DİVAN-I LUGATİ TÜRK BASILMASIN DİYE ONLARCA TÜRK'Ü KATLETTİLER..

DİVAN-I LUGATİ TÜRK BASILMASIN DİYE ONLARCA TÜRK'Ü KATLETTİLER..

DİVAN-I LUGATİ TÜRK BASILMASIN DİYE ONLARCA TÜRK'Ü KATLETTİLER..
Bu haber 2020-09-06 20:35:31 eklenmiş ve 167 kez görüntülenmiştir.

DİVAN-I LUGATİ TÜRK  BASILMASIN DİYE  ONLARCA TÜRK'Ü  KATLETTİLER..

 

Sosyalist yada kominist rejimler dendiğinde eşitlik-adalet vb. kelimeler havada uçuşuyor..  1000’li yıllarda Kaşgarlı Mahmud’un Kaleme aldığı meşhur eseri Divan-ı Lügat'it Türk'ü (Türkçe sözlük) basılmaması için kominist rejimler onlarca türkü katl etmiştir..

 

Kominizm Sadece Türkleri değil,  Ön Asya, Kafkaslarda 20 yüzyıl boyunca bölgenin bütün halklarına  katliam ve soykırma  uğratarak;  SSCB yıkılına kadar da bu soykırımlar  devam etmiştir..

 

Günümüzde ki TC de ise aynen sovyet sistemi gibi bir diktatörlük halen devam etmekte.. TR’nin 1. Nüfusu olan Kürtler hala dillerini yazı ve edebiyatta kulanamıyorlar..  Ağustos Ay’ında Türkiyede 28 bin Öğrtemen atanırken.. Kürtçe için Diktatör TC rejmi sadece 1 öğretmen kontejanı ayırarak kominist rejimlere bile rahmet okutan uygulamalara imza atmaktadır..

 

İslam için, insanlık için, özgürlük için  canını çekinmeden feda eden Türk adını da kirleten TC rejmi Demokrasi kelimesini tek kelime ile yerle bir eden bir rejim..  Nasıl TC’de sahte bir Türk ve türkçülük yüzyıldır kesintisiz devam ediyorsa..  Aynı oyunu Stalin siyonisti Azerbeycanda ortaya koyarak olmayan bir millet olan Azerileri icat etttiğini de Prof İlber Ortaylı değinmeden kimse kominizmin bu sahtekarlığını da bilmiyordu..

 

Bir başka ifadeyle insanlrı kır, dizayn et, sahte ırklar yarat ve kapitalizm-kominizmin ortaya çıkardığı sonuç : İnsanoğlu artık soykrıma açık hayvan sürülerine dönüşmüş bulunmakta.. Dünyamız insan soyu açısından hızla bir cehenneme dönüşmekte.. Dünyanın ve insanlıın kaderi büyük bir belirsizlikle yüz yüze..

 

İşte Divan-ı Lügat'it Türk için öldürülen bilim adamları:

 

Kaşgarlı Mahmud’un kaleme aldığı meşhur eseri Divan-ı Lügat'it Türk'ü tercüme etmek isteyen çok sayıda Türk bilim adamı Rus ve Çinliler tarafından öldürüldü. Fahri Solak derledi.

 

Dünya üzerinde bir kitap, basımı için bu kadar çok sayıda bilim adamının can vermesine sebep olmamıştır. Bu kitabın ismi; Divanü Lügati’t Türk, yazarı da büyük bilgin Kaşgarlı Mahmud… Bu sene 1000′nci doğum yılı kutlanan ve 2008 yılı da kendi yılı ilan edilen Kaşgarlı Mahmud’un Türkçe’nin ilk büyük sözlüğü ve ilk Türk ansiklopedisi olan Divanü Lügati’t Türk, tam 800 yıl boyunca ortada yoktu; tıpkı bir diğer kitabı Kitab’ül Cevahir gibi…

 

Divan-ı Lügat’it Türk, geçtiğimiz yüzyılın başında, Ali Emiri tarafından bulundu. Avrasya Yazarlar Birliği Genel Başkanı Yakup Deliömeroğlu, kitabın bulunuşunu şöyle anlatıyor: “Kitabı sahaflarda Ali Emiri Efendi buldu. Ali Emiri Efendi, kitabı satın aldığında duyduğu sevincini şu şekilde dile getirir: ‘Bu kitabı aldım; eve geldim. Yemeği içmeği unuttum… Bu kitabı sahaf Burhan 33 liraya sattı. Fakat ben bunu birkaç misli ağırlığındaki elmaslara, zümrütlere değişmem.’ Büyük bir coşku içinde olan Ali Emiri Efendi kitabını kimseye göstermek istemedi. Hem kitabı kıskanıyor ve hem de kaybolmasından endişe ediyordu. Devrin ünlü simaları Ziya Gökalp ve Fuad Köprülü gibi şahıslar, Ali Emiri Efendi’nin Divanü Lügati’t Türk’ü bulduğunu işitmiş ve görmek istemişlerse de Ali Emiri Efendi onları kitaba yanaştırmamıştı. Kitabı sadece çok güvendiği Kilisli Rıfat Efendi’ye gösteriyordu.

