ARDAFED KONGREYE GİDERKEN, İPİ GÖĞÜSLEYECEK TEK ADAY BOZKAYA..

ARDAFED KONGREYE GİDERKEN, İPİ GÖĞÜSLEYECEK TEK ADAY BOZKAYA..

Arda-Fed Kongreye giderken, ipi göğüsleyecek aday olarak sadece Bozkaya'yı görüyoruz. Soru işaretlerine amalara, nedenlerine hep birlikte bakalım..
Bu haber 2021-04-07 05:02:40 eklenmiş ve 339 kez görüntülenmiştir.

ARDAFED KONGREYE  GİDERKEN, İPİ GÖĞÜSLEYECEK  TEK ADAY BOZKAYA AMA..

 

Arda-Fed Kongreye giderken, ipi göğüsleyecek aday olarak sadece Bozkaya'yı görüyoruz. Soru işaretlerine amalara, nedenlerine hep birlikte bakalım..

 

Bir STK’yı  STK  -STÖ (Sivil Toplum Örgütü, Sivil Toplum Kurumu) yapan en önemli özelliği yönetim denetim katılım ayaklarının çalışmasında yatmaktadır..

 

Bu anlamda bakıldığında 300’e yakın derneği olan Ardahan’da bu yönlü dernek yada kurumlar parmakla sayılacak kadar azdırlar..

Bu derneklere birkaç örenek verilecekse Ardahan dendiğinde akla ilk gelen STK Hocvan Dernekler Federasyonudur (Hoc-Fed). Hoc- Fed başkan adayları 2019 yılından başlayrak sistemli bir çalışma yaptılar.. Bütün Türkiyeye örnek olacak etkinliklere imza atmaktadırlar..

 

Pandemi koşullarına rağmen başkanlığa aday olmayacağını açıklayan Türkan Yılmaz aylar öncesinden deleglerden tüm rutin işlemlere her tür bilgi ve belgeyi başkan adaylarına verdiği gibi gerekli tüm bilgileri basın ve kamu oyu ile de paylaştı. Kongreye gidilirken bir gelin evini süsler gibi federasyonu bir hafta boyunca temizlediler, süslediler. Aylar önceden üye dernekleri ve delegleri, gelir gider vb. belgeleri panolara astılar.. Bırakın başkan adaylarını her üye dernek, delege federasyona kimler üye, delege, gelir –gidere herşey şefaf..

 

İç açıcı bir ortamda hangi dernek hangi delegleri var, alınan bir kuruştan araç-gerece her şey nizami bir şekilde yapılmaktadır. Mükemmel bir ortamda kongre gerçekleşti.. Burhan Özer başkanlığındaki liste seçimi aldı. Eski yönetim şefaf bir şekilde a dan z ye teslimatı yaptı..

 

Buradan Arda-Fed kongresine geldiğimizde iç karartıcı bir ortam birçok Ardahanlı başkan adaylığını açıklarken hangi derneğin üye olup olamdıklarını dahi bilmedikleri gibi nasıl bir ortamda kongre yapaılacağını da bilmemektedirler. Dağılmış, dağıtılmış, yönetim-denetim-katılımı bitmiş-bitirilmiş bir dernekçilik gerçeği ile karşı karşıyayız..

 

Hoc-Fed 100’e yakın öğrenciye pandemi koşullarına rağmen düzenli burs verdiği gibi, artı bir bütçe ve İBB ile birlikte işssiz üniversite mezunlarına yönelik proje geliştirdi. İBB temsilcileri en üst perdeden hem kongre öncesi, hemde sonrası Hoc-Fed’i ziyaret edip STK alanında ülkemize örnek bir yapılanma olduklarını açıklayıp ortaya koydukları dernekçilik nedeni ile kendileriyle gurur duyduklarını ifade edip tebrik ettiler.. Hakeza birçok stk kurm da ziyaretler halen de sürmektedir.. Yani Hoç-Fed ve Hocvanlılar ortaya koydukları dernekçilikle ne kadar övünseler azdır.. Türkiye STK yapılanmasının örnek alacağı bir başarı grafiği yakaladılar..

