OCAK -ŞUBAT AYINA DEPREM-ÇIĞ-FELAKET ve AFETLERLE GİRDİK..

OCAK -ŞUBAT AYINA DEPREM-ÇIĞ-FELAKET ve AFETLERLE GİRDİK..

Yaşanan felaketlere baktığımızda istisnalar dışında arge, düşünce üretme, düşünce kurumlarının, önceden öngörmenin resmen sıfır olduğu, devlet-millet, üniversiteler, stk-siyaset alanıyla resmen dibi boylayan bir ülke olduğumuz ortaya çıkMAKTADIR..
Bu haber 2020-02-05 23:12:11 eklenmiş ve 320 kez görüntülenmiştir.

OCAK -ŞUBAT AYINA DEPREM-ÇIĞ-FELAKET  ve AFETLERLE GİRDİK..

 

2020 Yılının ilk aylarına girdiğimzde sanki tanrılar bütün öfkelerini üzerimize kustular.  Sanki cehnnemden iblis orduları ülkemize-vatandaşımıza karşı saldırıya geçtiler.. Bir taraftan Elazığ-Malatya Depremi, diğer yandan Suriyeden şehit haberleri, yüreğimiz yanarken Sabiha Gökçenden Uçak Faciası, akabinde Van’dan çığ faciası yüreklerimiz dağladı.  15-20 gün içinde bu facialar nedeniyle yüze yakın gencecik insanmız hayatını kaybetdi..

 

TÜRKİYE KİTLENMİŞ DÜŞÜNCE ÜRETEMİYOR, ÖNGÖRÜ, ÖNLEM SIFIR..

Çoğunluğu gencecik insanlardan olan , yaşanan ölümlere baktığımızda devlet-millet ve toplum olarak ne kadar geri, ne kadar öngörüsüz, ne kadar bilimden-ilimden uzak yaşadığımızda net bir şekilde ortaya çıkmaya başladı..

 

Yaşanan felaketlere baktığımızda istisnalar  dışında arge, düşünce üretme, düşünce kurumlarının, önceden öngörmenin resmen sıfır olduğu, devlet-millet, üniversiteler, stk-siyaset alanıyla resmen dibi boylayan bir ülke olduğumuz ortaya çıkMAKTADIR..

 

Elazığ –Malatya fay hattı üstünde çarık-çürük binalar onlarca can-mal kaybına neden oldu. Ne önceki yönetimler nede günümüzdekiler gereken bilimsel çalışma ve önleyici tedbirleri alamadılar. Tek fark felaketinin ardından devletin hemen ortaya çıkması.. Eskiden devlette yoktu. 1999 Marmara depreminde durum daha da vahimdi. O büyük felakette devlet denen olay bitmişti yoktu. İnsanlar devlet olgusunu kutsamanın en büyük felaket olduğunu o zaman biraz anladılar.. 

 

Yağmur aşırı yağdığında sel felaketi, kar çok yağdığında çığ felaketi kaçınılmaz. Bu gerçeği  öküz olmayan gerizekalı da olsa her insan algılar. Van’da günlerdir aşırı kar yağıyor ve bunun yüksek dağ ve tepelerde çığa neden olacağını öngören tek bir Allahın kulu, tek bir kurum yokmuydu.. 

Bü ülkede düşünce üreten kurumlar yokmu. Bilimsel anlamda öngörü yapacak kurumların olmadığı ortada.. Bu felaketlerin ana müsebibi ilmden-bilimden bilgiden uzaklaşan bir toplum olmamızda yatmaktadır.. Şöyle bir uç örnek verelim. Çığ bölgesinde genceik insanlar canla-başla felakete maruz kalanları kurtarmaya çalışırken bir etki ajanının kara gömeceği ufak bir ses bombası orayı hepsine mezara çevirir.. Bu tür ihtimallaeri de düşünmek zorundayız. Böyle uç bir ihtimal olma şansı olmasa dahi,  Van’a kaç km ye ne kadar kar yağdığını hesaplayan ve vatandaşı uyaracak tek bir yetkili yokmu.. en azından bu tehlikeye karşın yol trafiğe kapatılmalıydı..