 

Ali Emiri Efendi satın aldığında, kitap hırpalanmış ve yıpranmış bir vaziyetteydi. Şirazeleri çözülmüş, formaları dağılmış, sayfaları birbirine karışmış ve numaraları da yoktu. Bu sebeple kitabın eksik mi, tam mı olduğu belli değildi. Ali Emiri Efendi bunun tespitini Kilisli Rıfat Efendi’ye yaptırdı. Kilisli Rıfat Efendi, iki ay müddetle kitabı üç kere okudu, karışmış sayfaları yerli yerine koydu ve numaralandırdı. Daha sonra da kitap Matbaa-i Amire’de üç yıl süren bir maceranın ardından basıldı.”

 

Yakup Deliömeroğlu, kitabı kendi dillerine tercüme etmek isteyen çok sayıda Türk bilim adamının da bu yolda Rus ve Çinliler tarafından şehit edildiğini söylüyor. İşte Rus ve Çinliler tarafından katledilen Türk bilim adamları…

 

Dîvân ü Lügati’t Türk’ün Türk dünyasında ilk tercüme girişimi Azerbaycan’da oldu. Sovyet Bilimler Akademisi’nin Azerbaycan Şubesi, bu iş için Halid Said Hocayev’i görevlendirir. Hocayev, 1935-37 yıllarında bu görevi tamamlar. Fakat Hocayev ve yardımcılarının başarısının mükafatı, ölüm olur.

 

1937 yılında bu kez meşhur Uygur şairi Kutluk Şevki ve eğitimci şair Muhammed Ali Dîvân ü Lügati’t Türk’ü Uygurcaya tercüme ettikleri için katledilirler ve bütün çalışmaları yakılır. Kutluk Şevki, hac yolculuğu sırasında uğradığı İstanbul’dan Kilisli baskısını alarak ülkesine götürmüştür. Bilim dünyasına hizmet için giriştikleri iş, kendi sonlarını hazırlar.

 

Uygurlar, 1944 yılında Şarki Türkistan Devleti’ni kurduklarında, ilk iş olarak Dîvân ü Lügati’t Türk’ün tercümesi işine girişirler. Bu iş için meşhur âlim İsmail Damollam görevlendirilir. Birinci cildin tercümesi tamamlanmıştır ki, Rusya ile Çin anlaşarak Şarki Türkistan Devleti ortadan kaldırılır ve İsmail Damollam öldürülür. Şarki Türkistan’ın Kızıl Çin tarafından işgal edilmesinden sonra Uygur bölgesinde Sinjang Özerk Yönetimi kurulur. Kaşgar bölgesinin Valisi Seyfulla Seyfullin, maddi kaynak da ayırarak tanınmış şair ve tarihçi Ahmed Ziyaî’yi, Dîvân ü Lügati’t Türk’ün tercümesi için resmen görevlendirir. 1952-54 yılları arasında Divanın tercümesi tamamlanır ve Pekin’e basılması için gönderilir. Baskının giderleri de Kaşgar valiliği bütçesinden ayrılmıştır. Ancak Pekin “karşı devrimcilik ve milliyetçilik” suçlamaları ile Ahmet Ziyaî’yi 20 yıl ağır hapse mahkûm eder ve Ziyaî cezaevinde işkence altında can verir, divanın bütün tercümeleri de yakılır.

 

Yılmayan Uygurların bir başka girişimi, 1960-63 yıllarında, Çin İlimler Akademisi Şincang Bölümü Müdür Yardımcısı Uygur Sayrami tarafından hayata geçirilir. Fakat hem Sayrani yardımcılarıyla birlikte öldürülür hem de tercümenin metinleri yakılır.

 

Uygurların Divan’a merakı bütün bu olanlara rağmen azalmamakta aksine artmaktadır. Halkın ve aydınların yoğun isteği ile Dîvân ü Lügati’t Türk İbrahim Muti’in yönetiminde Abdusselam Abbas, Abdurrahim Ötkür, Abdurrahim Habibulla, Abdulreşit Kerim Sait, Abdulhamit Yusufi, Halim Salih, Hacı Nur Hacı, Osman Muhammed Niyaz, Emin Tursun, Sabit Ruzi, Muhammet Emin ve Mirsultan Osmanov’dan oluşan 12 kişilik komisyon tarafından tercüme edilir. Bu tercüme ile Divan, 1981-84 yıllarında Urimçi’de 3 cilt halinde ve 10 bin nüsha basılır.

 

Divan’ül Lügat’it Türk, Kazakistan ve Azerbaycan’da ise SSCB’nin yıkılışından sonra yayınlanabildi.

 

Fahri Solak

 

(Dr. Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi)

Diğer Kultur-Sanat-Yasam haberleri
Doğu Haber-Doğu Medya-Doğu Kültür Gazetesi
© Copyright 2013 Doğu Medya, Doğu Kültür, Doğu Haber, Doğu Kültür M. Tüm hakları saklıdır. Dkm Medya