SANCAR, BU ÜLKEDE SUÇ İMPARATORLUĞUNUN SONUNU BİZ GETİRECEĞİZ..

HDP'li Sancar: Suç imparatorluğunun sonunu biz getireceğiz çıkışını kurdi-tirki ciddi STK’lar değerlendirdi..
Bu haber 2021-10-24 19:06:28 eklenmiş ve 265 kez görüntülenmiştir.

 

SANCAR, BU ÜLKEDE SUÇ İMPARATORLUĞUNUN SONUNU BİZ GETİRECEĞİZ..

 

HDP'li Sancar: Suç imparatorluğunun sonunu biz getireceğiz çıkışını kurdi-tirki ciddi  STK’lar değerlendirdi..

 

HDP Eş Genel Başkanı Sancar, İngiliz-istrail-abd sömürgesi, bir soykırım ve suç rejmi olan,  TC yi yıkarak, bütün halkları ırk –dil-din-mezhep üstü kapsayan Anadolu Birleşik Devletleri gibi bir rejim değil de..  Sadece akp yi hedef alarak, “Bu ülkede suç imparatorluğunun sonunu biz getireceğiz, adaleti yerlerden kaldırıp baş üstüne çıkaracağız, suçları da biz yok edeceğiz” söylemleri ile öbürlerinden daha iyi siyaset yapıyor..

 

Yani hdp de diğer düzen partileri gibi tc yi baş tacı yaparak düzene hizmette yarışıyor.. Anadolu –Mezopotamya halkları bunu yer mi.. yemez.. AKP ataürkçü olmuş, chp rejmi yıkan devrimci rolü oynuyor, hdp çsaktırmadan tc yi kutsayıp baş tacı ediyor.. diğer siyasi figüranların hepsi bu genel çerçevede rol kapma yarışında..

 

Neyse hep akp chp mhp ip.. mi bizi kurtaracak birazda hdp kurtarsın.. yüzyıldır atauruk biraz deformes oldu atakurtla tc yi yamayarak bir yüzyıl daha koyuna çevrilen vatandaşı gütme  tc siyaseti iktidar-muhalefeti ile rolunu üst perdeden oynuyor..   Ve rutin habere devam edelim..

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ın katılımıyla Antalya’da “Demokrasiye Çağrı” şiarıyla miting düzenlendi.

 

Meclis’e gönderilen sınır ötesi tezkeresi üzerinden muhalefete seslenen Sancar, “Bu tezkereye hep birlikte karşı duralım, savaş oyunlarını bozalım” dedi.

 

Saygı duruşuyla başlayan miting, katılımcıların halkı selamlamasıyla devam etti. Daha sonra HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, halkı Kürtçe, Türkçe ve Arapça selamladı.

 

Mithat Sancar şunları söyledi:

 

“Hevalên hêja gelê me yê bi rûmet ez we bi dil û can silav dikim. Ez hezar caran spas dikim. Hûn hemû bi xêr hatine.

 

“HDP ile ilgili hesap yapanlar bu meydanlara baksın”

 

Sevgili yoldaşlar hepiniz hoş geldiniz. Bu coşkunuz için hepinize yürekten teşekkür ediyorum. İşte HDP, işte halk, işte buradayız. Kim ne yapmak istiyorsa önce buraya baksın HDP ile ilgili hesaplarını yaparken herkes meydanlara baksın, bu gözlere bu yüreklere baksın. HDP Halktır, HDP her yerdedir.

 

“Yolumuzu halkımızla birlikte belirliyoruz”

 

HDP’yiz Her Yerdeyiz" diye başlattığımız kampanyayı aylarca ülkenin her yerinde sürdürdük. Em HDP ne li her derê ne. Sizlerle buluştuk, kanaat önderleriyle görüştük, STK’lerle görüştük ve arkasından bu görüşlerle kurullarımızda tartıştık. 27 Eylül’de açıkladığımız deklarasyonumuzu açıkladık. Deklarasyonumuz nasıl aydınlığa çıkacağımızı, bu ülkeye barış, demokrasi ve adaleti nasıl getireceğimizi herkese ilan etti. Yine meydanlardayız, alanlardayız ve deklarasyonumuz sonrasını nasıl öreceğimizi hep birlikte kararlaştırıyoruz. Çünkü biz halkız, halkın ve halkların partisiyiz. Yolumuzu kapalı odalarda dar tartışmalarla çizmiyoruz. Halkımızın içine iniyoruz, onlara soruyoruz, yolumuzu da onlarla birlikte belirliyoruz.

