DÜNYANIN YENİ KÜRESEL PARA BİRİMİ RUBLE..

Dünyanın en güvenilir parası Rus rublesi olurken.. Dolarla birlikte gezegenimizdeki tüm faşist ulus devletler de çökme dönemine geçtiler..
Bu haber 2022-04-05 06:58:22 eklenmiş ve 2116 kez görüntülenmiştir.

 

DÜNYANIN YENİ KÜRESEL PARA BİRİMİ RUBLE..

 

Dünyanın en güvenilir parası Rus rublesi olurken.. Ruble zamanla dünyanın en önemli küresel para birimi olacak..

 

Bunun temel nedeni doların gerçek bir karşılığının olmaması.. 60’larda Fransız yönetici dolarları abd ye götürüyor yerine altın istiyor vermiyorlar.. Yani dolar üç kağıt kumar soygun ve soykırım ekonomisinin insanlığı düşüren temel aracı..

İnsanlığın Ruble gibi gerçek karşılığı olan para birimlerine kayması Dolarla birlikte gezegenimizdeki tüm faşist ulus devletleri  de yıkıp geçecektir..

 

Rusya Rubleyi Altına Eşitledi. Deyim yerindeyse  dolar Xırımı Yedi.. 5000 ruble eşittir 1 gram altın. Bütün dünya insanlığının beklediği bu adım son bir yüzyıldır ekonomik alanda dünya insanlığı için atılan en büyük devrimci adım,  insanlığın beklediği bir devrimdi, terörist ABD, Terörist İsrail onların terör örgütü NATO  gibi yapılar bu devrimi hep engelliyorlardı.

 

Rusya terörist NATO örgütünün Ukrayna Polonya vs uyduruk siyon-kapital çete devletçiklerle sarılması..

Terörist nato güçlerinin Rusya ya dört koldan saldırıya geçmeleri.. Ruslar başta olmak üzere dünya insanlığının uyanmasını da beraberinde getirdi..

 

Gıdanız ve toprağınız yoksa siz bir hiçsiniz.. Para vb. her şeyin para etmediği ortaya çıktı. Büyük şehirlere doldurulan insan sürülerinin nasıl soykırıma açık koyun sürülerine dönüştürüldüğü, üretimden düşünmeden nasıl uzaklaştırıldığı.. Özetle insan soykırıma açık fare-sürüsüne çevrildi.. İnsanlık bu gerçeği net görmeye başladı..

 

Siyonist-terörist kapitale en büyük darbe ise rublenin altına eşitlenmesi ile ekonomik alandan geldi.. Bundan sonra altına eşitlenmeyen tüm para birimleri çökecek.. Dolar ve kumar ekonomisi ile yalan dolan, soykırım ve savaşla dünyayı yüzyıllardır talan ve işgal eden Siyonist-terörist kapitalizim dünyadan siliniyor.. İnsanlık yeni bir çağa dünya federasyonu çağına giriyor.. Yakın bir gelecekte küresel siyonist  gıda-genom-ilaç-silah.. tüm firmalara el konulacak, hesaba çekilecekler..

 

Siyon kapitalin ekonomik yıkılışı uyduruk TC gibi rejimlere nasıl yansıyacak onu da belirtelim.. Yakın bir gelecekte ato-put totem tüm heykeller yıkılacağı gibi, anır-ahır kabirlerde kalmayacak..  Dünya ve ülkemizin gerçek gündemini, TC rejim sorununu ortaya koymayan uyduruk, siyon-kapitalin proje leri olan TC muhalefeti önümüzdeki seçimde çakıp kalacak..

 

AKP önümüzdeki seçimde  %65-70 ile iktidarı devr alacak.. Kısa vadede.. Uyduruk TC yıkılıp yerini Birleşik Anadolu Devletleri alacak..

 

Birleşik Anadolu Devletlerinin en önemli gündem maddesi ise  siyonist  çete ve bu  çetenin son 500 yıldır Anadolu-Mezopotamya halklarına dayattığı soykırım ve soygunun yerli-yabancı ayakları ile hesabı sorulacak..

Uyduruk TC muhalefetine bakın terörist israilden uyduruk ermenistana nasıl sarıldığımızla ilgili tek kelime ediyorlar mı.. TC muhalefeti 80-90 milyon vatandaşı kaz-koyun-kuş olarak görüyor.. Kürtçülük-türkçülük sahte suni sorunlarla halkı kandırma.., gerçek sorunu rejim sorununu gizleme.. Bunun bedelini ağır ödeyecekler..

TC gibi uyduruk faşist devletler patır patır yıkıma geçerken.. Zelensky, macron, sarkozy, sisi -natanahu gibi küresel katillerin tüm cici çocukları da yakalanıp patronları ile birlikte ayaklarından asılacaklar..

 

Bu konu ile ilgili analiz bir yazı..

