MUHALEFET, ZULÜM REJMİNE DÖNÜŞEN AKP’Yİ GERİLETMEZSE ÇÖKECEKTİR..

MUHALEFET, ZULÜM REJMİNE DÖNÜŞEN AKP’Yİ GERİLETMEZSE ÇÖKECEKTİR..

DEMİRTAŞ, MUHALEFET, ZULÜM REJMİNE DÖNÜŞEN AKP’Yİ GERİLETMEZSE ÇÖKECEKTİR..
Bu haber 2020-10-24 09:31:46 eklenmiş ve 178 kez görüntülenmiştir.

 

MUHALEFET,  ZULÜM REJMİNE DÖNÜŞEN AKP’Yİ GERİLETMEZSE  ÇÖKECEKTİR..

 

3 yıldır cezaevinde bulunun Selahattin Demirtaş çok önemli açıklamalarda bulundu.. Muhalefet zülüm rejmine dönüşen yapılanmayı değiştirip dönüştürmese çökecektir dedi..

Çoğu Çevrelerin tc rejmi ile ortaya koydukları endişelerini bu sefer Demirtaş ortaya koydu. Türkiye muhalefeti  bir zulüm rejmine dönüşen akp iktidarına ve diktatör tc rejmine  karşı ırk-dil-din-mezhep üstü demokratik bir mücadele ortaya koyamasa, ülkemiz demokrasiye kayışta tökezlerse..  ülkemizin adım adım yıkılışa ve diktatörlüğe kayışının yanı sıra Türkiye muhalefetinin çöküşünü de kimse engelleyemez dedi.

Birçok çevrede iktidar ve devlet erkine güvenin sıfırlandığı bir dönemde muhalefet de güvenin bitmesi ise iç savaşa kadar ülkeyi sürükleyecek.. yaşanan iç dış gelişmeler tc, iran vb. rejimlerin yıkılma dönemine geçtiklerini ortaya koyan görüşler hızla alanı kaplamaktadır..

 

4 Kasım 2016'da tutuklanan ve 3 yıl 11 aydır cezaevinde bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kobani operasyonları ve HDP'ye ilişkin açıklamalarda bulundu. Bianet'ten Evrim Kepenek'e konuşan Selahattin Demirtaş gündeme dair açıklamalarda bulundu. Demirtaş'ın açıklamaları şöyle:

 

"BİZİ HEM ÖLDÜRÜP HEM KATİL İLAN EDENLER, BAŞ SORUMLUDURULAR"

 

Demirtaş, partisine yönelik başlatılan Kobani operasyonlarına ilişkin şunları söyledi: "Yargı, siyaset ve medya manipülasyonlarıyla tüm gerçekleri karartmaya çalıştılar. Güneş balçıkla sıvanmaz. Tüm gerçekler ve sorumlular bir gün mutlaka ortaya çıkacak. Bugünlerde bize yapılanlar yargı tarihinin en büyük siyasi kumpaslarından biridir. Ancak bilinmelidir ki, günü geldiğinde bu kumpasa dahil olan siyasiler, yargı mensupları ve medya şaklabanları yargı önünde kesinlikle hesap verecekler. Bizi hem öldürüp hem katil ilan edenlerin bizzat kendileri bu katliamların baş sorumlusudurlar. Herkes bunu net olarak bilmelidir. Son tutuklamalarla ilgili de herkes çok dikkatli davranmalıdır. Kumpasa dahil olurlarsa ileride yargılanacaklarını bilerek hareket etmelidirler. Çünkü bizlere karşı gerçekten çok büyük ve ağır suçlar işleniyor. Kimse bu suçlara ortak olmamalıdır. Biz asla boyun eğmeyeceğiz. Dimdik durarak bütün bu komploları bir kez daha boşa çıkaracağız ve mutlaka kazanacağız. Herkesin hesabını kitabını buna göre yapmasını tavsiye ederim. Sonra ileride 'Ben duymadım, ben görmedim' olmasın."