 

“Gücümüzü halktan aldığımız için bizi yıkamıyorlar”

 

Bizim tek bir gücümüz ve güvencemiz var; halklarımız, halkımızdır. Bu nedenle bizi yıkamıyorlar. Her türlü operasyonları çekiyorlar, yargıyı kullanıyorlar, kirli propaganda, psikolojik savaşı devreye sokuyorlar; binlerce arkadaşlarımızı cezaevine ve sürgüne gönderiyorlar ama yine ayaktayız, büyüyerek yürüyoruz. Daha da güçleniyoruz. Bu ülkenin halklarının layık olduğu onurlu yaşamı getirmeye kararlıyız. Bunu hep birlikte yapacağız.

 

“Kriz dedikleri bir avuç yandaşın zenginleşip geri kalan milyonların yoksullaşmasıdır”

 

Biliyorsunuz bu ülkede her gün yeni bir kriz yaşanıyor. Her alanda kriz var ve kaynağı iktidardır. En başta cebimizi, soframızı, işimizi, aşımızı etkileyen ekonomik kriz var. Ekonomik kriz büyüdükçe bir avuç yandaş, bir avuç sermayedar zenginleşiyor milyonlarca insan, emekçi, köylü, çiftçi, kadın, genç yoksullaşıyor. Onların bir avuç yandaşı zenginleştikçe bu ülkenin geri kalan milyonları yoksullaşıyor. Kriz dedikleri şey budur. Bu kriz değil soygun ve talan düzeninin sonucudur. Bu yanlış yönetimin, soygun ve sömürü politikalarının sonucudur.

 

“Ekonomik sömürünün bitmesini istiyorsak barışa ve demokrasiye ihtiyacımız var”

 

Bu ülkede demokrasiyi askıya aldılar, hukuk diye bir şey kalmadı. Demokrasi ve hukukun olmadığı yerde adil ekonomi de adaletli yaşam da onurlu hayat da mümkün olmaz. Biz diyoruz ki halkımızın ekmeğini büyüteceğiz adil dağıtımı gerçekleştireceğiz. Herkesin onurlu bir hayat sürmesini sağlayacağız. Bunu da hem ekonomi politikalarımızla hem de demokrasi, barış, adalet hedefimizi gözeterek yapacağız. Eğer sömürünün bitmesini istiyorsak barışa, demokrasiye, adalete, ekmek, su, nefes kadar ihtiyacımız var. Bu nedenle yolumuz demokrasi, barış, adalet yoludur bunu gerçekleştireceğiz.

 

“MB açıklasın döviz artışından önce kimler 100 binlerce dolar aldı ve zenginleşti?”

 

Bir kriz yaratıyorlar, bunu çözemeyince daha büyük kriz yaratıyorlar. Çünkü bu iktidarın krizleri çözecek gücü yok, krizlerin kaynağında bizzat iktidarın politikaları var. Bir krizi yaratan anlayış o krizi çözemez, sorunları çözemediği için daha büyük krizler yaratıyor. Böylece daha büyük krizleri unutturacak. Merkez Bankası kararıyla faizler düşürüldü, döviz fırladı. Dövizin bir kuruş artışı soframızın ekmeğin çalınması demektir, çiftçinin mazotuna gübresine zam demektir. Her alanda fiyatların yükselmesi ve bir avuç kesimin zenginleşmesi demektir. Kim bilir dövizin böyle fırlayacağı bilindiği halde o kararı almadan önce kimler milyonlarca dolar satın aldı? Buradan çağrı yapıyoruz; Merkez Bankası açıklasın o gece kimler döviz aldı. Ne kadar döviz aldı. 100 bin doların üstünde kimler döviz almışsa Merkez Bankası açıklasın. Görelim dövizin artmasının kimlere yaradığını. Biz kimlere zarar verdiğini biliyoruz. Biz biliyoruz bu politikalar halkın ekmeğine, aşına geleceğine ipotek koymaktır.

 

“Büyükelçiler krizi ekonomik krizi unutturmaz, AİHM kararlarını uygulamak zorundasınız”

 

Bu kriz patladı, herkes öfke içinde. Şimdi yeni bir kriz çıkarıyorlar bu krizi unutturmak için. Nedir bu büyükelçiler krizi? 10 ülkenin büyükelçisi bir ortak bildiri yayınladılar. Söyledikleri şu; AİHM kararlarını uygulayın Osman Kavala’yı serbest bırakın. Tabi ki AİHM kararını bu ülkenin mahkemeleri ve iktidar uygulamak zorundadır. Siz kendi iradenizle gidip Avrupa Konseyi'ne üye Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne imza atmışsınız. Demişsiniz ki "ben bu sözleşmeye bağlı kalacağıma söz veriyorum", sonra AİHM’nin yargı yetkisini tanımışsınız. 2005 yılında bu iktidarın büyük ortağı AKP anayasa değişikliği yaptı, 90’ıncı maddeye bir hüküm ekledi dedi ki "uluslararası insan hakları belgeleri iç hukuktan üstündür". Yani bu kararları yerine getirmek kendi anayasamızın gereğidir. Şu berbat anayasa bile bunu gerektiriyor. Ama şimdi bu talebi dile getirdiler diye yeni bir kriz çıkarıyor.

