BİLGEN, MUHALEFET KORKU DAĞLARINI YIKMALIDIR..

BİLGEN, MUHALEFET KORKU DAĞLARINI YIKMALIDIR..

BİLGEN, MUHALEFET KORKU DAĞLARINI YIKMALIDIR..
Bu haber 2020-10-06 19:07:40 eklenmiş ve 150 kez görüntülenmiştir.

BİLGEN, MUHALEFET KORKU DAĞLARINI YIKMALIDIR..

 

Keyfi olarak tutuklanan Kars belediye Başkanı Ayhan bilgen sistemin korkular üzerinden yüzyıldır vatandaşı harcadığını, mecut muhalefet partilerininde çaktırmadan sisteme hizmet ettiğini.. Topyekün olara vatandaşın korku dağlarıyla sarılarak bitirilmeye çalışıldığını ifade ettiler..

Bilgen Muhalefet gerçekten bu ülkenin yönetimine talipse önce sistemin halka aşıladığı korku imparatorluğuna karşı harekete geçmelidir dediler..

 

Kars’ın görevden alınarak yerine kayyım atılan tutuklu HDP’li Ayhan Bilgen, sosyal medyadan yaptığı bir paylaşımla muhalefete seslendi. “Türkiye toplumsal kültürü ve siyasal ilişkilerinde en belirleyici duygu korkudur” diyen Bilgen, “Türkiye’de de muhalefetin önceliği bu korkuları giderecek açılımları yapmak ve güven verecek adımları atmaktır” açıklamasında bulundu.

 

2014’te yaşanan Kobani olayları gerekçe gösterilerek tutuklanan ve yerine kayyım atanan HDP’li Ayhan Bilgen, sosyal medya hesabından yeni bir açıklama yaptı.

 

Söz konusu operasyonların muhalefet ve toplum üzerinde bir korku yaymak için yapıldığını vurgulayan Bilgen, “Korkunun anlamsızlığını iddia etmek yerine nedenlerini anlamaya ve gerekçelerini ortadan kaldırmaya çalışmak muhalefetin önceliği olmalı. Aksi takdirde muhalefetin bir cebinden alıp öbür cebine koyan oluşum ve girişimler büyük resimde hiçbir şeyi değiştirmeyecektir” açıklamasında bulundu.

 

“Korkuları bitirmeden umutlara yer açamayız” diyerek bir dizi mesaj yayınlanayan Ayhan Bilgen, şu açıklamaları yaptı:

 

“Türkiye toplumsal kültürü ve siyasal ilişkilerinde en belirleyici duygu korkudur. Bu korkuları aşmadıkça yeni umutlara yer açmak ve alternatif olmak mümkün değildir.

 

Elinde olanı da kaybetme duygusu yeni bir denemeyi göze alma duygusunu imkansızlaştırmaktadır. Bu yüzden düzenli olarak korku pompalanmakta ve gerilim gerilim tırmandırılmaktadır.

 

Korkunun anlamsızlığını iddia etmek yerine nedenlerini anlamaya ve gerekçelerini ortadan kaldırmaya çalışmak muhalefetin önceliği olmalı. Aksi takdirde muhalefetin bir cebinden alıp öbür cebine koyan oluşum ve girişimler büyük resimde hiçbir şeyi değiştirmeyecektir.

 

Bu korkuyu hem Türkiye tarihi açısından hem günümüz gelişmeler açısından doğru okumak ve hafife almamalıyız. Büyük toplumsal çalkantı ve siyasal değişimlerin ardından yaşanan “rövanşizm” insanlığın temel referanslarından birisi olan “adalet” karşısında en büyük tehdittir.

 

Türkiye siyasi hayatında ne yazık ki çok partili hayata geçişten itibaren ne yazık ki kadrolaşma ve kamu kaynaklarını kötüye kullanma konusunda ciddi bir rövanşizm yaşanmıştır.

 

Irak başta olmak üzere bölgesel gelişmelerdeki siyasal iktidar değişimlerinde de bu korkuyu haksız çıkaracak ciddi tedbirler alınamamıştır. Şii-Sunni, Arap-Kürt ya da Türkmen fay hatları bunu tetiklemiştir.

 

Türkiye’de de muhalefetin önceliği bu korkuları giderecek açılımları yapmak ve güven verecek adımları atmaktır. Bölünme korkusu, inançlara müdahale korkusu, işinden atılma korkusu sahici korkulardır.

 

Korku elbette bir suç ortaklığı psikolojisidir ama statükoyu korku besler, değişimin önünü ise ancak güven duygusu açar. Kim bu korkuları besleyecek söylemlerde ısrar ediyorsa bilerek ya da bilmeyerek statükoya hizmet eder.”

 

Diğer Yerel Yönetimler haberleri
Doğu Haber-Doğu Medya-Doğu Kültür Gazetesi
© Copyright 2013 Doğu Medya, Doğu Kültür, Doğu Haber, Doğu Kültür M. Tüm hakları saklıdır. Dkm Medya