Ayhan Bilgen: İstifa edeceğim

Ayhan Bilgen: İstifa edeceğim

Gözaltında bulunan Kars Belediyesi Eş Başkanı Ayhan Bilgen, görevinden istifa edeceğini açıkladı. Mardin başta olmak üzere kayyumlar belediyeleri hırsızlık, namussuzluk, hertür yolsuzluğun döndüğü arenalra çevirdiler.. N
Bu haber 2020-10-02 19:07:14 eklenmiş ve 422 kez görüntülenmiştir.

Ayhan Bilgen: İstifa edeceğim

 

Doğu Medya-Kars Haber Merkezi - Gözaltında bulunan Kars Belediyesi Eş Başkanı Ayhan Bilgen, görevinden istifa edeceğini açıkladı. Mardin başta olmak üzere kayyumlar belediyeleri hırsızlık, namussuzluk, hertür yolsuzluğun döndüğü arenalara çevirdiler..

 

Bilgen diktatörlük rejminin Kars'lsa oynamasına izin vermeyceklerini, Karsı bütün partilerin birlikte yönetmesini tc rejminin  kars üzerinde oynadığı oyunların boşa çıkarılmasını istedi..

 

Ankara merkezli yürütülen “Kobani olayları soruşturması” kapsamında 25 Eylül’de gözaltına alınan Kars Belediyesi Eşbaşkanı Ayhan Bilgen, sosyal medya hesabından belediye başkanlığı görevinden istifa edeceğini açıkladı.

 

Bilgen, emniyet ifadesinden öncesi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Keyfi gözaltılarla bir şehrin iradesi ile oynanmasına izin vermem. İster tutuklayın, ister serbest bırakın, gözaltı sürem bitene kadar kayyım atanmamış olursa Belediye Başkanlığı görevimden istifa edeceğim” dedi.

 

Bilgen, şu ifadeleri kullandı:

 

“Ben demokrasicilik oynanacak yaşı geçtim. Türkiye'nin koşulları da oyun oynanacak bir ortama sahip değil. Keyfi gözaltılarla bir şehrin iradesi ile oynanmasına izin vermem. İster tutuklayın, ister serbest bırakın, gözaltı sürem bitene kadar kayyım atanmamış olursa Belediye Başkanlığı görevimden istifa edeceğim. Kars, kendisini yönetecek liyakattadır. 1,5 yıldır oy birliği ile karar alma olgunluğu gösteren bir mecliste 5 parti uzlaşarak yeni bir yönetim oluşturabilir.

 

Herkes seçimlerde şehri yönetmeye talip olduğuna göre şimdi kimse sorumluluktan kaçmamalıdır. Bu bir mevzinin terkedilmesi değil, seçim kampanyasında söylediğimiz gibi ortak yönetimle demokrasi sınavının verilmesidir. Tutuklanırsam 3. kitabımı yazmak, tutuklanmazsam kooperatif çalışmalarına katkı sunmak, Belediye Başkanlığından daha az önemli değildir. Bu süreçte bize oy veren vermeyen tüm hemşerilerime, başta saha personeli olmak üzere tüm çalışma arkadaşlarıma TEŞEKKÜR ederim. Kars'ta bir kadın Belediye Başkanı ile yola devam edilirse, sadece siyasal değil, toplumsal bir eşik aşılmış olur. Hiçbir şey eskisi gibi OLMAMALI!”

URFADAN MARDİNE KAYYUMLAR  BELEDİYERİ SOYUP SOĞANA ÇEVİRDİLER..  ATANAN KAYYUMLAR HIRSIZLIK YOLSUZLUK NAMUSSUZLUK TAVAN YAPTI.. HALKLA İLİŞKİLER YERİNE HIRSIZ NAMUSSUZLARIN BELEDİYELERİ HALKI  SOYDUĞU ARENALARA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ..

Ahmet Türk Mardin Belediyesi’nde yaşanan yolsuzluğu anlattı: Dünyada görülmemiş soygun

Görevden uzaklaştırılan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk, kayyum yönetimindeki belediyeye dönük yolsuzluk operasyonunu “dünyada görülmemiş soygun” şeklinde yorumlayarak, “Kayyum modeli çöktü ve hezimete uğradı” dedi.

Ahmet Türk Mardin Belediyesi’nde yaşanan yolsuzluğu anlattı: Dünyada görülmemiş soygun

 

İçişleri Bakanlığı tarafından bir süre önce kayyumu değiştirilen Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde üst düzey yöneticilerin de aralarında bulunduğu kişilere dönük yolsuzluk operasyonunun yankıları sürüyor. Belediyenin eski kayyumu olan Vali Mustafa Yaman dönemini inceleyen müfettişlerin yaptığı suç duyurusu üzerine birçok üst düzey yönetici ve belediye ile iş yapan kişi gözaltına alındı.

 

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, söz konusu operasyon kapsamında gözaltına alınanlardan biri olan Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) İl Müdürü Mehmet Bulut'un da aralarında olduğu 4 kişi tutuklandı.

detay

Mardin’de çiftçilere ‘şerefsiz’ diyen DEDAŞ Müdürü Bulut, yolsuzluktan tutuklandı

 

Yolsuzluk, usulsüzlük, rüşvet, ihaleye fesat karıştırma, kayırma, zimmet gibi birçok suçlamanın yöneltildiği bazı kişilerin işlemleri ise halen sürüyor. Belediyeyi 1 milyar TL’nin üzerinden borca sokan eski kayyum yönetiminde yer alan kimi isimlere de benzer operasyonların yapılacağı belirtiliyor.

 

31 Mart 2019 seçimlerinde yeniden Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin Eşbaşkanı olarak seçilen, ancak bir kez daha yerine kayyum atanan siyasetçi Ahmet Türk, son dönemlerde belediyeye dönük operasyonları değerlendirdi.