 

Hoc-Fedin ardından dernekçiliği laiki ile yapan 2. Dernek İstanbul Avrupa Yakası Ardahanlılar derneği. Yönetim-Denetim-Katılım ayağı sağlam çalışan bir dernek.

 

İstanbul Avrupa Yakası Ardahanlılar derneği yaptığı her etkinlikte binleri rahatlıkla birbiriyle buluşturduğu gibi, hiçbir dernekte görmediğimiz 50-60 yönetici ile toplantılarını  yapan yaptığı etkinliklerde bölge stk-siyset ve bürokrasi dünyasını birbiriyle buluşturmada en önde STK’lardan biri ki bu başarının ardında 1. Öncelik misyonlarını yerine getiren yöneticiler olurken, bundan da önemlisi Bozkayanın uzun yıllar boyu Kamu görevinde STKlarla ilgili uzmanlığında ve denetçiliğinde  yatmaktadır. Bozkayanın bu uzmanlığını bilen Ardahanlılar federasyonu toparlama ve kurumsallaştırma görevinide Bozkayaya vereceklerdir..  

 

BOZKAYA SON DK BENİ ADAY GÖRSÜNLER HAFİFLİĞİ İLE ORTAYA ÇIKMADI, ÜÇ YILDIR ARALIKSIZ FEDERASYONU DÜZETLEMEK  İÇİN DİĞER ARADAHAN DERNEKLERİ İLE ÇALIŞYOR..

Bir Akın Bozkaya, ayakta ve oturuyor görseli olabilir

Akın Bozkaya

Bozkaya birçok Ardahan dernek başkanı ile birlikte, 2018 Yılından itibaren federasyon için çalışmaya başladılar.. Ve 2018 de  Avşar Cafe de bir araya gelen Ardahan dernek başkanları Bozkaya , Köroğlu, Karahan, Demirbaş, Avşar,  Aktürk , Çapan, Yaşar geler.. STK başkanları Ardafedin gidişatı ile ilgili bu durumun böyle devam etmeyeceği yönünde kamuoyuna açıklama yapmışlardı..

AYRTINTILAR İÇİN TIKLAYINIZ..

 Bir Ilter Avşar ve Yusuf Yasin Sit dahil 4 kişi ve oturan insanlar görseli olabilir

Başkan Akın Bozkaya federasyonun mevcut gidişatını gördüğünde Fakir Yılmazın tüm ısrarlarına rağmende  yönetiminde yer almadı. Federasyonun kurumsal bir kimliğe kavuşması  için diğer Ardahan dernek başkanlarıyla 2018 den itibaren bugüne kadar aralıksız çalışmaya başladı..  Yılmazın yönetimine Muhalif kaldığı gibi 2019 dan beri Başkan adaylığını açıklayan, bu anlamda çalışma yapan bir isim. Buda Ardahanla, federasyonla ilgili cididyetini ortaya koyan bir durum. Bozkaya gibi federasyonun baş aşağı gidişini hazmedemeyen bir diğer hemşerimiz iş adamı Ali Rıza Nasıroğlu Fakir Yılmaz başkanlığı döneminde Arda-Fedin hem iş dünyasıyla, Ardahan İş Dünyasının birbiriyle buluşmasında hayati bir rol oynadı, Fakir Yılmazın devrim niteliğindeki atıl dernekçiliği kırmada baş rolu oynadı. Halende üzerine düşeni laiki ile üst düzeyde duyarlılıkla yerine getirmektedir..Yani öyle son dakika beni görsünler hafifliği ile hareket etmeyen ciddi bir aktör, uzman bir STK yöneticisi..