 

“Bu despotluk rejimi bizden, yoldaşlarımızdan korkuyor”

 

Selahattin Demirtaş’ın da derhal serbest bırakılması gerekiyor. Kavala’nın da da derhal serbest bırakılması gerekiyor. Çünkü onlar mahkeme kararlarıyla değil Saray'ın emir ile içerideler. Onlar hukuken tutuklu değil siyasi rehinedir. Bu konuda AİHM her karar verdiğinde Cumhurbaşkanı, AKP Genel Başkanı "ben bu kararların uygulanmaması için gerekeni yapacağım" dedi. Yani yargı, yürütme, Meclis kendisi. Biz bu rejime despotluk rejimi demeyeceğiz de ne diyeceğiz? Bu rejim keyfilik rejimidir. Bu rejimde en çok korktukları da en güçlü duruşu sergileyenlerdir. Kararlılıkla yol yürüyenlerdir. Yani bizleriz, yoldaşlarımızdır, Selahattin Demirtaş'tır, Figen Yüksekdağ'dır, Gültan Kışanak'tır, İdris Baluken'dir, Ayla Akat'tır, isimlerini sayamadığım diğer dostlarımızdır. İşte bu kararlı duruşlarından dolayı onları siyasi rehine olarak tutuyorlar.

 

“Siyaseten yenemediğin güce hakaret etmek zayıflıktır, suçtur”

 

Dün de hakaretler yağdırıyor, “terörist” diyor ailesini hedef gösteriyor. Ayıptır, yazıktır, günahtır. Siyaseten yenemediğin güce hakaret etmek zayıflıktır, suçtur. Demirtaş da ailesi de onurumuzdur. Bütün siyasi rehine dostlarımızı özgürlüğe kavuşturacak yol uzak değildir. Bu kararlılık ve irade ile yürüdüğümüz sürece bu yolu en kısa şekilde en hızlı şekilde tamamlayacağız. Bütün yoldaşlarımızı, siyasi rehine olan bütün aydınları gazetecilerin hepsinin serbest kalacağı adil bir hukuk düzenini bu ülkeye birlikte getireceğiz. Dostlarımızla bu meydanlarla özgürlük içinde buluşacağız. Hep birlikte kucaklaşacağız, hepinize hep birlikte sesleneceğiz. O günler yakındır buna inanın. Selahattin Demirtaş’a terörist diyor. Dava devam ediyor. Kumpas davası gibi diğer bütün davalar da keyfice açılmış davalardır. Hiçbir arkadaşımıza terörist demeye kimsenin hakkı ve haddi değildir.

 

Geçen gün mali eylem görev gücü raporu yayınlandı. OECD’ye bağlı bir kuruluş. Türkiye bunun üyesi, 39 üyesi var. Sen de gitmiş üye olmuşsun. 91’de girmiş Türkiye, bugüne kadar da o çalışmalara katkı sunmuş varlığını sürdürmüş. Bu rapor Türkiye’yi gri listeye aldı. Sebep? Türkiye’de iktidarın kara para aklama ve terörün finansmanı konusunda şaibeli olduğunu söylüyor. Uluslararası kuruluşlar diyor ki sen terörün finansmanında rol oynadın? Hangi terör örgütleri BM’nin listelediği El Kaide, IŞİD ve türevleri gibi örgütlerin finansmanında senin rolün var diyor. Sen nasıl bizi terörist olarak ilan edersin? Önce bu suçlamalara cevap ver, önce IŞİD’in katliamlarını ortaya çıkar. Nasıl yaptılar Suruç'ta katliamı. Bakın daha yeni kapattılar davayı. O kadar insanımızın canına kıydılar bir kişiye ceza verdiler. Tek başına mıydı, kimlerden yardım aldı, kimler destek verdi, bu kadar yolu nasıl yürüdü? Bunların hepsinin üzerini kapattılar. Böyle yaparsan elbette bu tür kuruluşlarda senin bu terör örgütlerine müsamaha gösterdiğini hatta yol verdiğini kayıtlara geçirirler. Bu da tarihe de  bu ülkenin halklarının bilincine yazıldı.