 

'AKIL ALMAZ İHALELER YAPILMIŞ'

 

Durumu “soygun” olarak nitelendiren Türk, kayyumların belediyeleri halktan kopardığını ve halka hizmetten uzak bir yer haline dönüştürdüğüne vurgu yaptı.

 

Belediyede yolsuzluk yapıldığını daha önce de kamuoyunun bilgisine sunduklarını ifade eden Türk, "Belediyede bir yolsuzluk olduğunu, şişirilmiş faturalar, doğrudan yapılan ihaleleri halkımızla paylaşmıştık. ‘Güvenlik’ diyerek ihaleler yapılmış. Bütün bu ihaleler akıl almaz bir şekilde yapılmış” dedi.

 

Belediyedeki yolsuzluğu “dünyada görülmemiş bir soygun” şeklinde yorumlayan Türk, "Belediyeyi tamamen soymuşlar” dedi. Belediyenin bütçesi 375 bin TL olduğunu ancak yapılan borçlanmanın bir milyar TL’yi aştığına dikkati çeken Türk, “Borç bütçenin üç katıdır. Dünyada böyle bir şey görülmemiştir. Ama baktığınız zaman da hizmete dönük hiçbir şey yapılmamış. Bu kadar borçlanmasına rağmen, bu kadar ihaleye rağmen bunların hiçbirisinin yapılmadığını görüyoruz. Mardin’e gittiğiniz zaman bir köy yolunda asfalt görürsünüz, Kızıltepe şehir merkezinde bile asfalt çalışması yaptık. Birinden başladık ama daha sonra bunlar durduruldu. Biz ilk dönem geldiğimizde 63 milyon TL borçla belediyeyi devraldık" diye konuştu.

 

İkinci dönemde belediye borcunun fırladığını anımsatan Türk, “Burada kayyumun bu konudaki rolü çok büyük. Çünkü bu ihalelerin çoğu Elazığlı bir şirkete verilmiş. 8 tane ihale bir şirkete verilmiş. Daha sonra şirket ismi değiştirilmiş ikinci bir şirket oluşturulmuş. Kamuoyunun gözünden kaçmak için aynı yerde başka bir şirket oluşturmuş. Bu şirkete de 3-5 tane ihale verilmiş. Nerede bakarsanız bakın bu bir rezalettir. Halkın parasını çarçur eden, yolsuzluğun, rüşvetin olduğu, paraların bir çok kişi tarafından bölüştürüldüğü bir belediyenin halka hesap vermesi gerekir” dedi.

detay

Mardin’e atanan kayyum, park, okul ve sağlık tesisi alanlarını satışa çıkardı

 

'ADALET VARSA BUNUN HESABININ SORULMASI LAZIM'

 

Ülkede hukuk ve adaletten söz edilemeyeceğini dile getiren Türk, "Eğer adalet varsa bunun hesabının sorulması lazım. Bu yolsuzluklara sebep olan insanların bedelini ödemesi gerekiyor. Kayyumun göreve getirdiği yöneticiler gözaltına alındı. Bu operasyonun bir aklama operasyonu olduğunu düşünmüyorum. Burada ciddi bir araştırma yapıldığını ifade edebilirim. Müfettişler bizim dönemimizde çalışan bir arkadaşımızı da çağırmışlar. Bu işi ciddiye aldıklarını gösteriyor. Tabi şuanda ki görünüm bu. Ama sonrasında aynı ciddiyetle yaklaşılır mı, onu bilemeyiz" ifadelerini kullandı.

 

KAYYUMLARIN AMACI VE SONUÇ

 

Kayyum modelinin sadece Mardin’de değil Diyarbakır ve birçok yerde çöktüğünü ve “hezimete” uğradığını ifade eden Türk, “Kayyumların amacı halk ile aramızdaki ilişkiyi, halkla doğrudan olan bağlarımızı koparmaktır. Bu yönetim şeklinin amacı bizleri tamamen halktan uzaklaştırmaktır. Çünkü burada siyasi bir karar var. Bir oyun var. Halkla aramıza mesafe koymaya dönük bir saldırıdır. Çünkü bizler belediyeleri yönettiğimiz zaman başarılı bir belediyecilik çalışması yürütüyorduk. Şimdi belediyelere kayyum atanarak halkla ilişkimizi, diyalogumuzu bitirmek istediler. Ama bu yöntemle başarılı bir sonuç alamadılar" değerlendirmesinde bulundu.

detay

Mardin kayyumu belediyeyi aile şirketine çevirdi

 

Kent sakinlerinin de kayyum döneminde yapılan rüşvet ve yolsuzlukları bildiğini söyleyen Türk, şöyle devam etti:

 

“Böyle olduğu için de son dönemlerde belediyeye müdahale etmek zorunda kaldılar. Bizler demokrasi mücadelesi veriyoruz, halkın iradesinin yansımasını isteyen, demokratik siyasetin üzerinde ve içinde olması gerektiğini söyleyen bir anlayışa sahibiz. Seçilmiş insanlar seçimle gitmelidir. Halkın kararıyla gitmelidir. Halkın karar verdiği veya görev verdiği insanların böyle kayyum atayarak, demokrasi dışı yöntemlerle belediyeleri yönetmeye çalışması, demokrasiye, adalet ve hukuka aykırı bir durumdur. Ama maalesef ki hukukun, demokrasinin olmadığı bir ülkede yaşıyoruz.”

 

Diğer Kurdistan haberleri
Doğu Haber-Doğu Medya-Doğu Kültür Gazetesi
© Copyright 2013 Doğu Medya, Doğu Kültür, Doğu Haber, Doğu Kültür M. Tüm hakları saklıdır. Dkm Medya