GÖRGÜSÜZ EŞEKLERLE GÖRGÜLÜ İNSANLAR ARASINDAKİ FARK..

GÖRGÜSÜZ EŞEKLERLE GÖRGÜLÜ İNSANLAR ARASINDAKİ FARK..

Görgüsüz eşeklerle, görgülü insanlar yada bizimkilerle Finlandiya’lılar arsındaki fark gerikalmışlıkla gelişmişliğin ne olduğunu net ortaya koymaktadır..
Bu haber 2020-09-22 17:27:29 eklenmiş ve 180 kez görüntülenmiştir.

 

GÖRGÜSÜZ EŞEKLERLE GÖRGÜLÜ İNSANLAR ARASINDAKİ FARK..

 

Görgüsüz eşeklerle, görgülü insanlar yada bizimkilerle Finlandiya’lılar arsındaki fark gerikalmışlıkla gelişmişliğin ne olduğunu net ortaya koymaktadır..

 

Finlandiya da yaşayan bir doktordan alıntıdır. Doktor ileri, medeni, eğitimli zengin insanların gerekirse bit pazarından giyindiğini, bu yönlü gelişmiş toplumlarda fakirin olmadığını, gösterişşkünü budalaların da ender olsa çıkmadığını dehşet dengiz örneklerle açıklamış..

 

Buda aklımıza cebinde üç kuruşu olan ülkemizde ve geri kalmış diktatör rejimlerde birçok eşek  ve davarın, gösteriş delisi budalaların hastalığının ana kaynağının koyu cehalet olduğunu birkez daha ortaya koyuyor..  Gerikalmışğın ana kriterinin toplumun eğitim düzeyiyle doğrudan orantılı olduğu gerçeğini ortaya koymaktadır..

 

Dünyanın yaşanılabilir ülkeleri arasında refah, zenginlik vb. birçok açıdan ilk sıralarda yer alan Finlandiya’da ki gibi ileri bir yaşam biçimi ve ahlak olsaydı.. İnsanoğlu mal-mal çoğalmayacak mikrop ve savaşlarla dizayn edilmeyecekti..  

 

İşte Doktorun Yazısı The Geyikten olduğu gibi aktarıyoruz..

 

Merhaba. Finlandiya’da yaşıyorum. Burada insanların yaşam standartları genel olarak oldukça iyi. Yoksul insanlara rastlamak çok zor.

 

Burada alkolik biri, alkol veya narkotik madde ya da kumar gibi bağımlılığı olmayan biri kimseye muhtaç olamaz.  Varsa bu yönlü biri, devletten barınma ve geçinme desteği alır..

 

Buna rağmen ne gıdalar ne de eşyalar mümkün olduğunca israf edilmez.

Çok gerekli olmadıkça bir şey satın alınmaz.

Bir şeye ihtiyaç kalmamışsa ya ihtiyaç duyabilecek birine verilir ya da ikinci el mağazalarında ya da internetten satılır.

 

Mesela çocukları olan bir aile ne kadar varlıklı da olsa ikinci elden kıyafet alır. Bir yıl sonra küçülenleri satar ve yeniden ikinci el kıyafet alır.

 

Bazen bir şey almayacak olsa bile bit pazarında dolaşmaktan hoşlanır. Bu arada fincede :

Kirppu - bit, tori ise pazar demek.

 

Aynı bizdeki gibi bitpazarı dedikleri kirpputori’den giyinmek hiç gocunulacak bir şey değildir. Aksine sizin sınırsızca tüketim çılgınlığından imtina edecek entellektüel seviyede olduğunuzu ve alçakgönüllülüğünüzü ortaya koyan medeni bir davranış ve yaşayışı işaret ediyor..

 

Burada gösterişli arabalar ve gösterişşkünlüğü yadırganır. Bu yönlü insanlara göstyeriş budalaları gözüyle bakılır.. 

Toplumsal gelişmişlik ileri ahlak ilkeleri ile buluştuğunda gösterişli giyinen birine pek rastlamazsınız. İnsanlar genelde iklime uygun ve rahat şeyler giyerler. Mesela yazın naylon terlikle gezen insanlar görürsünüz. Çünkü naylon terlikle plaja da gidersiniz, alışverişe de, tiyatroya da. Kolayca yıkanır, kolayca kurur. Kimse sizi yadırgamaz, ayıplamaz. Bir öğretmen de derse terlikle gelebilir hatta terlikleri de çıkarıp hoşlanıyorsa yalınayak ders anlatabilir.

 

Ve artık terliklerini kullanmak istemiyorsa çöpe atmaz. 1 euroya satabilir. O bir euroya ihtiyacı olduğundan değil, terliğin ona ihtiyacı olan birini bulması için. Eğer bu terlik kullanılamayacak kadar eskimişse de geri dönüşüme atar ki doğayı kirletmek yerine yeniden bir ihtiyacı karşılayabilecek bir şeye dönüşebilsin.

 

Matematik dünyası dergisinde okuduğum bir şeyi de paylaşıp bitireceğim. Bir okur soru köşesine neden matematikçiler hep eskimiş gömlekler giyerler diye bir soru göndermişti. Dergi editörü de henüz bitmemiş bir gömleği neden atsınlar ki diye cevap vermişti.

 

Kimin ne diyeceğine takılmayıp üzerinde yaşadığımız gezegene saygı duyarak yaşayalım.

 

Ne kadar az satın alıyorsak o kadar olgunuz. Ne kadar az çöp atıyorsak o kadar olgunuz. Emek verilerek üretilmiş her şey değerlidir. 1 lira değer biçilse bile o bir lira değerlidir.

Diğer Kultur-Sanat-Yasam haberleri
Doğu Haber-Doğu Medya-Doğu Kültür Gazetesi
© Copyright 2013 Doğu Medya, Doğu Kültür, Doğu Haber, Doğu Kültür M. Tüm hakları saklıdır. Dkm Medya