SERHADIN ORGANİK ÜRÜNLERİNE YOĞUN İLGİ..

Serhat bölgesi geleneksel yöntemlerle, ürettikleri doğal organik ürünlerle bir taraftan kışa hazırlık yaparken, diğer taraftan batıdan gelen talepleri karşılamaya çalışıyor.
Bu haber 2021-06-30 06:41:22 eklenmiş ve 330 kez görüntülenmiştir.

 

SERHADIN ORGANİK ÜRÜNLERİNE YOĞUN İLGİ..

 

Serhat bölgesi geleneksel yöntemlerle, ürettikleri doğal organik ürünlerle bir taraftan kışa hazırlık yaparken, diğer taraftan batıdan gelen talepleri karşılamaya çalışıyor. Türkiye metropollerinde yaşayan serhatlılar, serhat bölgesinin doğal-organik ürün depposu özelliğini koruyarak tüm dünyaya doğal organik ürün sunması bölgemizin en büyük ekonomik avantajıdır dediler.. 

 

 Çeçil Peyniri başta olmak üzere Serhat bögesi kış hazırlıklarına devam ediyor.. Doğal- organik bölge ürünlerini geleneksel yöntemlerrle hazirlıyorlar. Kendilerine yetecek kadarını alan bölge insanı geri kalanı ülkemizin büyük metropollerine gönderiyorlar..

 

Serhat bölgesi doğal-organik geleneksel yöntemlerle hazırlanan yağ-peynir-bal yurt içinden çok spariş olduğundan bölge halkı siparişkeri karşılayamdıklarını da ifade ediyorlar..

 

Tarım ve hayvancılığın yaygın yapıldığı Kars, Ardahan, Ağrı ve Iğdır yöresinde, kışın kahvaltı sofralarını süsleyen tulum peyniri,  çeçil peynir ve yağ çeşitleri  peyniri, başta olmak üzere kaz gibi kışın sofralarımızı süsleyen organik ürünler geleneksel yöntemlerle üretilmeye devam ediliyor.

 

Türkiye büyük metropollerinde yaşayan Serhat nüfusu başta olmak üzere halkın geleneksel yöntemlerle üretilen bu ürünlere yoğun bir ilgisi ve talebi var..

 

Çeçil Peyniri nasıl hazırlanıyor..

 

Tarım ve hayvancılığın yaygın yapıldığı Kars, Ardahan, Ağrı ve Iğdır yöresinde, kışın kahvaltı sofralarını süsleyen "çeçil" peyniri, geleneksel yöntemlerle üretilmeye devam ediliyor.Ağrı'nın Tutak ilçesindeki köylerde, doğal ortamda beslenen ineklerin sütünden hazırlanan peynir için kazanlar yakıldı.Yöre kadınları, ilk olarak ineklerden sağdıkları sütü makineden geçirerek kaymağından ayırıyor.

 

 Bu işleminin ardından yağından arındırılan süt, mayalanarak bir saat dinlendiriliyor.Yakılan tandır ve ocaklardaki kazanlara doldurulan süt burada yarım saat kaynatıldıktan sonra, kadınlar tarafından tel tel olana kadar zorlu yoğurma işleminden geçiriliyor.Kahvaltı sofralarını süslüyorTuluklara basılarak kış için hazır hale getirilen peynir, bu meşakkatli yolculuğun ardından kışın kahvaltı sofralarını süslüyor.Çeçil peynirinin yoğun üretildiği İsaabat köyünden Harika Kılıç, peynirin yapılmasını aile büyüklerinden öğrendiğini ve bunun emek gerektiren bir iş olduğunu söyledi.Çeçilin diğer peynirlerden farklı ve çok lezzetli olduğunu ifade eden Kılıç, şöyle konuştu:

 

"Tandırdaki kazanlarda sütü kaynatıp yoğurduktan sonra çeçil peynirini üretiyoruz. Peynirin yapımı çok zor. 30 yıldır yaptığım için artık bana çok kolay geliyor. Bu peyniri hem yiyoruz hem de satıyoruz. İneği olan herkes bu peyniri yapabiliyor. Bu peynirin özelliği yağsız olmasıdır. Çok lezzetli ve tuzunu aldıktan sonra daha da güzel oluyor. Bu peyniri kış için bidonlara bırakıyoruz. Peynire talep çok fazla, yetiştiremiyoruz. İstanbul, Ankara ve Konya başta olmak üzere her yerden talep var."

 

"Kendimize yetecek kadarını alıp diğerlerini de satıyoruz"Vildan Kılıç da köyde gündelik işlerin yanı sıra inek sütünden peynir çeşitleri ve yağ üretmek için çalışmaya devam ettiklerini anlattı.Çeçil peynirinin kilosunu 25 liradan sattıklarını aktaran Kılıç, "Kazanlarda kaynattığımız süte şekil vermek birkaç saatimizi alıyor. Peyniri 2 ay tuzlu suda bırakıyoruz. Köyde yaşayan herkes kışın tüketmek için bu peyniri yapıyor. Dedelerimiz ve babalarımızdan bize kalan bu geleneği sürdürüyoruz. Çeçil peyniri isteğe göre tuzlu ve tuzsuz olarak yapılıyor. Birçok yerden sipariş alıyoruz. Kendimize yetecek kadarını alıp diğerlerini de satarak aile ekonomisine katkı sağlamaya çalışıyoruz." diye konuştu.Kılıç, sonbahar aylarına kadar peynir üretimine devam ettiklerini belirtti.

ETİKETLER : Serhat bölgesi geleneksel yöntemlerle ürettikleri doğal organik ürünlerle bir taraftan kışa hazırlık yaparken diğer taraftan batıdan gelen talepleri karşılamaya çalışıyor.
Diğer Serhat News haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Doğu Haber-Doğu Medya-Doğu Kültür Gazetesi
© Copyright 2013 Dogu Medya -Dogukultur. Tüm hakları saklıdır. Dkm Medya
DKM MEDYA GROUP -1
STK-DERNEKLER
FİRMALAR-İŞ DÜNYASI
STK-İŞ DÜNYASI MESAJLAR
DKM MEDYA GROUP-2
TÜRKİYE-BÖLGE, FİRMALAR- İŞ DÜNYASI
DOĞU KÜLTÜR MEDYA
SERHAT HABERLER
BAĞLANTILARIMIZ
STK-İŞ DÜNYASI MESAJLAR
STK-DERNEKLER
FİRMALAR-İŞ DÜNYASI
DOĞU KÜLTÜR MEDYA