 

“Bu ülkede suç imparatorluğuna biz son vereceğiz, adaleti yerden kaldıracağız”

 

Kara para aklamaya gelince. Hukukun üstünlüğü endeksi yayınlandı. Türkiye 117’inci sırada yani 139 ülke arasın 117 sırada. Hukukun üstünlüğü, adalet yerlerde sürükleniyor. Global suç endeksine göre 190 küsür ülke arasında Türkiye 12’nci. Yani global suç endeksine göre en çok suç işlenen 190 ülke içinde 12’inci ülke Türkiye. Türkiye’yi adalette yerin dibine batırdılar, suç konusunda, kara para ve El Kaide, IŞİD gibi cihatçı terör örgütlerinin kollanmasında dünya şampiyonu yaptılar. Şimdi bunlar çıkıp bizi terörist olmakla suçluyor. Hadi oradan, biz halkın temsilcileriyiz ve bu ülkeye barışı biz getireceğiz. Bu ülkede suç imparatorluğunun sonunu biz getireceğiz, adaleti yerlerden kaldırıp baş üstüne çıkaracağız, suçları da biz yok edeceğiz. Çünkü bunların beslendiği kaynak düşmanlaştırma, gerilim ve kutuplaştırma anlayışıdır.

 

 

 

“Şiddeti bitirecek şey halklar arası eşit ortaklıktır, güçlü dayanışmadır”

 

Her alanda halkı birbirine düşman ediyorlar, böylece ayakta kalmaya devam edeceklerini sanıyorlar. Bunu bir iki kere başardılar. Ama bu hikayenin sonu geldi. Bu değirmenin suyu bitti. Gördüğünüz Manavgat yangınında, burada ve diğer yerlerde çıkan yangınlarda nefret diliyle, ırkçı tezgahlarla halkları birbirlerine düşürmeye çalıştılar. Ama o planları da bizler halkların ortak temsilcileri boşa çıkardık. Çünkü bizler şiddetin her alanda bitmesini istiyoruz. Devlet şiddetinin ve her türlü şiddetin bitmesini istiyoruz. Bunu bitirecek olan şey de halklar arası eşit ortaklıktır, halklar arası güçlü dayanışmadır, inançların özgürlüğüdür. Mesela Alevi kardeşlerimiz, yurttaşlarımıza yönelik de ayrımcılık yapıyorlar. Hem de en ağırını.

 

“Alevileri ve Kürtleri asla kandıramazsınız”

 

Şimdi de başka tezgahlar planlıyorlar. Yok öyle rüşvet arayışı ile ihsan lütuf yöntemleri ile kimseyi kandıramazsınız. Hele Alevileri, Kürtleri asla kandıramazsınız çünkü sizin gerçek yüzünüzü en iyi onlar biliyor. Biz de diyoruz ki bütün halklar için eşit yurttaşlık ve özgürlük bizim yolumuzu aydınlatan ışıktır. Barışı böyle getireceğiz.

 

Muhalefete çağrı: İktidarın savaş oyunlarına karşı cesur olun

 

Yeni savaş oyunlarını devreye sokmaya hazırlanıyor bu iktidar. Irak-Suriye tezkeresi salı günü Meclis'te oylanacak. Buradan tüm kamuoyuna ve muhalefet partilerine sesleniyoruz. Bu oyunun farkında olduğunuzu biliyoruz. İktidarın savaş oyunlarıyla neyi hedeflediğiniz sizlerin de gördüğünüzü biliyoruz. Ama gelin bu sefer tutarlı davranın, cesur hareket edin. Bu tezkereye hep birlikte karşı duralım, savaş oyunlarını bozalım. Bu ülkenin barışını bu ülkenin topraklarında bu ülkenin insanlarıyla, halkların ve inançların ortaklığıyla hep birlikte inşa edelim. Savaş oyunlarına hayır barışa ve eşit ortak yaşama evet. İşte bizim sloganımız budur.

 

“Saray’daki uçakları satacağız halkın ihtiyacı olanı alacağız”

 

Bunun için de söylüyoruz Kürt sorununda demokratik çözümün yolunu açmamız lazım. Savaşa ayrılan kaynakların şu yangınlarda, köylerde serasını, merasını kaybeden, hayvanlarını kaybeden, zarara uğrayan köylülerin zararını karşılamak için kullanalım. Savaşa ayıracağınız bütçeyi köylüye, emekçiye ayrılın. Saray'da 6 uçak var ama yangın söndürmek için bir uçak yok. O uçakları satacağız, halkın ihtiyacı olanı alacağız. Bizler iktidar ne yaparsa yapsın, bu politikalara karşı alternatifleri, halkımıza danışarak, bütün toplum kesimleri ile müzakere ederek düşman politikalarını bir kenara atarak biz yapacağız.

