HALEPÇE, 32 YILDIR KANAYAN YARA..

HALEPÇE, 32 YILDIR KANAYAN YARA..

Halepçe Katliamı’nın üzerinden 32 yıl geçmesine rağmen bu katliama imza atan tek bir soykırımcı firma bile ne tesbit edilmiş nede haklarında bir dava açılmıştır..
Bu haber 2020-03-16 18:18:45 eklenmiş ve 423 kez görüntülenmiştir.

HALEPÇE, 32 YILDIR KANAYAN YARA..simurg

 

Bugün insanlık tarihinde Kürtleri hedef alan en büyük kimsayal saldırı olarak tanımlanan Halepçe Katliamı'nın 32’inci yıl dönümü. Halepçe Katliamı’nın üzerinden 32 yıl geçmesine rağmen bu katliama imza atan tek bir soykırımcı firma bile ne tesbit edilmiş nede haklarında bir dava açılmıştır.. Kürtlere yapılan soykırım bütün karanlığı ile ortada dururken sadam katilini kullanan asıl soykırımcılar Kürtler başta olmak üzere bütün dünya ile hala dalga geçmektedirler, hala istedikleri coğrafyaya, istedikleri her ülkeye virüs, kimyasal, biyolojik her tür saldırı ve operasyonu istedikleri yapmaktadırlar.. Hala Faşist devlet erki bütün ayakları ile bu küresel soytarı ve soykırımcılara en üst düzeyde hizmet etmektedir..

 

ABD-İsrail gibi Küresel soykırımcı firmaların  desteklediği katil-soykırımcı  devletlerin desteğiyle.. Saddam Hüseyin katili..  Halepçe'ye düzenlenen kimyasal saldırıda 16 Mart 1988 tarihinde çoğu kadın ve çocuklardan oluşan binlerce Kürt  yaşamını yitirdiler. Saddama bu soykırım alt yapısını sunan küresel soykırımcılar uluslarası bir destek sunarak gerçekleştirdiler..

 

Hala saddam katiline bu desteği veren ne bir firma, nede bir devlet resmi olarak ne açıklanmıştır, nede herhangi bir soruşturma açılmamıştır.. Hangi firma ve devletler hangi yol ve yöntemleri kullanarak Kürtlere kimyasal soykırım saldırısının yapıldığını bırakın kürtleri soykırıma uğratanlar Kürtler adına ortaya çıkan parti ve örgütler bile sorgulamamakta, bir tek komisyon bile günümüze kadar kurulmamış, soykırım karanlığı olduğu yerde durmaktadır..

 

Tarihe “Halepçe Katliamı” olarak geçen bu insanlık dışı saldırı, resel Emperyalizmin piyonu Saddam Hüseyin liderliğindeki Baas rejiminin Güney Kürdistan’da Kürt halkına karşı 1986-1989 yılları arasında sistematik olarak sürdürdüğü Enfal Soykırımı’nın bir parçasıydı.

 

Dünyayı dizayn eden katil firmalar, kesnizani gibi cia-mosad bazlı ajan tarikatlar.. Yerli -yabancı, ulusal-küresel ayakları ile Kürtleri soykırıma uğratma coğrafyalrına konma planının bir parçası olarak Kürtlere ve Kürdistana karşı yüzyıldır geliştirdikleri soykırım operasyonunu sadam katili ile kimyasal silahla taçlandırdılar.. Türkiyede Rahmetli özal gibi bir deha işktidarda olmasaydı saldıorıya uğrayan kürtlerin hepsi ölmüş olacaklardı..

 

Rahmetli Özal bu siyonist-emperyalist saldırıların durması, soykırım işgal-imha hareketlerinin sona erdirilmesinin en önemli yolunun ırak-suriye denen uyduruk devletlerin tarihten silinmesi, Türkiyeye katılmaları ile mümkün olduğunu.. bu anlamda yüzyıldır ortadoğüuda üretilen sahte kürt-türk, arap, rum .. ırk-ırkçılık oyunlarını gömmek için harekete geçti.. Ama limon içirerek katl ettiler.. TC hala başka güçlerin, siyonistlerin derinden idare ve sevk ettiği bir devlet olduğundan sadece özal değil, bilim adamlarını dağa çarptırıp yok edenler, eşref bitlis, yazıcıoğlu, kahveci.. gibi birçok vatandaşımız tcnin derin işgali nedeniyle faili meçhul olarak durmaktadırlar..