 Bir 3 kişi, ayakta duran insanlar, araba ve yol görseli olabilir

Burada bir iki cümle ile Fakir Yılmaza değinirsek ki 2000 li yıllardan beri derneklerin ve dernekçliğin içinden gelen bir gazeteci olarak şunu ifade edelim:

 Bir bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar ve oturan insanlar görseli olabilir

Ardahan STK tarihinde Yılmaz gibi acar ve girişken kısa bir zamanda ardahanın adını ülke sathına taşıyan, iş sanat-siyaset dünyasını birbiriyle buluşturan, tüm ilçelerde ardahan derneklerinin kurulmasına vesile olan..  2. Bir başkan  görmediğimiz gibi, egoist yapısıyla dernekleri , dernekçiliği ve yönetimi dağıtan bitiren kendi emeğini kısa zamanda yerle bir eden 2. Bir örnek te görmedik..  Yılmaz bu iki uç çizgi arasında dernekçilik yaptı. Bu anlamda kendisi gibi 2. Bir yönetici nin bir daha çıkmayacağına inanıyoruz.. Bir anda milyonları birbiriyle buluşturan etkinliklere imza atma (2017 Ardahan tanıtım günleri) bir kişilik diğer yandan kongreye giden bir federasyonda Ardahanlılar hangi derneklerin kimin federasyona üye olduğunu, kimlerin yönetici, kimlerin delege olduğunu bilmedikleri bir ortamda kongreye  gidiyorlar. Bir köy derneğinde dahi yaşanmayacak geriliklerle bitirilmiş, enkaza çevrilmiş bir federasyon..

 

ŞEFALIK OLMASA KONGREDE ARDAHANLILARIN BİLMEDİĞİ BORÇLAR VB. YÜKLER ÇIKARSA .. ARDAHANLILAR 2018 DE BAŞLATTIKLARI YENİ FEDERASYON KARARI ANINDA HAYATA GEÇİRECEKLER..

Bir Ilter Avşar ve Yusuf Yasin Sit dahil 4 kişi ve oturan insanlar görseli olabilir

 

Federasyonun şu anda Ardahan kamu oyuna hesap vermemesi, kapalı bir kutu gibi durması, ardiyesinde nelerin olup olmadığının bilinmemesi büyük bir endişe kayanğı olurken.. Kongrede başkan adayları Ardahanlıların kaldıramayacağı yüklerle karşılaşırsa 2018 de başlatılan proje ile Ardahanlılar yeniden federasyonlaşma kararı alarak Ardafedden toptan çekilme ihtimali de ağır basmaktadır.. Çünkü şu anda kapalı bir kutu var. Pandoranın kutusunda neler çıkacak kimse bilmiyor..

 

Bu tehlikeye de vurgu yaptıktan sonra buradan  Ardafed kongresine geldiğimizde hem başkan adylarının hemde Ardahanlıların cevabını bilmediği sorular ve sorunlar birbirini kovalamkatadır. Hiçbir Ardahan dernek başkanı hangi derneğin üye olduğunu, hangi derneğin delegesinin federasyonda olduğunu, federasyonun borcu, kimlerle netür sözleşmelerin yapıldığını bilmiyorlar. Bu geriliğe pandemi koşulları da eklendiğinde Ardahanlıların feleği şaşmış, çoğu insan öfkeli.. Bu öfkenin kontrolu içinse bu kongrenin divanının çok uzman bireylerden oluşması hatta dernekler masasından yetkililer de kongreye çağrılması gerekmektedir..Dediğimiz gibi ardiyede Ardahanlıların taşıyamayacağı yükler çıkarsa dernekler yeni federasyon kararını alacaklar..

 

Bu süreçte bu geriliğe bu körlüğe, bu bitimişliğe, bitirilmişliğe başından beri isyan eden Ardahanlıların bu geri-yoz durumu hak etmediklerine isyan eden isimler ise parmakla sayılayacak kadar azdı..

