 2013 Dogu Medya -Dogukultur. Tüm hakları saklıdır. Dkm Medya
DKM MEDYA GROUP -1
STK-DERNEKLER
FİRMALAR-İŞ DÜNYASI
STK-İŞ DÜNYASI MESAJLAR
DKM MEDYA GROUP-2
TÜRKİYE-BÖLGE, FİRMALAR- İŞ DÜNYASI
DOĞU KÜLTÜR MEDYA
SERHAT HABERLER
BAĞLANTILARIMIZ
STK-İŞ DÜNYASI MESAJLAR
STK-DERNEKLER
FİRMALAR-İŞ DÜNYASI
DOĞU KÜLTÜR MEDYA