KURDLER-ERMENİLER-AZERİLER-RUSLAR KANSERLE OLDÜRÜLÜYOR, METSAMOR KAPATILMALIDIR..

KURDLER-ERMENİLER-AZERİLER-RUSLAR KANSERLE OLDÜRÜLÜYOR, METSAMOR KAPATILMALIDIR..

KURDLER-ERMENİLER-AZERİLER-RUSLAR KANSERLE OLDÜRÜLÜYOR, METSAMOR KAPATILMALIDIR..
Bu haber 2021-04-10 14:17:44 eklenmiş ve 126 kez görüntülenmiştir.

 

KURDLER-ERMENİLER-AZERİLER-RUSLAR  KANSERLE OLDÜRÜLÜYOR,  METSAMOR KAPATILMALIDIR..

Anadolu-Mezopotamya-Kafkaslar kanser kuşatması altında.. Metsamora yakın bölgelerrde sakat doğumlar, kanser ölümleri hergeçen gün artıyor.. Bu etki yavaş yavaş tüm coğrfayaya yayılıyor..

Çarlık ve Osmanlının yıkımının akabinde ulus devlet faşizmiyle birbirinden ayrıştırılan halklar günümüzde bir taraftan covit-19 gibi-teknolojik virüs ve biyolojik saldırlarla kuşatılırken.. Diğer yandan nükleer saldırılarla da Serhat ve kafkaslar kuşatılmış bulunmaktadır..

Bu bölgelerde kanser yayma makinesine dönüştürülen  Kurdistana Sor’da ki (Ermenistan) Metsamor Nükleer santarali kapatılmasa bu coğraya hem büyük bir nükleer bombayla sarılmış, hemde canlı yaşam giderek kanserojen maddelerle kuşatılarak hastalıklı –sakat insan ve canlı popülasyonu ortaya çıkmaktadır..

Bölge halkları ırk-dil-din-mezhep ve devlet üstü bir araya gelerek matsomeri kapatmasalar hepsi covit-19 siyonist-kapitalist ilaç firmalrının saldırısının  yanı sıra nükleer saldırı altında kanser hastalıklarıyla kuşatılmış buunmaktadırlar..

Bu her iki silkahta ırk-dil-din-mezhep-devlet ayırımı yapmadığından.. Bölge halklşarının bir bütün örgütlenip gelecekerine sahip çıkmaları gerekmektedir..

DKM-Editör..

Anadolu- Mezopotamya –Kafkaslar  Üzerinde giderek büyüyen tehlike Metsamor Nükleer santrali..

 

           METSAMOR KAPATILMALIDIR..

Alattin Kilic- STK -Aktivist

 

 Geleceğimizin büyükleri, idarecileri, Cennet Türkiye’mizi yönetecek Sevgili öğrenciler,bildiğiniz gibi Iğdır’ımız üç ülkeye sınır bir il.Komşumuz olan Ermenistan’da bütün bölgeyi tehdit eden bir eski sistemle çalışan Metsamor nükleer santralı bulunmaktadır

      Bu santral eski sistemle çalıştığı,1988 yılında meydana gelen depremde zarar gördüğü için etrafa radyasyon yaymaktadır. Bu radyasyonda kansere neden olmaktadır.

      Bunun için diyoruz ki;

KANSER ÖLÜMLERİ GİTTİKÇE ARTIYOR

 METSAMOR KAPATILMALIDIR

 

METSAMOR NÜKLEER SANTRALİNİN YAYDIĞI RADYOSYONUN BELİRTİLERİ DEVAM EDİYOR

KANSER VAKALARI İNANILMAZ DÜZEYDE ARTTI…

SON GÜNLERDE 30 KİŞİ GENÇ YAŞTA KANSERDEN HAYATINI KAYBETTİ.                              

            İşte Ermenistan’da bulunan Metsamor nükleer santralı nedeniyle  Iğdır’da kanser vakaları büyük artış göstermeye yaşlı genç demeden ölümlerine neden olmaya devam ediyor.

      Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Genel başkan yardımcısı Iğdır Azerbaycan evi derneği başkanı eğitimci gazeteci Serdar Ünsal,  olarak her zaman Iğdır’ın sorunlarını dile getirmeye  çalışıyorum.Her yıl Iğdır’da 500 ve üzeri diğer illerde 250  civarında Iğdır’da yaşayan kişiye kanser teşhisi konuluyor.

Iğdır Devlet hastanesine tedavi amaçlı giden ve hayatını kaybeden kişi sayısı  bir hayli fazla, 200 bin nüfuslu bir ilde, yılda kanser nedeniyle ölen kişi sayısı Iğdır Devlet hastanesi kayıtlarına göre 400 civarında İl dışında tedavi gören ve orda ölüp Iğdır’a getirilen kanser vakası da en az 400 civarındadır. Son günlerde herkesin tanıdığı  Cengiz Bilen, Leylan Yoncalı ve Fatma Sayan ismini bilmediğimiz çok sayıda insanımız kanserden hayatını kaybetmiştir..Bununla birlikte tespit edemediğimiz çok sayıda insan bir yıl içinde kanserden hayatını kaybetti.  Edindiğimiz  bilgiye göre, 1990’lı yıllarda Iğdır ilinde 15-20 kanser vakası, 2000’li yıllarda 50-60 kanser vakası ve 2010-2011-2012 yılında ise her yıl 300 civarında 2016 yılında ise bu sayı 700 ile 1000 çıvarında kanser vakasının görülüyor