Yada butür aşırı kar yağışlarında bu yüksek yerlere iki adet ses bombası atıp yapay olarak çığı durduracak teknolojimiz yokmu.. Elbette var. Ama siyasetin, yönetimin malı götürme, cebi şiirme, işin ehli insanların hoyratça harcanması.. Düşünce üreten kurumların olmayışı, insanlık uzayda kolonileşirken hala kurt-turk-sağ-sol gibi absürt şeylerde takılıp kalmamız facialrı, felaketleride kaçınılmaz kılmaktadır.. Aklı, ahlakı, vicadanı, insanı devre dışı bıraktığımızda butür felaketler  kaçınılmaz olmaktadır..

Vahim bir durum yaşıyoruz. Adeta boğulan kardeşini kurtarmak için suya atlayan yüzme bilmeyen kardeş gibi hep birden ölüyor, öldürülüyoruz..

Yüce dinimiz denizde dahi boğulurken son nefesine kadar mücadele etmeyi emr ederken biz insanlar Allahın verdiği aklı kullanmayarak gencecik insanlarını hayatlarını olmayacak nedenlerden kaybetmelerine neden olarak hem bu dünyamızı hemde öbür dünyamızı kayb ediyoruz..

Özellikle devlet erkinin bu çığ felaketinden ders alarak şu anda riskli tüm bölgeri trafiğe kapatması, ses bombaları vb. araçlarla çığın oluşabileceği bölgelere müdahale etmesi.. Gereken önlemleri aldıktan sonra .. Devlet bu tür şeyleri becermiyorsa halkın buna göre kendi düşünce kurumlarını oluşturması, önlem alması kaçınılmaz gerçekler olarak karşımızda durmaktadır..

Suriyede varil bombaları ile, kimyasal silahlarla  beşikteki  bebeği yok eden eset katili hertür pisliği yapacağı nasıl hesaplanmaz.. Bu katil gencecik insanlarımızı şehit ediyor.. Hani insanız hava araçlarımız dronlarımız.. vardı ne işe yarıyorlar. Bitik-katil soykırımcı, başkalarının koltuk değenği ile ayakta duran bu katil diktatörün nefes alışlarını bile kontrol etmek zorundayız.. Çünkü o nüfus bizim ülkemize akıyor, bizim canımız yanıyor. Göçmen nüfus nedeniyle milyonlarca genç işsiz eğitimsiz kalıyor.. Bu göç dalgası gerçeği bile baştan  başa suriyeyi en ücra köşelerine kadar derhal amasız işgal etmeize yeterde artar bile..

 

Bu felaketlerde yaşadığımız ölümlerin %99.9 bilmsel bilgi ve Allahın verdiği ilimden uzaklaşmamızda yatmaktadır. Bunun bedelini de gencecik insanlar canlarıyla ödemektedirler..  Bir tepeye yada dağa kaç kg kar yağdığında çığ oluşur, bina çürükse depreme bile gerek kalmadan yıkılıcağını..  hesamayacak bir toplumun varolma şansı olurmu.. Din simsarları, siyasettk zübüklerinin takdiri ilahi diye yutturmaya çalıştıkları kader olgusu bu değildir.. Sadece kader mefhumu içindeki sonsuz şıklardan birisidir..