 

“Bize uzak olanlara da el uzatmak ve ellerini tutmak istiyoruz”

 

Biz toplumun her kesimi ile müzakereye diyaloğa hazırız. Toplumun her kesimi ile konuşmak için oturup dinlemek için elimizden ne geliyorsa yapmaya devam edeceğiz. Sadece bize yakın olanlarla değil bize uzak olanlarla da konuşmak istiyoruz. Bizi sevmeyenlere de el uzatmak istiyoruz. Belki onlarca yıllık propagandadan dolayı bizden nefret edenler var bu toplumda. Biz onlarla da konuşmak müzakere etmek istiyoruz. Elimizi uzatıyoruz, elimizi boşta kimse bırakmasın. Toplum kesimlerine sesleniyorum; bir kuruluşa bir partiye seslenmiyorum bunu çarpıtıyorlar. Seçimlerde ne yapacağımızı açıkladık. Bu konuda en şeffaf en açık politikayı biz izliyoruz. Kapı arkasında gizli senaryolar içinde yokuz biz. Biz halkın önünde müzakere ederek yol alıyoruz ve bu toplumda herkesle müzakereyi yürütmek için çalışmaya ve bu yolda yürümeye kararlıyız.

 

Böyle coşkulu bir  topluluk karşısında insan açıldıkça açılıyor. Ama daha çok buluşacağız, buluştukça çoğalacağız, çoğaldıkça yolumuz genişleyecek. Biz bu ülkenin bütün ezilenlerini, dışlananlarını, yoksullarını, emekçilerini, kadınlarını, gençlerini bu ülkenin yönetiminin anahtar gücü yapmaya kararlıyız. Önümüzdeki hedef yeni bir başlangıçtır, yeni bir başlangıç barışla gelecektir. Bütün bunları halkların mücadele gücü ve iradesiyle başaracağımıza inanıyoruz. HDP fikriyatı, HDP’de buluşacak halkların ortak iradesi mutlaka kazanacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. HDP ve birleşeceği bu ortak irade olmadan bu ülkede krizlerden çıkmak bu rezaleti bitirmek mümkün değil. Demokrasi, barış, adalet, eşit yurttaşlık, ortak özgür gelecek için buradayız. Burada olacağız ve mutlaka kazanacağız.”

 

 

Sancar: Bu hikayenin sonu geldi, Kürtleri kandıramazsınız

 

Antalya'da konuşan Mithat Sancar, "Her alanda halkı birbirine düşman ediyorlar, böylece ayakta kalmaya devam edeceklerini sanıyorlar. Bunu bir iki kere başardılar. Ama bu hikayenin sonu geldi" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ın katılımıyla Antalya’da “Demokrasiye Çağrı” şiarıyla miting düzenlendi. İktidarın Meclis’e gönderdiği sınır ötesi tezkeresi üzerinden muhalefete seslenen Mithat Sancar, “Bu tezkereye hep birlikte karşı duralım, savaş oyunlarını bozalım” dedi.

 

Mitinge, partinin milletvekilleri ve yöneticileri ile Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Emek Partisi (EMEP), Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Türkiye İş Partisi (TİP), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) yöneticileri ve binlerce kişi katıldı.

 

Saygı duruşuyla başlayan miting, katılımcıların halkı selamlamasıyla devam etti. Daha sonra HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, halkı Kürtçe, Türkçe ve Arapça selamladı. Sancar’ın açıklamaları şöyle:

 

"Yolumuzu Halkımızla Belirliyoruz"

 

Bu coşkunuz için hepinize yürekten teşekkür ediyorum. İşte HDP, işte halk, işte buradayız. Kim ne yapmak istiyorsa, önce buraya baksın. HDP ile ilgili hesaplarını yaparken, herkes meydanlara baksın, bu gözlere bu yüreklere baksın. HDP halktır, HDP her yerdedir. ‘HDP’liyiz, her yerdeyiz’ diye başlattığımız kampanyayı, aylarca ülkenin her yerinde sürdürdük. Em HDP ne, li her derê ne. Sizlerle buluştuk, kanaat önderleriyle görüştük, STK’lerle görüştük ve arkasından bu görüşlerle kurullarımızda tartıştık. 27 Eylül’de açıkladığımız deklarasyonumuzu açıkladık. Deklarasyonumuz nasıl aydınlığa çıkacağımızı, bu ülkeye barış, demokrasi ve adaleti nasıl getireceğimizi herkese ilan ettik. Yine meydanlardayız, alanlardayız ve deklarasyonumuz sonrasını nasıl öreceğimizi hep birlikte kararlaştırıyoruz. Çünkü biz halkız, halkın ve halkların partisiyiz. Yolumuzu kapalı odalarda dar tartışmalarla çizmiyoruz. Halkımızın içine iniyoruz, onlara soruyoruz, yolumuzu da onlarla birlikte belirliyoruz.

 

"Kriz, Talan Düzeninin Sonucu"

 

Biliyorsunuz bu ülkede her gün yeni bir kriz yaşanıyor. Her alanda kriz var ve kaynağı iktidardır. En başta cebimizi, soframızı, işimizi, aşımızı etkileyen ekonomik kriz var. Ekonomik kriz büyüdükçe bir avuç yandaş, bir avuç sermayedar zenginleşiyor milyonlarca insan, emekçi, köylü, çiftçi, kadın, genç yoksullaşıyor. Onların bir avuç yandaşı zenginleştikçe bu ülkenin geri kalan milyonları yoksullaşıyor. Kriz dedikleri şey budur. Bu kriz değil soygun ve talan düzeninin sonucudur. Bu yanlış yönetimin, soygun ve sömürü politikalarının sonucudur.