 

Prof. Dr. Mete Gündoğan

Prof. Dr. Mete Gündoğan

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi

@mtgundogan

 Rusya’nın Ukrayna'ya müdahalesini birçok açıdan ele almak mümkün. Her açı bize farklı bir yorum silsilesi oluşturuyor.  Bütün bu yorumlar sonunda büyük fotoğrafın netleşmesine hizmet ediyor.

 

İlk başlarda güvenlik sorunu en çok öne çıkan sorundu. Hâlâ da öyle. Anlatması da anlaşılması da kolay.

 

Sokaktaki normal bir vatandaşa güvenlik politikaları üzerinden Rusya'nın yaptıklarını anlatmanız birkaç dakika içinde tamamlanır. O da bunu anlar.

 

Çünkü hafızalara kazınmış uzun bir doğu-batı mücadelesi var. Alışılmış pratik yorumlar var. Ezberler var. Konu bunların üzerinden kolaylıkla anlatılabilir. Anlaşılabilir.

 

Zaten Putin, NATO'nun Rusya'nın dibine kadar girmesinden rahatsız olduğunu defalarca ifade etti. Konuyu bu açıdan çok net bir şekilde ortaya koydu. Tarihten örnekler verdi. Nükleer savaş kartına işaret etti.

 

Batı ve NATO, Putin'in konuyu bu seviyeye çıkaracağını beklemiyordu. Onu dinler gibi yaptılar ama ciddiye almadılar.

 

Belki de verecekleri basit bir güvence bugünkü meydan okumayı ortaya çıkarmayabilirdi. Lakin olan oldu ve artık cin şişeden çıktı.

 

Şimdi Batı, ambargolar ile tehdit ediyor. Putin de kendi para-kredi sistemini kurma yoluna girdi. Yani savaş, bir tarafta ordular üzerinden diğer tarafta paralar üzerinden yürüyor.

 

Putin'in kaybedeceği şeylere nazaran Batı'nın kaybedeceği şeyler çok daha fazla. Bunların en önemlisi, küresel finans egemenliği. Putin bu egemenliği masaya yatırdı!

 

Gelin şimdi bunlara bir göz atalım.

 

Ambargolar çok eski bir zorlama yöntemi. Bu zamana kadar çok uygulamalarını gördük ancak başarı oranının çok çok düşük olduğunu biliyoruz.

 

Ambargolar ülke yönetimlerini değil o ülkede yaşayan sivilleri etkiliyor. Ambargo konulan ülkeler zayıf ülkeler olsa bile bu ambargolar bir şekilde işlemiyor. Delik deşik ediliyor.

 

Ambargolar üzerinden bir bakıma kayıt dışı bir uluslararası ekonomi oluşuyor. Farklı amaçlara hizmet eder hale dönüşüyor.

 

Rusya Federasyonu gibi bir ülkeye ambargoların etki edeceğini düşünmek ise safdillik olur. Hatta tersine çalışır bile diyebiliriz.

 

Çünkü Rusya'nın dışarıya muhtaç olduğu mal ve hizmetlerden ziyade dışarının Rusya'ya muhtaç olduğu mal ve hizmetler daha fazla.

 

Örneğin Rusya, enerji kaynakları bakımından çok zengin bir ülke. Dünyadaki bilinen en büyük doğalgaz rezervlerine, ikinci en büyük kömür rezervlerine ve sekizinci en büyük petrol rezervine sahip.

 

Birçok ülke doğalgaz ihtiyacının önemli bir kısmını Rusya'dan tedarik ediyor. Mesela Almanya'nın doğalgaz ihtiyacının yüzde 40'ını, Türkiye'nin ise yüzde 35'ini Rusya tedarik ediyor.

 

Siz böyle bir ülkeye ambargo koyduğunuz anda aslında kendinize ambargo koymuş olursunuz. Kimse de bunu istemez.

 

Sadece doğalgaz mı?

 

Hayır.

 

Daha birçok hammaddeyi dünya üretim merkezlerine Rusya tedarik ediyor.

 

Paladyum mesela! Otomotiv endüstrisinde en çok katalitik konvertörde zararlı gazların atmosfere salınımının engellenmesinde kullanılıyor.

 

Egzoz emisyon değerlerini Avrupa ve Amerika ülkelerinde belli rakamların altına düşürmek için araç üreticileri tüm araçlarda kullanmak zorundalar.

 

Dünya paladyum pazarının yüzde 84'ünü otomotiv katalitik konvertör üretimi alıyor. Hatta paladyum, yeni nesil hidrojenle çalışan araçlarda hidrojen depolamada da kullanılıyor.

 

Hali hazırda birçok sıkıntıları olan otomotiv sektörü, bunu içeren bir ambargo ile daha da büyük bir sıkıntıyla karşılaşır. İşler iyice zora girer.