 

Ali Rıza Nasıroğlu, Akın Bozkaya, Şemsettin Şenel, Kemal Şimşir, Adnan Köroğlu, Barış karahan, İbrahim Beşli, Özcan Düğmeci, Aytekin Akpınar, Yener Bayrakçı.. Benzeri duyarlı hemşerilerimiz pandemi koşullarına rağmen  boş durmadılar mücadelelerini  verdiler, bu mücadele eden hemşerilerimiz takip edip Ardahan kamuoyuna taşıdık..

 

Lafla değil ortaya koydukları icraatlarıyla mücadele eden bu insanların Ali Rıza Nasıroğlu başta olmak üzere bu duyarlı hemşerilerimizin hepsinin İstanbul Avrupa Yakası Ardahanlılar Derneği Başkanı Akın Bozkayanın listesinde yer aldıklarını görmekteyiz.. 

 

Alttaki haberde de görüldüğü gibi birçok dernek  açık açık Bozkayayı desteklediklerini ifade ettikleri gibi, Nasıroğlu, Beşli, Düğmeci gibi başkan adaylıklarını 2020 yılında açıklayan dernek başkanları da açıkça Bozkayanın lehine başkan adaylıklarından çekildiklerini  beyan ettiler..

Ama birkez daha vurgulayalım pandoranın kutusu açıldığında Ardahanlıların kaldırımayacağı yükler ve kumpaslar çıkarsa yukarda vurguladığımız gibi yeni federasyonlaşma 1-2 hafta içinde hayta geçecek.. Ardafed tarihe karişacak..

 

ARDAHANLILARIN BAŞKAN  ADAYLARI, BAŞKAN OLARAK GÖRMEK İSTEDİKLERİ İSİMLER..

 

Pandemi sürecinde Ardahanlıların başkan adayı olarak görmek istediği isimler :  Akın Bozkaya, Ali Rıza Nasıroğlu, Adnan Köroğlu, Turgay Akpınar, Orhan Çerkez, Ahmet Demirbaş, Şemsettin Şenel, Kurucu Başkan Güven Doğruyol, Mahmut Şenel.. gibi isimlerdi..

Şu anda başkan adaylıklarını açıklayan İsimler:

Akın Bozkaya, Fatih Sinan Yılmaz İki Bşakan adayından biri olan Bozkaya başkan adaylığından çekildiğini söyledi..

Bir Ali Rıza Nasıroğlu, ayakta ve açık hava görseli olabilir

Ali Rıza Nasıroğlu

Bir Akın Bozkaya,Selvi Zengin Gezer ve Ali Rıza Nasıroğlu dahil 4 kişi ve ayakta duran insanlar görseli olabilir

Bir 1 kişi ve ofis görseli olabilir

Adnan Köroğlu

Orhan Çerkez

Turgay Akpınar

Bir Songül Kılıç ve oturuyor görseli olabilir

Fatih Sinan Yılmaz

Bir Güven Doğruyol görseli olabilir

Güven Doğruyol

Bir Ahmet Demirbaş, ayakta ve şunu diyen bir yazı 'Ahmet Demirbaş Psikolog' görseli olabilir

Ahmet Demirbaş

 

 

BU KONGREDE  İPİ GÖĞÜSLEYECEK İSİM OLARAK BOZAKAYAI GÖRÜYORUZ..

 

Bir taraftan 3 yıla yakındır bu federasyonun Ardahanlıları temsil için kurumsal bir yapıya dönüşmesi için çalışan mücadele eden bir Bozkaya ve Ardahan Dernek başkanları ki bunlar içerisinde yönetimde yer almış ayrılmış birçok dernek başkanı ve yöneticide var. Diğer yandan kongreye bir hafta 10 gün kala son dakika ortaya çıkan başkan adaylarını  haliyle Ardahanlılar aynı kefeye koymayacaklardır. Ardahan delegasyonu 3 yıldır kesintisiz çalışan emek harcayan ve bu olağanüstü süreçte federasyonu kurumsallaştıracak, stk alanında ki uzmanlığına da bakarak Bozkayayı destekleyecektir..

