Serdar İlim Politik İltica Başvurusunda Bulundu

Serdar İlim Politik İltica Başvurusunda Bulundu

Fransa’nın Paris şehrinde politik iltica başvurusunda bulunan Serdar İlim hakkında “Örgüt propagandası yapmak, yardım ve yataklık ile örgüt üyeliği” iddiasıyla yakalama kararı çıkartılmış durumda
Bu haber 2021-10-09 13:24:31 eklenmiş ve 275 kez görüntülenmiştir.

2020 yılında muhalif kimlikli Genç Serdar İlim, gözaltına işkenceye baskılara maruz kaldığı gerekçesiyle 13 Ağustos 2021 tarihinden beri Avrupa’ya iltica için siyasi sığınma talebinde bulunduğu öğrenildi. Bilindiği gibi Kürtçü kimlikleriyle ön plana çıkan İlim ailesinden Serdar İlim’in dedesi de Yasa dışı PKK örgütüne yardım ve yataklık ettiği için 12 yıl hapis yatmıştı.

Fransa’nın Paris şehrinde politik iltica başvurusunda bulunan Serdar İlim hakkında  “Örgüt propagandası yapmak, yardım ve yataklık ile örgüt üyeliği” iddiasıyla yakalama kararı çıkartılmış durumda. Jandarmanın evine defalarca yaptığı baskında evde bulunmayan İlim ’in Fransa’ya kaçtığı ortaya çıktı.

İlim, Avrupa’nın demokratik sisteminin olabildiğince özgürlüklerinden faydalandığını belirterek gazetemize şu açıklamalarda bulundu: Yıllarca Ailem kuzenlerim bir bütün olarak Kürt halkı baskı işkence gördü. Devlet benim dedemi cezaevine attı, benim sağlığımı benden aldı, kimliğimizi dilimizi yasakladı. En küçük hak talebini şiddetle bastırdı. Ailemi göremiyorum, sevemiyorum. Bir gün umudum o ki ülkeme ve aileme kavuşayım. Özgür bir ülke hayalim var, Demokratik bir ülke. Gözaltı işkence ve ölümlerin olmadığı bir ülke… Neden ülkemiz Fransa gibi olmasın, Her ırktan dinden insan var burada. Hiç kimse ne dininden ne kimliğinden dolayı baskı görmüyor Fransa’da oturmuş laik demokratik kardeşlik hukukuna dayalı bir cumhuriyet var burada. Neden ülkemizde bu değerlere sahip bir ülke olmasın.” Diyen Serdar İlim; Ailemi topraklarımı çok özledim. İnsanlarımıza şunu söylemek istiyorum son nefesime kadar :” özgürlük, eşitlik, demokrasi” diyeceğim. Hiçbir baskı rejimi bizi özgürlüğümüzü elimizden alamaz. Direnme Hakkı kutsaldır.” şeklinde konuştu.

 

 

Diğer SİYASET haberleri
Doğu Haber-Doğu Medya-Doğu Kültür Gazetesi
© Copyright 2013 Doğu Medya, Doğu Kültür, Doğu Haber, Doğu Kültür M. Tüm hakları saklıdır. Dkm Medya