AİHM'den Demirtaş kararı: "Derhal serbest bırakılmalı"

AİHM'den Demirtaş kararı: "Derhal serbest bırakılmalı"

TC’nin hukuk adı altında oynadığı oyunlar tutmadı.. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi(AİHM), HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Derhal serbest bırakılmalıdır..Kararını verdi..
Bu haber 2020-12-22 22:36:42 eklenmiş ve 216 kez görüntülenmiştir.

 

AİHM'den Demirtaş kararı: "Derhal serbest bırakılmalı"

 

TC’nin hukuk adı altında oynadığı oyunlar tutmadı.. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi(AİHM), HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Derhal serbest bırakılmalıdır. Kendisiyle ilgili karar hukuki değil siyasidir. Ve TC’ye ceza yağdırdı..

 

TC’nin HDP’ye karşı saldırıları cezaevlerinde tutukluların çırıl-çıplak aranmaları vb. uygulamalara bakıldığında.. Ülkemizde TC rejmini değiştirme, demokrasiye kaymadan ziyade Türkiye’yi bölünmeye kadar götürecek 90’lı yılların tehlikeli ve puslu havasına dönüş sinyalleri hızla ortalığı kaplamaya başladı..

 

Birbaşka ifadeyle tc rejimi  artık yol ayırımında ya ortadoğu diktatörlükleri gibi içe kapanıp tam diktatörlüğe geçecek, yada imzaladığı uluslararası hukuk normlarına bağlı kalarak  demokrasi, insan hakları ve düşünce özgürlüğünü esas alan bir yapılanmaya kayacak..  TC nin mevcut totemci-darbe anayası ile demokrasiye kaymasının imkanı olmadığından.. Rejmin adından anayasasına birçok şeyin değişmesi örneğin ülkemiz birleşmiş milletler gibi çeşitli dil-din-etnik yapılardan oluşurken.. TC  yüzyıldır sahte bir türk ırkı ve ırkçılık üzerinden tektiplikle milyonlarca vatandaşı dizzayn eden bir diktatörlük. İşte ne AB, nede ABD hukuku nede dünya butür diktatöryel zokkaları yememektdir.  ülkemizde acil çözüm bekleyen sorunların başında rejim sorunu gelmektedir.. Türkiye siyaseti istisnalar dışında sürekli bu gerçeği gizleyerek.. Yüzyıldır vatandaş düştükçe düşürülüyor, harcandıkça harcanıyor.. AHİM kararı Tcnin oynadığı tüm hukuk oyunlarını bozdu..

 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi(AİHM), HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş kararını açıkladı. Mahkeme, Demirtaş'ın derhal serbest bırakılması gerektiğine hükmetti. Demirtaş kararın ardından sosyal medya hesabından açıklamada bulundu.

 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi, HDP'nin eski Eş Genel başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğuna ilişkin kararını açıkladı.

 

AİHM, Demirtaş'ın tutukluğunun Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin beş maddesini ihlal ettiğine ve Demirtaş'ın derhal serbest bırakılması gerektiğine karar verdi.

 

Selahattin Demirtaş'ın ifade özgürlüğünün ihlal edildiği ifade edilen kararda şu maddeler öne çıktı:

 

"Demirtaş'ın tutukluluğu hukuki değil, siyasi gerekçelere dayanıyor."

 

"Serbest bırakılmaması, hakkındaki ihlal hükmünün devamı anlamına gelecek."

 

DEMİRTAŞ'TAN AÇIKLAMA

Kararın açıklanmasının ardından Selhattin Demirtaş'ın resmi sosyal medya hesabından açıklama yapıldı.

Herkese Merhaba,

15 ay önce Strasbourg’da, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Büyük Dairede 17 farklı ülkenin yargıçları önünde yapılan açık duruşmada, AKP hükümeti ve benim yasal temsilcilerim tüm iddia, delil ve savunmalarını ortaya koydular. AKP hükümetini Almanya’dan bir hukukçu temsil ederken, beni tümüyle Türkiyeli bir heyet savundu.

 

Bu duruşmanın kararı nihayet bugün açıklandı. Kararın teknik, hukuki detaylarını avukatlarım daha sonra tek tek izah edeceklerdir. Ancak kesin olan şudur ki, altı yıldır benim ve arkadaşlarım hakkında yürütülen sözde yargı faaliyetlerinin tamamının siyasi amaçlı olduğu, hukuki olmadığı, bizim suçsuz olduğumuz, bizi içeri atanların ise bize karşı siyasi kumpas kuracak kadar ağır suçlar işledikleri kesinleşmiş oldu.

 

Bu karar, Türkiye’de hukuk ve adalet sisteminin bizzat Hükümet eliyle çökertildiğinin de tescilidir. Dört yıldır hukuk dışı bir şekilde siyasi rehine olarak içeride tutulmama rağmen bu karar beni sevindirmemiş, mutlu etmemiştir. Aksine üzgünüm. Bu karardan dolayı gerçekten üzgünüm. Çünkü ortadan kaldırılan demokrasinin, yok edilen hukukun ve adaletin faturasını sadece ben ödemiyorum, 83 milyon yurttaşımız en ağır şekilde ödüyor. (Zevk, sefa ve şatafatla yaşamaya devam eden bir milyon kişiyi bilerek saymıyorum.)