Yarından tezi yok. Her il karşı kaşıya olduğu potansiyel tehlikleri öngörecek çözüm üretecek düşünce kurumlarını acilen kurmak için harekete geçmelidirler..  Elin oğlu bir ineğin osoruğunun ozon tabakasına etkisinin sonuçlarını araştırıken.. Biz daha yüksek bir dağ-tepeye yağan karın çığ olarak üstümüze düşeceğini hesaplayamıyoruz, der yatağına bir değil 5 katlı bina dikiyoruz.. İnsan aklı ve ögörüsünün devre dışı bırakıldığı bu felaketten daha büyük felaket olurmu.. ?  Akıl-öngörü-hesap yoksa gelecekte yoktur.. Yüzyıllardır milyonlar her alanda bunun cezasını çekiyorlar.. Artık uyanalım, birbirimizi ölüm uykularından uyandıralım..

Felketler nedeniyle hayatlarını kayb eden tüm vatandaşlarımıza Allahtan Rahmet elerine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz..

Basından haberler..

26 Ocak 2020 Pazar- Elazığ depremi son dakika haberleri: Türkiye'yi sarsan 6.8 Elazığ depreminde son durum...

 Elazığ depremi son durumu: Merkez üssü Sivrice olan Elazığ'da gerçekleşen 6.8 şiddetindeki deprem sonrası 31 vatandaşımız hayatını kaybetti, 1556 kişi yaralandı. Deprem sonrası büyüklükleri 1,0 ile 5,1 arasında değişen 505 artçı sarsıntı kaydedildi. Depremin olduğu ilk andan itibaren 44 kişinin göçük altından sağ çıkarıldığı bildirildi. Tüm Türkiye kenetlendi ve Elazığ'da gerçekleşen deprem için yardım çalışmalarına başladı. Bölgede 2 bin 418 personel, 304 araç ve 18 arama kurtarma köpeğini çalışmalara devam ediyor.

Son dakika… İdlib’de dört şehit, dokuz yaralı

Milli Savunma Bakanlığı, Suriye'nin İdlib kentinde rejim unsurlarınca yapılan yoğun topçu atışı neticesinde, 4 askerin şehit olduğunu, biri ağır 9 askerin de yaralandığını açıkladı.

Sabiha Gökçen'de 177 kişi taşıyan yolcu uçağı inişte parçalandı..

Yolcular uçaktan tahliye edilirken, olay yerine çok sayıda itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi

VAN’DA İJKİ ÇIĞ BİRDEN  33 ŞEHİT

Van'da 2 çığ 33 can aldı! Bakan Soylu ve Vali Bilmez'den açıklamalar...

Çığın düştüğü Van’da  acı haberler gelmeye devam ediyor. Son bilgileri Van Valisi Mehmet Emin Bilmez duyurdu. Bilmez, Van- Bahçesaray karayolunda arama kurtarma ekiplerinin üzerine düşen çığda 8 jandarma, 3 güvenlik korucusu, 3 itfaiye eri ile sivil vatandaşlar olmak üzere 33 kişinin yaşamını yitirdiğini söyledi. Vali Bilmez, bölgedeki arama kurtarma çalışmalarının sürdüğünü bildirdi. AFAD'ın verdiği bilgiye göre 53 vatandaş da yaralı olarak hastaneye kaldırıldı

ŞEHİT

Çığ faciasının yaşandığı Van’da, Şehitlerimiz arasında Kars’ın Arpaçay İlçesi nüfusuna bağlı Uzman Çavuş Oğuzhan Ulaş Avcı

İşıklar içersinde uyu şehidimiz

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, gülümsüyor, ayakta ve okyanus

Oğuzhan Ulaş Avcı

Ardahan'ın şehidi var...

çığ altında kalanlara yardım ederken; 2. çığ felaketiyle şehit olan Ardahan Bağdeşen ( kınzodamal) köylü Özen Akçam şehit olmuştur. Allahtan rahmet ailesi ve yakınlarına başsağlığı dilyoruz..

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi

Özen Akçam

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer Genel-Güncel haberleri
Doğu Haber-Doğu Medya-Doğu Kültür Gazetesi
© Copyright 2013 Doğu Medya, Doğu Kültür, Doğu Haber, Doğu Kültür M. Tüm hakları saklıdır. Dkm Medya