ORTADOĞUNUN EN DEMOKRATİK REJMİ KURDİSTAN..

ORTADOĞUNUN EN DEMOKRATİK REJMİ KURDİSTAN..

Musul Başpiskoposu: Kürdistan Bölgesi’nde vatandaşlık her şeyin üstündedir dedi..
Bu haber 2020-10-15 19:37:21 eklenmiş ve 255 kez görüntülenmiştir.

 

ORTADOĞUNUN EN DEMOKRATİK REJMİ KURDİSTAN..

 

Mısırdan Rusya’ya geniş Ortadoğu Coğrafyasında, ön asyada  ırkçılık-ulus devlet faşizmi, diktatörlük, vatandaşlarını et doğar gibi doğrayan arap sergerde rejimler, Filistinliyi, Suriyeliyi, Lübnanlıyı öldürüp evine barkına konan terörist israil, tc gibi ülkenin en büyük nüfusu Kürtlerin dilini kültürünü yazı edebiyattan kaldıran.. ahır-anır kabirlerde yerlere yatan diktatör tc rejmi, özgür düşnce ve düşnceyi ifade edenin sırf suni müslümandır diye yüzlerce kürdü ipe çekildiği, siyonist molla rejmi gibi halkını bitiksel hayata çeken rejimler yüzyıldır Ortadoğuda alanı kaplarken.. 

 

Bu paçavra rejimlere benzemeyen, Kürtlerin ırk-dil-din ayırımı yapmayan cihanşumul kültürünü yaşayan ve yaşatan tek rejim Kürdistan Devleti..

 

Bu gerçeği  katil saddamın, katil esed, katil sisinin, terörist israilin zülmünden kürdistana kaçan, kürdistanı yurt edinen Arabından Avrupalısına türkmenine herkes dile getirirken.. Kurdistanda yaşayan dini gurupların liderleri de bu gerçeği sıklıkla dile getirmeye başladılar..

 

Musul Başpiskoposu: Kürdistan Bölgesi’nde vatandaşlık her şeyin üstündedir dedi..

 

Erbil (Rûdaw) – Musul Başpiskoposu Metran Necip Musa Mikhail, Kürdistan Bölgesi’nde dinler ve farklı etnik grupların eşit seviyede değer gördüğünü ifade ederek, “Kürdistan Bölgesi’nde vatandaşlık her şeyin üstündedir” dedi.

 

Rûdaw’a konuşan Başpiskoposu Musa Mikhail Kürdistan Bölgesi’nin Hristiyan vatandaşlarının durumunun yanı sıra IŞİD sonrası Irak’ı terk eden Hristiyanlar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

 

Irak’ın genelinde yaşayan Hristiyanların sayısına ilişkin ellerinde resmi bir veri olmadığını ifade eden Başpiskopos Mikhail, “Irak ve Kürdistan’da yaşayan Hristiyanların sayısına ilişkin elimizde yüzde 100 bir veri yok. Irak genelinde 400 ile 500 bin arasında olduğu tahmin ediliyor. Bu sayı daha önce bir milyonun üzerindeydi. Ancak büyük bir kısmı batı ülkelerine diğer bir kısmı ise komşu ülkelere sığındı. Şu anda Hristiyanların büyük bir bölümü Kürdistan Bölgesi’nde yaşıyor” dedi.

 

Kürdistan Bölgesi’nin Hristiyan toplumu için yaşanılabilir bir yer olduğunu ifade eden Başpiskopos Mikhail, “Irak’ta Hristiyanların göçü nispetten daha azaldı. Irak’ta durumun düzelmesi ve Kürdistan Bölgesi’nin Hristiyanları samimi bir şekilde karşılaması tıpkı IŞİD’ın saldırıları sonrası karşıladığı gibi Hristiyanların kalmasına vesile oluyor. Aynı zamanda yurtdışına çıkanların da geri dönmeyi düşünmelerini sağlıyor. Yurt dışında olan birkaç ailenin geri döndü, özellikle de Fransa’da. Kürdistan Bölgesi’ndeki yaşamayı daha iyi buluyorlar” diye konuştu.

 

IŞİD’in 2014 yılında Musul’a saldırmasının ardından binlerce Hristiyan dinine mensup vatandaşın yurt dışına göç ettiğini anımsatan Musul Başpiskoposu, son 6 yılda yaklaşık 500 bin Hristiyan’ın göç ettiğini söyledi.

 

Kürdistan’da yaşayan Hristiyanların durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başpiskopos Musa Mikhail, şunları kaydetti:

 

“6 Ağustos 2014’te o kara gecede ben de diğer binlerce insan gibi Kelek sınırına doğru kaçtık. Hristiyanlar, Müslümanlar, Şebekler ve Feyliler olmak üzere binlerce farklı etnik kökenli insanla birlikte Kürdistan’a sığındık. Peşmerge kardeşlerimiz geçişimize izin verdiler ve bizi çok sıcak karşıladılar. Bugün baktığımızda Kürdistan Bölgesi örnek bir yer yasalar uygulanıyor ve bütün farklı etnik gruplar farklı din ve görüşler aynı seviyede saygı görüyor. Kürdistan Bölgesi’nde vatandaşlık her şeyin üstündedir.”

Diğer Kurdistan haberleri
Doğu Haber-Doğu Medya-Doğu Kültür Gazetesi
© Copyright 2013 Doğu Medya, Doğu Kültür, Doğu Haber, Doğu Kültür M. Tüm hakları saklıdır. Dkm Medya