ARDAHANLI BİR GAZETECİDEN ARDAHAN’A ÇAĞIN EĞİTİM HİZMETİ..

ARDAHANLI BİR GAZETECİDEN ARDAHAN’A ÇAĞIN EĞİTİM HİZMETİ..
Bu haber 2021-11-04 17:53:54 eklenmiş ve 162 kez görüntülenmiştir.

 

ARDAHANLI BİR GAZETECİDEN ARDAHAN’A ÇAĞIN EĞİTİM HİZMETİ..

 

Ardahan’a eğitim alanında 2015 ten beri Arev vakfı önemli katkılar sunarken bu yılda Ardahanlı bir gazeteci eğitime çok önemli katkılarda bulundu. Bu katkıların yanı sıra Merkezi İstanbul’da bulunan Ardahan’ın teneke ve tabela olmayan Hoc-fed gibi federasyon, köy, il-ilçe dernekleri, birçok STK da yüzlerce öğrenciye burs sağladı..

 

Yönetim, denetim, katılım organları sağlam çalışan STK’lar toplumsal alana önemli katkılar sunarken, teneke-tabela  olan rol çalma modunda olan teneke ve tabela dernekler de rol çalma oyunlarını sahnelediler. Tabi kamuoyu role ve oyuna bakmıyor, ayinesi iştir kişinin gerçeğinden yapılan icraata bakıyor. Cek-Caklara kimse itibar etmiyor..  

 

Bu yılın en önemli eğitime destek etkinliğini 1 milyona yakın bir burs rakamıyla Hoc-Fed yaparken, AREV gibi Ardahan eğitimine önemli bir destekte Sabah Gazetesi Haber Müdürlerinden Gazeteci Erhan Öztürk'ten geldi.

 

 Sabah Gazetesi Haber Müdürlerinden Gazeteci Erhan Öztürk'ün destek ve katkıları ile Ardahanlı çocuklar eğitimde çağ atlamaya başladılar..

 

2016 yılında eğitim vermeye başlayan Ardahan Bilim ve Sanat Okulu’nda öğrenim gören öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yürüttüğü Zeka Gücü projesi kapsamında gazeteci Erhan Öztürk'ün destek ve katkıları ile teknoloji eğitimi almaya başladılar, Ardahanlı çocuklar eğitimde çağ atlamaya başladılar..

 

2017-18 yıllarında ARDAHAN Eğitim Vakfı (AREV) , robotik kodlama projesini Ardahan’a taşımış, bu oje kapsamında eğitim alan öğrenciler Türkiye 1. oldukları gibi, uluslararası anlamda Çin’de bu alanda yapılan etkinlikte de Türkiye’yi Çin’de temsil Ardahanlı çocuklar olmuştu.

 

AREV EĞİTİM HABER ARSİVİ TIKLAYINIZ..

 

İşte Arev’in bu değerli projesinin ardından en önemli eğitime destek projesi Sabah Gazetesi Haber Müdürlerinden Gazeteci Erhan Öztürk'ten geldi. Öztürkün  destek ve çabaları ile yüzlerce öğrenci hayallerini gerçekleştirmeye başladı..

 

Gazeteci Fakir Yılmaz’da  sahte STK’lar eğitimle ilgisi olmayan işler ve saat kuleleri dikmeye çalışırken Arev gibi Vakıflar, Öztürk gibi gazeteciler gerçek anlamda eğitime olağanüstü katkı yapmaktadırlar diye haber yapmış, bizde Ardahan’la ilgili  basındaki bu haberleri sizler için bir araya topladık..

 

Basından ilgili haberler..

 

HOÇVANLILAR EĞİTİME DESTEK İÇİN İSTANBUL BOĞAZINA AKIN ETTİLER.. YÜZLERCE ÖĞRENCİYE BURS VERİYORLAR..

HOC-FED EĞİTİME DESTEK HABERİ TIKLAYINIZ..

 

 

BİRİLERİ, 'SAAT KULESİ YAPACAĞIZ' DERKEN ONLAR EĞİTİME DESTEK VERİR!..

 

ARDAHAN’A SAAT KULESİ.. TIKLAYINIZ..

 

BİRİLERİ, 'SAAT KULESİ YAPACAĞIZ' DERKEN ONLAR EĞİTİME DESTEK VERİR!..