 

Küresel soykırımcılar uydu-uyduruk faşist devlet erkini kullanarak Mezopotamya -Kurdistanda bölgenin bütün halkları üzerinde diledikleri oyunları pervasızca en şiddetli şekilde oynamaktadırlar..

 

12 Mart 1986’da başlayıp, 7 Haziran 1989’da sona eren Enfal Soykırımı sürecinde 182 bin Kürt katledildi, 4500 köy ve 30 ilçe yerlebir edildi, camiler, kiliseler, ibadethaneler  yakılıp-yıkıldı.

 

16 Mart 1988'de, Irak Hava Kuvvetleri’ne ait sekiz MiG-23 uçağı 40 bin nüfuslu Halepçe'ye beş saat boyunca zehirli gaz bombaları yağdırdı.

 

O anlara şahit olanlar, kente düşen bombaların içindeki "elma kokulu" gazların birkaç dakika içerisinde tüm kente yayılmaya başladığını söylüyor.

 

5 bin şehit, 10 bin yaralı

 

Halepçe Katiliamında çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere en az 5 bin kişi şehit düştü, 10 binden fazla kişi de yaralandı.

 

Olay yerine ilk varan Sınır Tanımayan Doktorlar ekibi, hardal gazı kullanıldığını teyit etti. Belçikalı ve Hollandalı doktorlardan oluşan bu ekip, kullanılan zehirler arasında muhtemelen siyanür de olduğunu bildirdi.

 

Halepçe Katliamı’ndan yaralı kurtulanların bazıları kalıcı hastalıklara yakalandı.

 

2003 yılında devrilen Saddam Hüseyin, Kürtlere karşı yürüttüğü Enfal Katliamı kapsamında 180 bin kişinin ölümünden sorumlu tutularak yargılandı.

 

Ancak Duceyl Katliamı nedeniyle aldığı idam cezasıyla 2006'da asıldı. Ölümünün ardından ise Kürtlere karşı "soykırım" uygulamaktan yargılandığı davada suçlu bulundu.

 

Saddam Hüseyin'in “Kimyasal Ali” lakaplı kuzeni Ali Hasan el Mecid ise 2010 yılında, aralarında Halepçe Katliamının da bulunduğu zehirli gaz saldırılarının emrini vermekten idam edildi.

 

1 Mart 2010'da Irak Yüksek Ceza Mahkemesi Halepçe Katliamı soykırım olarak tanıdı. Kürdistan Bölgesihükümeti tarafından bu karar memnuniyetle karşılansa da, Bağdat yönetimi tarafından Halepçeli ailelere gereken destek verilmedi, vaadler yerine getirilmedi.

 

Kürdistan Bölgesi hükümeti, Mart 2014'te Süleymaniye'ye bağlı olan Halepçe'nin il olmasına karar verdi.

 

Ancak üzerinden 32 yıl geçmesine ragmen, tarihe kara bir leke olarak düşen bu katliamın acıları ve anıları Kürt halkının hafızasında hala ilk günkü kadar taze.

 

Serhat bölgesi STK'lar, STK, İş-Siyaset-Sanat Dünyası etkinlikleri, Haberleri, Videolu haberler, bilim, tarih, Kültür-Sanat,  belgeseller için Doğu Medya TV'ye Bakınız..

DOĞU MEDYA TV TIKLAYINIZ..

Fotoğraf açıklaması yok.

Doğu Medya TV, kanalımıza abone olamayı ve yaymayı unutmayınız ki heryerde tanınasınız, bilinesiniz..

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer Kurdistan haberleri
Doğu Haber-Doğu Medya-Doğu Kültür Gazetesi
© Copyright 2013 Doğu Medya, Doğu Kültür, Doğu Haber, Doğu Kültür M. Tüm hakları saklıdır. Dkm Medya