 

Kısacası ambargolar, beklenen sonuçları vermez. Hatta işlemez.

 

 

Bütün bu ambargo tehditlerine karşın Putin, ruble üzerinden önemli bir karşı adım attı. Gaz ödemelerinin ruble cinsinden yapılmasını istedi.

 

Bu çok akıllıca bir hamle oldu ve böylece Putin, küresel finans sisteminin bekasını masaya yatırdı.

 

Hemen uzmanlar, bu hamlenin tutmayacağını çünkü rubleyi basanın Rusya Merkez Bankası olduğu söylüyorlar.

 

Yani banka istediği zaman Ruble basıp, oluşacak enflasyonu alıcılara maliyet olarak yazdırabilecek demek istiyorlar. Rubleye güvenilemeyeceğini söylüyorlar.

 

Bunun üzerine Putin, kısa zamanda güven artırıcı bir adım daha attı. Rusya Merkez Bankası rubleyi altına bağladı. Bir gram altını, 5000 rubleye eşitledi. İster 5 bin ruble isterse 1 gram altın. İkisi de aynı şey oldu.

 

Artık hiç kimse, "Rusya Merkez Bankası istediği kadar ruble basar ve değeri düşer" diyemeyecek. Çünkü ruble altına dayandı.

 

Aslında bu şekilde ruble hem altına hem de Rus doğal kaynaklarına dayanmış oldu.

 

 

Bu durum bize Amerikan Başkanı Nixon'un 1971 tarihinde altın penceresini kapatmasını hatırlatıyor.

 

Almanya, Fransa, İngiltere gibi ülkeler karşısında ticaret açığı veren Amerika çareyi, dolar ile altın arasındaki bağı koparmakta bulmuştu.

 

Ancak onun karşısına bir şey koyması gerekiyordu. O şey de Suudi Arabistan petrolü oldu.

 

Henry Kissinger Suudi Arabistan'ı, petrol satışını dolar ile yapmaya ikna edince, Amerika'nın küresel finans egemenliği korunmuş ve tesis edilmiş oldu.

 

Çünkü herkesin petrole ihtiyacı vardı ve petrolü de Amerikan doları ile alacaktı.

 

Amerika bu şekilde, ticaret açığını Suudi Arabistan üzerinden konsolide etmiş oldu. Daha sonraları, Suudi Arabistan ile geliştirdiği ilişkilerle de dolarını konsolide etti.

 

 

Şimdi aynısını Rusya yapmak istiyor ve yapıyor. Başarılı olmaması için hiçbir sebep yok.

 

Zaten doğal kaynaklar kendi doğal kaynakları. ABD'nin, başkasının doğal kaynakları üzerinden oluşturduğunu Rusya kendi kaynakları üzerinden oluşturacak. Çok daha kolay bir süreç.

 

 

Bu sürecin başka bir boyutu daha var.

 

İkinci Dünya Savaşı sonrası, Bretton Woods konferansları akabinde kurgulanan Borca Dayalı Para Sisteminde de sona gelinmiş oluyor.

 

Çok kutuplu bir dünyaya adım atıyoruz. Bu yeni dönemde Putin, altını temel çıpa olarak kullanmakla önemli bir avantaj elde etti.

 

Amerika'nın geçmişte yaptığından daha adil bir hamle yapıyor. Değeri kendinden menkul bir para olan altını koruyor.

 

Yavaş yavaş da olsa, Avrupa için önemli bir karar verme süreci işlemeye başladı.

 

Ya Atlantik ötesi ile işlerini sürdürmeye devam edecek ya da mahallede çıkan yangını söndürürken yeni bir bölgesel ticari düzen kurgulayacak. İkincisi daha olası bir tercih gibi duruyor.

 

Elbette hiçbir taraf için kolay bir çözüm yok. Lakin kısa vadede Rusya olumsuz etkilenecek gibi görülse de orta ve uzun vadenin kazananı olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.


ETİKETLER : Dünyanın en güvenilir parası Rus rublesi olurken.. Dolarla birlikte gezegenimizdeki tüm faşist ulus devletler de çökme dönemine geçtiler..
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Doğu Haber-Doğu Medya-Doğu Kültür Gazetesi
© Copyright 2013 Dogu Medya -Dogukultur. Tüm hakları saklıdır. Dkm Medya
DKM MEDYA GROUP -1
STK-DERNEKLER
FİRMALAR-İŞ DÜNYASI
STK-İŞ DÜNYASI MESAJLAR
DKM MEDYA GROUP-2
TÜRKİYE-BÖLGE, FİRMALAR- İŞ DÜNYASI
DOĞU KÜLTÜR MEDYA
SERHAT HABERLER
BAĞLANTILARIMIZ
STK-İŞ DÜNYASI MESAJLAR
STK-DERNEKLER
FİRMALAR-İŞ DÜNYASI
DOĞU KÜLTÜR MEDYA