 

 

Öğrenilmiş çaresizlikten doğan umutlar.. Birilerinin adı eğitim olan sözde stk'lar kurup, eğitimle alakası olmayan işler yaptığı şu günlerde Ardahanlı Gazeteci Erhan Öztürk'ün çabaları ile Ardahanlı bir çok öğrenciye imkan sunuldu. Türkiye’nin en doğusunda, Ardahan Bilim ve Sanat Okulu’nda öğrenim gören öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yürüttüğü Zeka Gücü projesi kapsamında teknoloji eğitimi aldılar.

 

Bu sayede hayallerini gerçekleştiren gençler “Ardahan’ın makus talihini değiştireceğiz” diyor..

 

'Memleketim Ardahan'ın çocuklarına ne gibi bir katkım olur?' diyerek yola çıkan ve 'TÜRKİYE'nin en doğusunda, memleketim Ardahan’da Ardahan Bilim ve Sanat Okulu'nda öğrenim gören öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı'nın Zeka Gücü Projesi kapsamında teknoloji eğitimi alıyor. Olağanüstü kodlama ve yazılımlarla destan yazıyorlar. Bu sayede hayallerini gerçekleştiren gençler, "Ardahan'ın makus talihini değiştireceğiz" diyor. Pırıl pırıl çocuklara bu fırsatı yaratmamda küçük bir katkım olmuşsa ne mutlu bana. Okul müdürü Elif öğretmen şahsında tüm öğretmenleri ve personeli tebrik ediyorum. Bize olağanüstü misafirperverlik gösterdiler…'diyen Sabah Gazetesi Haber Müdürlerinden Gazeteci Erhan Öztürk'üm katkıları ile eğitime teknolojik destek.

 

Türkiye'nin en doğusunda yer alan, iki ülkeye komşu olan Ardahan, son yıllarda altın çağını yaşıyor.

1992'de il olan Ardahan'dan daha iyi şartlarda yaşamak, okumak için yıllardır İstanbul, Ankara, İzmir'in de aralarında bulunduğu şehirlere göç ediliyordu. Doğdukları, büyüdükleri ata topraklarını bırakıp göçen Ardahanlılar, öğretilmiş çaresizlikten bir umuda yelken açmıştı adeta. Özellikle eğitim alanında son yıllarda büyük atılımlar, Ardahan'da da filiz vermeye başladı. İyi bir üniversite bitirmenin yanı sıra hayallerini gerçekleştirmek için çabalayan gençler kendi tarihlerini yazıyor.

 

2016 yılında eğitim vermeye başlayan Ardahan Bilim ve Sanat Okulu öğrencileri Yasemin, Şevval, Berrak, Doğan Efe, Mahir, Tarık, Alparslan, Hüseyin, Umut, Ekin, Ecrin, İlkin, Semih, İkra, Neva, Zehra ve Mehmet'in de aralarında bulunduğu 46 öğrenci Milli Eğitim Bakanlığı ile Turkcell'in birlikte yürüttüğü Zeka Gücü projesiyle Ardahan'da adeta küllerinden doğdular. Müzik, kimya, resim sınıflarında da öğrenciler hayallerini tek tek gerçekleştiriyorlar. Geçtiğimiz hafta ziyaret ettiğimiz Zeka Gücü sınıfında öğrenciler heyecanlı, bir o kadar da gururla bize geliştirdikleri yapay zeka, kodlama, uzay bilimleri, robotik, akıllı ev ve bulut teknolojileriyle ilgili projeleri tek tek anlatıp, sunum yaptı. Eğitim içeriğinin görüntülenme sayısının 8 milyonu geçtiği Zeka Gücü sınıflarında, bu portal üzerinden kodlama ve teknoloji eğitimi alan öğrencilerin sayısı da 70 bine ulaştı.

ARDAHAN İÇİN NE YAPABİLİRİZ?

Bir seyahatte görüşme fırsatı bulduğum Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Aksu ve Genel Müdür Murat Erkan'a, "Ardahanlı çocuklarımız için ne yapabiliriz?" diye sorunca Milli Eğitim Bakanlığı ile koordineli yürütülen Zeka Gücü projesini önerdiler tereddütsüz. Hemen harekete geçildi.