 

2018-2021 yılı baz alındığında ortaya koydukları dernekçilik ve federasyonla ilgili ortaya koydukları çalışma ve efor göz önüne alındığında Akın Bozkaya açık ara önde..

Çünkü insanlar lafa bakamaz. Emeğe ve çalışmaya bakar. Hangi isim çıkarsa çıksın Ardahanlılar Akın Bozkayanın mevcut adaylar içinde açık ara önde olduğunu söyleyebiliriz.. Çünkü 3  yıldır kesintisiz çalışıyor.. Söz konusu Ardahan ve Ardahanlılar olunca bundan sonra kimse lafa bakmayacak,  kişinin çalışmasına ve icraatlarına bakacaklar..

Şimdi kongreye kalmış bir hafta -10 gün aday enflasyonu yaşanıyor..  İşte Ardahanlılar bu enflasyona geçit vermeyecekler, bir daha kendileriyle oynanmasına izin vermeyecekler..

 

Önerimiz Güçlü kurumsal bir federasyonun ve yönetimin icrası için  tüm başkan adaylarının Bozkayanın listesinde yer alarak ortak bir yönetimle tüm Ardahanlıların temsil edildiği bir yönetim ve örnek bir kongreye imza atma..

Doğu Medya-STK Analiz

 

Beykozda Yapılan toplantıda ARDA-FED Adayı Akın Bozkaya’yı Destekleme Kararı Aldılar

Bir Enver Bozkurt, Alican Demir, Ali Rıza Nasıroğlu, Akın Bozkaya, Ibrahim Beşli ve Vural Demir dahil 9 kişi, ayakta duran insanlar ve şunu diyen bir yazı 'REDMI NOTE 9 PRO AI QUAD CAMERA 2021/4/519:53' görseli olabilir

Erkan  Sarıkaya-Siyasal Yaşam

 

Merkezi İstanbul Sultangazi’de bulunan Avrupa Yakası Ardahanlılar Derneği Başkanı Akın Bozkaya, 16 Nisan’da yapılacak İstanbul Ardahan Dernekler Federasyonu Olağan Kongresinde aday olduğunu açıkladı.

 

5 Nisan Pazartesi günü  Beykoz’da yapılan toplantıda Ardahan Dernekler Federasyonu için daha önce adaylıklarını açıklayan İşadamı Ali Rıza Nasıroğlu ve Beykoz Ardahanlılar Dernek Yöneticisi İbrahim Beşli 16 Nisan 2021 Cuma günü yapılacak kongrede İstanbul Avrupa Yakası Ardahanlılar Derneği Başkanı Akın Bozkaya‘yı destekleme kararı aldılar. Toplantıda ayrıca Sancaktepe Ardahan İl Derneği Başkanı Barış Karahan, Beykoz Ardahanlılar Derneği Başkanı İnan Aktürk, Beykoz Kars Ardahan Iğdır Derneği Başkanı Esengül Yılmaz destek açıklaması yaptılar.

 

Merkezi İstanbul Şişli’de bulunan ve 62 Ardahan Derneği çatı örgütü olan,  Ardahan Dernekler Federasyonu (ARDA-FED) 16 Nisan 2021 Cuma günü kongre yapacak.

Not: başka aday hemşerimiz yada adaylığı istenen hemşerimiz çıkarsa bu lkisteye ekelenecektir..

 

 

Diğer STK-Dernekler haberleri
Doğu Haber-Doğu Medya-Doğu Kültür Gazetesi
© Copyright 2013 Doğu Medya, Doğu Kültür, Doğu Haber, Doğu Kültür M. Tüm hakları saklıdır. Dkm Medya