 

"Hukuk Kalmadı"

 

Bu ülkede demokrasiyi askıya aldılar, hukuk diye bir şey kalmadı. Demokrasi ve hukukun olmadığı yerde adil ekonomi de adaletli yaşam da onurlu hayat da mümkün olmaz. Biz diyoruz ki halkımızın ekmeğini büyüteceğiz adil dağıtımı gerçekleştireceğiz. Herkesin onurlu bir hayat sürmesini sağlayacağız. Bunu da hem ekonomi politikalarımızla hem de demokrasi, barış, adalet hedefimizi gözeterek yapacağız. Eğer sömürünün bitmesini istiyorsak barışa, demokrasiye, adalete, ekmek su nefes kadar ihtiyacımız var. Bu nedenle yolumuz demokrasi, barış, adalet yoludur bunu gerçekleştireceğiz.

 

Bir kriz yaratıyorlar, bunu çözemeyince daha büyük kriz yaratıyorlar. Çünkü bu iktidarın krizleri çözecek gücü yok, krizlerin kaynağında bizzat iktidarın politikaları var. Bir krizi yaratan anlayış o krizi çözemez, sorunları çözemediği için daha büyük krizler yaratıyor. Böylece daha büyük krizleri unutturacak. Merkez Bankası kararıyla faizleri düşürüldü döviz fırladı. Dövizin bir kuruş artışı soframızın ekmeğin çalınması demektir, çiftçinin mazotuna gübresine zam demektir. Her alanda fiyatların yükselmesi ve bir avuç kesimin zenginleşmesi demektir. Kim bilir dövizin böyle fırlayacağı bilindiği halde, o kararı almadan önce kimler milyonlarca dolar satın aldı? Buradan çağrı yapıyoruz; Merkez Bankası açıklasın, o gece kimler döviz aldı? Ne kadar döviz aldı? 100 bin doların üstünde kimler döviz almışsa, Merkez Bankası açıklasın. Görelim dövizin artmasının kimlere yaradığını. Biz kimlere zarar verdiğini biliyoruz. Biz biliyoruz bu politikalar halkın ekmeğine, aşına geleceğine ipotek koymaktır.

 

"Büyükelçi Krizi"

 

Bu kriz patladı, herkes öfke içinde. Şimdi yeni bir kriz çıkarıyorlar bu krizi unutturmak için. Nedir bu kriz büyükelçiler kriz? 10 ülkenin büyükelçisi bir ortak bildiri yayınlar. Söyledikleri şu; AİHM kararlarını uygulayın, Osman Kavala’yı serbest bırakın. Tabi ki AİHM kararını bu ülkenin mahkemeleri ve iktidar uygulamak zorundadır. Siz kendi iradenizle gidip Avrupa Konseyine üye Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine imza atmışsınız. Demişsiniz ki ben bu sözleşmeye bağlı kalacağıma söz veriyorum demişsiniz. Sonra AİHM’in yargı yetkisini tanımışsınız. 2005 yılında bu iktidarın büyük ortağı AKP anayasa değişikliği yaptı 90’ıncı maddeye bir hüküm ekledi dedi ki uluslararası insan hakları belgeleri iç hukuktan üstündür. Yani bu kararları yerine getirmek kendi anayasamızın gereğidir. Şu berbat anayasa bile bunu gerektiriyor. Ama şimdi bu talebi dile getirdiler diye yeni bir kriz çıkarıyor.

 

"Demirtaş ve Kavala Serbest Bırakılmalı"

 

Selahattin Demirtaş’ın da derhal serbest bırakılması gerekiyor. Kavala’nın da derhal serbest bırakılması gerekiyor. Çünkü onlar mahkeme kararlarıyla değil, Sarayın emriyle içerideler. Onlar hukuken tutuklu değil, siyasi rehinedir. Bu konuda AİHM her karar verdiğinde, Cumhurbaşkanı, AKP Genel Başkanı ben bu kararların uygulanmaması için gerekeni yapacağım dedi. Yani yargı, yürütme, meclis kendisi. Biz bu rejime despotluk rejimi demeyeceğiz de ne diyeceğiz? Bu rejim keyfilik rejimidir. Bu rejimde en çok korktukları da en güçlü duruşu sergileyenlerdir. Kararlılıkla yol yürüyenlerdir. Yani bizleriz, yoldaşlarımızdır, Selahattin Demirtaş’tır, Figen Yüksekdağ’dır, Gülten Kışanak’tır, İdris Baluken’dir, Ayla Akat’tır, isimlerini sayamadığım diğer dostlarımızdır. İşte bu kararlı duruşlarından dolayı onları siyasi rehine olarak tutuyor.