 

EKSİĞİMİZ YOK, FAZLAMIZ VAR

Zeka Gücü projesi kapsamında toplu açılışı yapılan 25 yeni sınıftan 70'incisi Ardahanlı öğrencilerin hizmetine sunuldu. Özel yetenekli öğrencilerin yeteneklerini keşfedip, teknolojinin desteğiyle gelişmelerine katkı sağlama amacı taşıyan proje kapsamında Ardahan, yeni sınıf açılan 42'nci il oldu. Zeka Gücü Teknoloji Sınıfları'nda dizüstü bilgisayardan üç boyutlu yazıcıya, akıllı tahtadan elektronik ve robotik kodlama setlerine değin çok geniş teknolojik imkanlar yer alıyor. Öğrenciler bu sınıflarda yapay zeka, kodlama, uzay bilimleri, robotik, akıllı ev ve bulut teknolojilerine yönelik eğitimler alarak yeni projeler geliştiriyor.

Türkiye'nin yerli ve milli ileri teknoloji hamlesine de destek olmak amacı taşıyan projelerle adeta küllerinden doğan gençler, "Eksiğimiz yok, fazlamız var. Yeter ki bize olanak yaratılsın" diyor. Hepsi heyecanlı, hepsi istekli ve mücadeleci. Proje kapsamında 200 bin öğrenci destek aldı. Kurulan Zeka Gücü sınıflarında bugüne kadar sadece çevrimiçi robotik ve kodlama eğitimi verilme süresi ise 400 bin saati geçti. Zeka Gücü projesinde eğitim gören öğrenciler, ulusal ve uluslararası yarışmalarda şimdiye kadar 400'ün üzerinde ödül kazandı. Özel yetenekli öğrenciler, yüksek teknolojiyle donatılmış sınıfların yanı sıra projeye uygun olarak tasarlanmış mobil uygulama üzerinden de 26 farklı dersin eğitim içeriklerine online olarak her yerden ulaşabiliyor. Ayrıca Türkiye'deki tüm öğrenciler http://www.zekagucu. com.tr eğitim portalı üzerinden de Arduino, Robotik, Uzay Bilimleri, Mobil Oyun Geliştirme, Yapay Zeka, Akıllı Ev, Derin Öğrenme gibi eğitim içeriklerine ücretsiz olarak erişebiliyor.

 

KENDİ OYUNLARINI KENDİ YAZDILAR

Geniş teknolojik imkanlarla donatılan Bilsem Okulları'nda, 'eğitim 2023 vizyonunun' yol haritası niteliği taşıyan Zeka Gücü sınıfları, aynı zamanda çocukların hayallerinin pratiğe dönüştüğü, makus talihin yenildiği yer olmuş. Kaygıları, beklentileri ve gelecek vizyonları benzer olan çocuklar, "Ardahan'ın makus talihini değiştireceğiz" diyerek hedeflerini her gün daha iyiye taşıyacaklarını vurguluyorlar. Bilsem'de eğitim gören öğrenciler, bakanlıkça yapılan tablet sınavının ardından da bireysel değerlendirme sınavlarını geçerek yeteneklerini sergiliyorlar. Öğrenciler, temel düzeyde robotik bilgileri, tam donanımlı bir atölye de hayata geçiriyor. İlk projelerini yapıp, ilk dijital oyunlarını yazan öğrencilerin olması büyük mutluluk yaratmış öğretmen ve velilerde.

Eğitimlere katılan öğretmenler, öğrencilerle birlikte proje ve planlama yapıyor. Turkcell'in hayata geçirdiği Zeka Gücü sınıfıyla birlikte, Ardahan Bilim ve Sanat Merkezi, öğrencilerin hayallerini gerçeğe dönüştürüyor.

 

BİRİLERİ, 'SAAT KULESİ YAPACAĞIZ' DERKEN ONLAR EĞİTİME DESTEK VERİR!..

 

ARDAHAN’A SAAT KULESİ.. TIKLAYINIZ..

ETİKETLER : ARDAHANLI BİR GAZETECİDEN ARDAHAN’A ÇAĞIN EĞİTİM HİZMETİ..
Diğer Serhat News haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Doğu Haber-Doğu Medya-Doğu Kültür Gazetesi
© Copyright 2013 Dogu Medya -Dogukultur. Tüm hakları saklıdır. Dkm Medya
DKM MEDYA GROUP -1
STK-DERNEKLER
FİRMALAR-İŞ DÜNYASI
STK-İŞ DÜNYASI MESAJLAR
DKM MEDYA GROUP-2
TÜRKİYE-BÖLGE, FİRMALAR- İŞ DÜNYASI
DOĞU KÜLTÜR MEDYA
SERHAT HABERLER
BAĞLANTILARIMIZ
STK-İŞ DÜNYASI MESAJLAR
STK-DERNEKLER
FİRMALAR-İŞ DÜNYASI
DOĞU KÜLTÜR MEDYA