ABD, Türkiye seçmeninin iradesine müdahale girişimlerini yakından izliyor

ABD, Türkiye seçmeninin iradesine müdahale girişimlerini yakından izliyor

Amerikan Yönetimi, HDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırma girişimlerini yakından izlediklerini duyurdu.
Bu haber 2021-02-23 08:10:12 eklenmiş ve 118 kez görüntülenmiştir.

 

ABD, Türkiye seçmeninin iradesine müdahale girişimlerini yakından izliyor

İlhan Tanır

 

Amerikan Yönetimi, HDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırma girişimlerini yakından izlediklerini duyurdu.

 

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahval'e verdiği demeçte, son zamanlarda Türk hükümetinin HDP’li dokuz milletvekilinin parlamento dokunulmazlığını kaldırma taleplerinden "haberdar" olduklarını ve "durumu yakından izlediklerini" söyledi.

 

Eşbaşkan Pervin Buldan da dahil olmak üzere dokuz milletvekili, İslam Devleti (IŞİD) milislerinin kuzeydoğu Suriye’de Kürtlerinin çoğunlukta olduğu Kobani şehrini kuşatması sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kürt karşıtı görünen politikasına yanıt olarak 2014 yılında sokak protestolarını kışkırtmakla suçlanıyor.

 

Ahval’e yapılan açıklamada, söz konusu milletvekillerinin 2018 yılında seçildiğine işaret edilerek, “ABD, yasal işlemler yoluyla da dahil olmak üzere seçmenlerin iradesini bozmaya yönelik her türlü girişimi, yakından izlemeye devam ediyor" denildi.

 

Yargıtay, HDP milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'na, terör propagandası yapmak suçundan iki yıl altı ay hapis cezası verdi. Gergerlioğlu, Twitter'da yaptığı paylaşımda, T24'te yer alan bir makaleyi retweet etmesinin mahkumiyet sebebi sayıldığını söyledi.

 

Sözcü, soruşturmanın "şeffaflık ve bireysel haklara saygı" çerçevesinde yürütülmesi gerektiğini vurguladı.

 

Açıklamada, "Hukukun üstünlüğü ve bireysel haklara saygı çerçevesinde yürütülen bu soruşturmaların sonuçları Türk yargı sistemine olan güveni pekiştirmesini sağlar" ifadeleri kullanıldı.

 

HDP heyeti ve Erdoğan hükümetinden üç üst düzey bakan, Kobani sokak protestolarından aylar sonra, PKK ile Türk hükümeti arasında sürdürülen Kürt barış sürecinin bir parçası olarak 2015 başlarında bir araya gelerek barış görüşmeleri protokolü imzalamıştı.

 

HDP'li milletvekilleri, barış görüşmelerinin çökmesi ve 2016'daki başarısız darbe girişiminden yıllar sonra sokak protestolarını kışkırtmakla suçlanıyor.

 

HDP'liler, iktidar partisinin teşvikleriyle yapılan görüşmelerde PKK'nın karargâhı Kandil Dağları'nı ziyaret etti. Bu ziyaretler sırasında PKK'lılarla çekilen fotoğraflar, daha sonraki yıllarda HDP'nin PKK ile bağlantısı ve yargılamalarının kanıtı olarak kullanıldı.

Diğer SİYASET haberleri
Doğu Haber-Doğu Medya-Doğu Kültür Gazetesi
© Copyright 2013 Doğu Medya, Doğu Kültür, Doğu Haber, Doğu Kültür M. Tüm hakları saklıdır. Dkm Medya