        Sevgili öğrenciler  Iğdır’da en çok Akciğer,kolon,mide,bağırsak kanseri görülüyor  Daha geçenlerde Iğdır da yapılan bir toplantıda TAEK mühendisi Dr. Gürdal Gökeri ve AFAD uzmanı Yasin Genç, yaptıkları konuşmalarda metsamor nükleer santralinin konumu ve zararı hakkında bilgi verirken şunları söylediler; “ Şu anda korkulacak bir şey yok her  gün düzenli olarak gerek Türkiye genelinde 193 istasyonda ve Iğdır’da ölçümler yapıyoruz. İnsan sağlığına zarar verecek bir radyasyon miktarı yoktur. AB değerleriyle aynıdır. Her ihtimale karşı halkımız bilinçlenmeli radyasyon olduğu anda 4 ve 20 km alandaki insanlar iyotlu hapı almalı herkes oradan süratle tahliye edilmelidir.300 km uzaklıkta yetişen gıda maddeleri bile tüketilmemelidir. Eller yıkanmadan ağza götürülmemelidir. İyot tabletleri ev ev dağıtılmalı vatandaşlar bilgilendirilmelidir”

           Peki   insanlar kanserden neden ölüyor, sakat doğumlar, kadınların hamile kalmaması, düşük yapması, hayvanlarda yavru  atma, özürlü doğum  sebze ve meyvede verim düşüklüğünün sebebi nedir ? Bizce Metsamor santralidir. Bu santral hemen kapatılmalıdır. Hem Türkiye’yi hem de Azerbaycan’ı tehdit ediyor.Hastane kayıtlarının halka açıklanması gerekiyor. Hatta bir tek Iğdır Devlet Hastanesi kayıtları da yetmez. Erzurum, Ankara ve İstanbul’da tedavi görürken yaşamını yitirenlerin de kayda geçirilmesi gerekmektedir…”

            Bilindiği gibi ” Ermenistan’da bulunan Metsamor nükleer santrali 1988 yılında yaşadığı 6.9 şiddetinde bir depremde hasar gördüğü için derhal kapatılıyor. 1990 yıllarında Iğdır’da kanser vakası 15-20, ilerleyen yıllarda hasar gören Metsamor 1995 yılında tekrar faaliyete sokuluyor. Yine hastane kayıtlarına göre 2000 binli yıllarda kanser vakası artışa geçiyor ve 40-50 kişinin kanser teşhisi ile hastaneye başvurduğu görülüyor… Hasarlı Metsamor çalışmaya devam ederken bu kez kanser vakası inanılmaz bir artış göstererek 300’lerde seyretmeye başlıyor. Çernobil vakası da aynı olmadı mı yıllar sonra etkileri görüldü. Metsamor’un etkileri de  10 yıldan fazladır  görülüyor. Kadınlar hamile kalamıyor. Düşük doğumlar oluyor.Özürlü doğumlar var. Hayvanlarda sakat özürlü doğum  sebze ve meyvelerde büyük değişim var Bütün dünya bu konuda ayağa kalkmalıdır“

   Ermeni yetkililer, Ermenistan’ın elektrik ihtiyacının yüzde 40’ını karşılayan santralin ancak 2026  yılında kapatılacağını söylüyorlar.

           ARAS NEHRİ İLE SOĞUTULUYOR

1970’li yıllarda Sovyetler Birliği döneminde ilkel teknolojiyle inşa edilen Metsamor Nükleer Santrali, Iğdır'a 16, Kars merkeze 60 ve Ermenistan’ın başkenti Erivan'a 40 km mesafede bulunuyor.

Kaynağını Aras Nehri’nden alan hafif suyla çalışan eski model santral olan Metsamor, Ermenistan'ın Kuzeybatısı’nda 1988 yılında meydana gelen büyük deprem sonrası güvenlik endişesi sebebiyle 7 yıllığına kapatılmıştı. Ancak 1995 yılında yeniden faaliyete geçirilen santral, Ermenistan'ın elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 40'ını karşılıyor. Ermenistan, Metsamor'u Amerika ve Avrupa Birliği'nin yıllardır karşı çıkmalarına rağmen alternatifi olmadığını bahane ederek çalıştırmaya devam ediyor.

Amerika ve Avrupa Birliği, Metsamor'un kapatılıp daha güvenli hale getirilmesi için Ermenistan’a yıllarca milyonlarca dolar yardım yaptı. Ermenistan ise bu paraları başka ihtiyaçları için harcadı.

        İşte ,yanı başımız da ki patlamaya hazır pimi çekilmiş saatli bir bomba olan Metsamor nükleer santralinin durumunu size anlatmaya çalıştım sizlerde çevrenize anlatınız,tehlikeyi anlatın..Halkımız aydınlansın bilgilensin

Diğer Kurdistan haberleri
Doğu Haber-Doğu Medya-Doğu Kültür Gazetesi
© Copyright 2013 Doğu Medya, Doğu Kültür, Doğu Haber, Doğu Kültür M. Tüm hakları saklıdır. Dkm Medya