 

"Ailesini Hedef Gösterdi"

 

Dün de hakaretler yağdırıyor, ‘terörist’ diyor ailesini hedef gösteriyor. Ayıptır, yazıktır, günahtır. Siyaseten yenemediğin güce hakaret etmek zayıflıktır, suçtur. Demirtaş da ailesi de onurumuzdur. Bütün siyasi rehine dostlarımızı özgürlüğe kavuşturacak yol uzak değildir.  Bu kararlılık ve irade ile yürüdüğümüz sürece bu yolu en kısa şekilde bitireceğiz. Siyasi rehine olan bütün aydınları gazetecilerin hepsinin serbest kalacağı adil bir hukuk düzenini bu ülkeye birlikte getireceğiz. Dostlarımızla bu meydanlarla özgürlük içinde buluşacağız, o günler yakındır buna inanın. Demirtaş’a ‘terörist’ diyor. Peki, dava devam ediyor. Kumpas davası gibi diğer bütün davalar da keyfice açılan davalardır. Hiçbir arkadaşımıza terörist demek kimsenin hakkı ve haddi değildir.

 

"Kara Para Suçlamalarına Cevap Ver"

 

Geçen gün mali eylem görev gücü raporu yayınlandı. OECD’ye bağlı bir kuruluş. Türkiye bunun üyesi, 39 üyesi var. Sen de gitmiş üye olmuşsun. 91’de girmiş Türkiye bugüne kadar da o çalışmalara katkı sunmuş varlığını sürdürmüş. Bu rapor Türkiye’yi gri listeye aldı. Sebep? Türkiye’de iktidarın kara para aklama ve terörün finansmanı konusunda şaibeli olduğunu söylüyor. Uluslararası kuruluşlar diyor ki sen terörün finansmanında rol oynadın? Hangi terör örgütleri BM’ni listelediği El Kaide, IŞİD ve türevleri gibi örgütlerin finansmanında senin rolün var diyor. Sen nasıl bizi terörist olarak ilan edersin? Önce bu suçlamalara cevap ver, önce IŞİD’in katliamlarını ortaya çıkar. Nasıl yaptılar Suruç’ta katliamı. Bakın daha yeni kapattılar davayı. O kadar insanımızın canına kıydılar bir kişiye ceza verdiler. Tek başına mıydı, kimlerden yardım aldı, kimler destek verdi, bu kadar yolu nasıl yürüdü? Bunların hepsinin üzerini kapattılar. Böyle yaparsan elbette bu tür kuruluşlarda senin bu terör örgütlerine müsamaha gösterdiğini hatta yol verdiğini kayıtlara geçirirler. Bu da tarihe de bu ülkenin halklarının bilincine yazıldı.

 

"Adaleti Yerin Dibine Batırdılar"

 

Kara para aklamaya gelince. Hukukun üstünlüğü endeksi yayınlandı. Türkiye 117’inci sırada yani 139 ülke arasın 117 sırada. Hukukun üstünlüğü, adalet yerlerde sürükleniyor. Global suç endeksine göre 190 küsur ülke arasında Türkiye 12’nci. Yani global suç endeksine göre en çok suç işlenen 190 ülke içinde 12’inci ülke Türkiye. Türkiye’yi adalette yerin dibine batırdılar, suç konusunda, kara para ve El Kaide, IŞİD gibi cihatçı terör örgütlerinin kollanmasında dünya şampiyonu yaptılar. Şimdi bunlar çıkıp bizi terörist olmakla suçluyor. Hadi oradan, biz halkın temsilcileriyiz ve bu ülkeye barışı biz getireceğiz.  Bu ülkede suç imparatorluğunun sonunu biz getireceğiz, adaleti yerlerden kaldırıp baş üstüne çıkaracağız, suçları da biz yok edeceğiz. Çünkü bunların beslendiği kaynak düşmanlaştırma, gerilim ve kutuplaştırma anlayışıdır.

 

"Bu Hikayenin Sonu Geldi"

 

Her alanda halkı birbirine düşman ediyorlar, böylece ayakta kalmaya devam edeceklerini sanıyorlar. Bunu bir iki kere başardılar. Ama bu hikayenin sonu geldi. Bu değirmenin suyu bitti. Gördüğünüz Manavgat yangınında, burada ve diğer yerlerde çıkan yangınlarda nefret diliyle, ırkçı tezgahlarla halkları birbirlerine düşürmeye çalıştılar. Ama o planları da bizler halkların ortak temsilcileri boşa çıkardık. Çünkü bizler şiddetin her alanda bitmesini istiyoruz. Devlet şiddetinin ve her türlü şiddetin bitmesini istiyoruz. Bunu bitirecek olan şey de halklar arası eşit ortaklıktır, halklar arası güçlü dayanışmadır, inançların özgürlüğüdür. Mesela Alevi kardeşlerimiz, yurttaşlarımıza yönelik de ayrımcılık yapıyorlar. Hem de en ağırını.