 

"AKP-MHP FAŞİST İKTİDARININ GÜNDEMİ ZULÜMSE, MUHALEFETİN GÜNDEMİ MÜCADELE OLMALI"

 

Demirtaş, "Bazı uzmanlar operasyona dair 'gündem kaydırma' bazıları da 'tam da gündemin kendisinin Kürt Sorunu' olduğunu söylüyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?" sorusuna şu yanıtı verdi: "Bunun adına gündem değiştirme falan denilemez. Otoriter tek adam rejiminin yol açtığı zulüm, gündemin tam da kendisidir. Kürt sorunu ve demokrasi sorunu, bunlarla bağlantılı ekonomik sorunlar, işsizlik ve yoksulluk gündemin ta kendisidir. AKP-MHP faşist iktidarı varlığını ancak zorbalıkla, baskıyla, tehditle, yalanla sürdürebiliyor. Yapılan her şey bizzat iktidar ortaklarının açık talimatlarıyla yapılan zulüm uygulamalarıyken, buna gündem saptırma demek zulmü normalleştirmek anlamına gelir. Tutuklamalar da zulümdür. Pandemide, eğitimde, sağlıkta yaşanan dehşet verici boyutlara varmış eşitsizlikler de zulümdür. Kayyum uygulaması da zulümdür. Yani zulüm, AKP-MHP faşist iktidarının temel politikasıyken biz o zulüm uygulamalarının birine gündem saptırma dersek zulmü görmezden gelmiş, hatta dolaylı olarak onaylamış oluruz. Oysa doğru olan şey, her zulüm uygulamasına en yüksek sesle karşı çıkmaktır, itiraz etmektir, direnmektir. Zulmün kime yapıldığına bakmaksızın mağdurun yanında olmaktır. AKP-MHP faşist iktidarının gündemi zulümse muhalefetin gündemi de mücadele olmalıdır"

 

"HDP'YE SAHİP ÇIKMAK, SİLAHLARIN TÜMDEN ORTADAN KALKACAĞI..."

 

Demirtaş, partisine ve 'demokratik kamuoyuna' ise şu mesajı verdi: "Özgürlük, demokrasi ve barışın kazanılmasında HDP’liler gerçekten fedakârca bir mücadele yürütüyorlar. Bunca baskıya rağmen HDP’nin halen asıl ayakta kalabildiğine şaşıranlar, halklarımızı zerre kadar tanımıyorlar. HDP’nin parti binalarından ibaret olmadığını, partimizin genel merkezinin kalplerde inşa edildiğini göremiyorlar. Kürt halkı şunu bilmelidir ki hiçbir emekleri, ödedikleri hiçbir bedel boşa gitmemiştir, gitmeyecektir. Bizler bu ülkede özgür, eşit, onurlu bir halk olarak yaşayacağız. Bunu hep birlikte mutlaka başaracağız. Yine Türk halkı da şundan emin olmalıdır ki, HDP Türkiye demokrasisinin, iç barışının, birlikte ve eşit yaşamanın güvencesidir. HDP’ye sahip çıkmak demokrasiye sahip çıkmaktır. Silahların tümden ortadan kalkacağı, barış içinde bir geleceğe destek olmaktır. HDP’siz bir Türkiye, ancak ırkçı ve faşist küçük bir grubun istilası altında inleyen bir Türkiye olur. Fakat ele ele verirsek hep beraber aydınlık yarınları inşa edebiliriz. Yeni yüzyılda Cumhuriyet’i demokrasiyle buluşturabiliriz. Barış ve refah içinde bir ülkeyi var edebiliriz."

 

"TÜRK KARDEŞLERİME HDP'YE VE KÜRT HALKINA ELİNİ UZATMAKTAN ÇEKİNMEMELİDİR"

 

"Bu nedenle milliyetçisinden muhafazakârına, solcusundan Alevi’sine, Atatürkçüsünden ulusalcısına kadar her Türk arkadaşım bilmelidir ki, Cumhuriyet var olmaya devam edecekse ırkçı ve faşist bir otoriter rejim yerine demokrasi inşa edilecekse bu HDP’siz, Kürt’süz olmaz, olamaz. Ve yine herkes şunu net olarak bilmelidir ki, HDP kesinlikle barış yanlısıdır. Silahın ve şiddetin kesin olarak son bulmasından, sorunların diyalogla ve siyasetle çözülmesinden yanadır. Tek adam rejiminin kara propagandasına asla prim vermeyin. HDP’ye, bizlere kulak verin. Biz sadece kendimiz için değil, tüm Türkiye toplumu için direniyor, bedel ödüyoruz. Türk kardeşlerim de bu tarihi dönemde HDP’ye ve Kürt halkına elini uzatmaktan, yan yana durmaktan bir an bile çekinmemelidir." 

Diğer Genel-Güncel haberleri
Doğu Haber-Doğu Medya-Doğu Kültür Gazetesi
© Copyright 2013 Doğu Medya, Doğu Kültür, Doğu Haber, Doğu Kültür M. Tüm hakları saklıdır. Dkm Medya