 

İşsizlik, açlık, yoksulluk nedeniyle canlarına kıyan insanlar adına üzgünüm. Çöpten veya pazar artıklarından beslenmek zorunda kalan yüz binlerce kardeşim adına üzgünüm. Üzgünüm çünkü milyonlarca çiftçi, esnaf, sanayici iflas etmiş durumda. On milyonlarca işsiz adına, açlık sınırının altında yaşam mücadelesi verenler adına üzgünüm. Demokrasi ve barışın yokluğundan nefessiz kalanlar adına, ülkesini terk etmek zorunda bırakılanlar adına çok üzgünüm.

 

Seçimi kazanıp koltuklarını korumak için bizleri cezaevinde tutarak hukuku ayaklar altına alıp ekonomiyi çökertenler keyiflerinden taviz vermezken, açlıktan kendini yakanlar adına üzgünüm. Keşke bedeli sadece ben ve arkadaşlarım ödeyebilseydik. Keşke bu ağır faturayı, tüm toplumun geleceğini karartacak şekilde herkese ödetmeselerdi. Kendimden çok halkım için, sizler için üzgünüm.

 

Ancak üzgün olduğum kadar da umutluyum. Çünkü ben halka güveniyorum. Demokrasi için el ele veren ve her geçen gün sayısı katlanan on milyonların gücüne güveniyorum. “Madem bu ülke hepimizin, madem bu Cumhuriyet hepimizin, o halde Türk, Kürt demeden, Alevi, Sünni demeden, el ele, bu toprakları cennet yapacağız” diyenlere inanıyorum. İktidar ve ortaklarının akılalmaz korkunçluktaki nefret dillerine kulaklarını tıkayıp, onlara gözlerini kapayıp barışın, sevginin ve kardeşliğin dilini konuşanların o güzel yüreklerine güveniyorum. Umutluyum. Çünkü ben, halkı aptal yerine koyanlara büyük bir ders verileceğini, hepsinin tarihin tozlu raflarına kaldırılacağını biliyorum.

 

Az kaldı. Üzülün, öfkelenin ama çalışın, çabalayın, mücadele de edin ve umudunuzu asla yitirmeyin. Unutmayın, mutlaka kazanacağız!

 

Son olarak, bu hukuki ve siyasi mücadeleye büyük katkı sunan HDP Genel Merkezine, Eş Genel Başkanlarımız Pervin Buldan ile Mithat Sancar’a ve milletvekillerimize, il ve ilçe örgütlerimize, dayanışma gösteren herkese çok teşekkür ediyorum. AİHM hazırlık ve savunma aşamalarında sadece bilgi, birikim ve deneyimlerini değil, yüreklerini de ortaya koyarak beni temsil etme zarafetini gösteren Prof. Dr. Başak Çalı, Av. Benan Molu, Av. Ramazan Demir, Av. Mahsuni Karaman, Av. Dr. Kerem Altıparmak, Av. Aygül Demirtaş Gökalp ve Av. Deniz Gedik’e şükranlarımı sunuyorum.

 

Ayrıca yerel mahkemelerde halen büyük bir fedakarlık ve emekle savunmanlığımı sürdüren tüm avukat arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Hepsi sağ olsunlar, var olsunlar.

 

Sizlere de en içten selamlarımı, sevgilerimi gönderiyor, saygılarımı sunuyorum.''

 

HDP'DEN İLK AÇIKLAMA

Kararın ardından HDP'nin resmi Twitter hesabından açıklama yapıldı. Açıklamada, "AİHM Büyük Dairesi'nin kararıyla demokratik siyasete yönelik kumpas çökmüş, alınan siyasi kararlar hükümsüz hale gelmiştir. Demirtaş başta olmak üzere derhal rehin tutulan bütün siyasetçilerimiz serbest kalmalıdır" denildi.

 

AVUKATINDAN AÇIKLAMA

Selahattin Demirtaş'ın avukatı Mahsuni Karaman ise kararla ilgili şu ifadeleri kullandı:

 

"1- AİHM Büyük Dairesi, olması gerektiği gibi, Sayın Demirtaş ile ilgili ağır ve tarihi bir karar ile derhal tahliye kararı vermiştir. Bu kararla, müvekkilimiz hakkındaki tüm suçlamalar boşa çıkmış, müvekkilin 4 yıldır siyasi sebeplere bağlı rehin tutulduğu gerçeği tescil edilmiştir.

 

2-AİHM Daire kararından sonra “karar kesin değil” bahanesi ortadan kalkmıştır. Bu karar kesin ve emredicidir. Türkiye yargısının, “karşı hamle yapar işi bitiririz” anlayışına prim vermeden Sayın Demirtaş’ı derhal serbest bırakması gerekmektedir."

Diğer SİYASET haberleri
Doğu Haber-Doğu Medya-Doğu Kültür Gazetesi
© Copyright 2013 Doğu Medya, Doğu Kültür, Doğu Haber, Doğu Kültür M. Tüm hakları saklıdır. Dkm Medya