 

"Alevileri ve Kürtleri Kandıramazsınız"

 

Şimdi de başka tezgahlar planlıyorlar. Yok öyle rüşvet arayışı ile ihsan lütuf yöntemleri ile kimseyi kandıramazsınız. Hele Alevileri, Kürtleri asla kandıramazsınız çünkü sizin gerçek yüzünüzü en iyi onlar biliyor. Biz de diyoruz ki bütün halklar için eşit yurttaşlık ve özgürlük bizim yolumuzu aydınlatan ışıktır. Barışı böyle getireceğiz.

 

"Savaş Oyunları"

 

Yeni savaş oyunlarını devreye sokmaya hazırlanıyor bu iktidar. Irak-Suriye tezkeresi Salı günü Meclis’te oylanacak. Buradan tüm kamuoyuna ve muhalefet partilerine sesleniyoruz. Bu oyunun farkında olduğunuzu biliyoruz. İktidarın savaş oyunlarıyla neyi hedeflediğiniz sizlerin de gördüğünüzü biliyoruz. Ama gelin bu sefer tutarlı davranın, cesur hareket edin. Bu tezkereye hep birlikte karşı duralım, savaş oyunlarını bozalım. Bu ülkenin barışını bu ülkenin topraklarında bu ülkenin insanlarıyla, halkların ve inançların ortaklığıyla hep birlikte inşa edelim. Savaş oyunlarına hayır barışa ve eşit ortak yaşama evet. İşte bizim sloganımız budur.

 

"O Uçakları Satacağız"

 

Bunun için de söylüyoruz, Kürt sorununda demokratik çözümün yolunu açmamız lazım. Savaşa ayrılan kaynakların şu yangınlarda, köylerde serasını, merasını kaybeden, hayvanlarını kaybeden, zarara uğrayan köylülerin zararını karşılamak için kullanalım. Savaşa ayıracağınız bütçeyi köylüye, emekçiye ayrılın. Sarayda 6 uçak ama yangın söndürmek için bir uçak yok. O uçakları satacağız, halkın ihtiyacı olanı alacağız. Bizler iktidar ne yaparsa yapsın, bu politikalara karşı alternatifleri, halkımıza danışarak, bütün toplum kesimleri ile müzakere ederek düşman politikalarını bir kenara atarak biz yapacağız.

 

"Müzakereye Hazırız"

 

Biz toplumun her kesimi ile müzakereye diyaloğa hazırız. Toplumun her kesimi ile konuşmak için oturup dinlemek için elimizden ne geliyorsa yapmaya devam edeceğiz. Sadece bize yakın olanlarla değil bize uzak olanlarla da konuşmak istiyoruz. Bizi sevmeyenlere de el uzatmak istiyoruz. Belki onlarca yıllık propagandadan dolayı bizden nefret edenler var bu toplumda. Biz onlarla da konuşmak müzakere etmek istiyoruz. Elimizi uzatıyoruz, elimizi boşta kimse bırakmasın. Toplum kesimlerine sesleniyorum bir kuruluşa bir partiye seslenmiyorum bunu çarpıtıyorlar. Seçimlerde ne yapacağımızı açıkladık. Bu konuda en şeffaf en açık politikayı biz izliyoruz. Kapı arkasında gizli senaryolar içinde yokuz biz. Biz halkın önünde müzakere ederek yol alıyoruz ve bu toplumda herkesle müzakereyi yürütmek için çalışmaya ve bu yolda yürümeye kararlıyız.

 

 

 

 

ETİKETLER : HDP'li Sancar: Suç imparatorluğunun sonunu biz getireceğiz çıkışını kurdi-tirki ciddi STK’lar değerlendirdi..
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Doğu Haber-Doğu Medya-Doğu Kültür Gazetesi
© Copyright 2013 Dogu Medya -Dogukultur. Tüm hakları saklıdır. Dkm Medya
DKM MEDYA GROUP -1
STK-DERNEKLER
FİRMALAR-İŞ DÜNYASI
STK-İŞ DÜNYASI MESAJLAR
DKM MEDYA GROUP-2
TÜRKİYE-BÖLGE, FİRMALAR- İŞ DÜNYASI
DOĞU KÜLTÜR MEDYA
SERHAT HABERLER
BAĞLANTILARIMIZ
STK-İŞ DÜNYASI MESAJLAR
STK-DERNEKLER
FİRMALAR-İŞ DÜNYASI
DOĞU KÜLTÜR MEDYA