İRAN’DA ROBOSKİ KATLİAMI..

İRAN’DA ROBOSKİ KATLİAMI..

İranın yolcu uçağı düşürdüğünü itiraf etmesi Türkiye’de gerçekleşen Roboski katliamının aynısıdır, Roboski katliamının provası yapılmıştır..
Bu haber 2020-01-11 08:56:20 eklenmiş ve 496 kez görüntülenmiştir.

İRAN’DA ROBOSKİ KATLİAMI..

 

İranın yolcu uçağı düşürdüğünü itiraf etmesi Türkiye’de gerçekleşen Roboski katliamının aynısıdır, Roboski katliamının provası yapılmıştır.. ( Roboski aktliamı için X1 dipnot bkz)

 

Roboski de Kürtleri katl eden siyonist oyunlarların bir benzeri ile masum sivilleri yok etmedir..

Şırnak Roboskide Kürtlere yapılan Encu Ailesi başta olmak üzere Kürt aile yada aşiretlerinin kökünü kurutmaya yönelik siyonist katliamın aynısı bu sefer İran’da Kanadalı, İngiliz vd. milletleri taşıyan Sivillere karşı yapıldı..

 

Türkiye’de Roboski katliamı tc derin devletinin- tc yi derinden işgal eden siyonist kanadın devletin terörle mücadele azmini kırma, sistemi esir almaya yönelik bir soykırım planıydı. Soykırım planında da yüzyıldır olduğu gibi siyonistler kurban olarak yine kürtleri seçmişti..

 

İrandaki olayda roboski katliamının aynısıdır. İrandaki siyonist damar, İsrail ve ABD’de ki siyonistlerle  Kirmanlı Kasımı yok ederken..  (Kirmanlı Kasımı Kimler Katletdi.. Tıklayınız..) Devrim Muhafızlarının İran halkının Kirmanlı Kasımın İran içindeki katillerini –İrandaki siyonist damarı çözmemesi, sorgulamama yönünde geliştirilen bir soykırım saldırısıdır..

 

Dikkat edilirse eski diktatör, soykırımcı, faili meçhulcu, totemci tc yi değiştirip dönüştürme iddiasıyla halkın ölümüne destek sunduğu akp giderek sistemin kölesine dönüşmeye ve akp–mhp ittifakı ile bitmeye; Muhsin yazıcıoğlu katliamı –cinayeti başta olmak üzere roboski vb. tüm katliamların araştırılması sorgulanmasını birlikte oy birliği ile red ettiler. Yani tek kelime ile yeni TR umudu bitirildi. Eski siyonizme hizmet eden binbir oyunla vatandaşı harcayan TC  bütün ayakları ile yeniden Türkiye’yi sarmaya başaladı..

 

Aynı oyun Ukrayna Havayollarına ait 752 sefer sayılı yolcu uçağının düşürülmesiyle İranda oynandı. Yukarda işaret ettiğimiz gibi Devrim Muhafızları başta olmak üzere İran halkının içine alındığı siyonist cendereyi sorgulamaması açısından nasıl türkiyenin terörle mücadele hasasiyetinden faydalanılarak roboski katliamı yapıldıysa, İran’a abd saldırısı yapılma hasasiyeti kullanılarak yolcu uçağı düşürüldü..

 

Sonuç olarak her zaman vurguladığımız gibi birkez daha vurgulayalım: Ortadoğuda savaş ve tüm oyunların ana ekseni siyonizmin derin işgalini sürdürme ve çözülmesini engellemeye yöneliktir. Dünya Kürtlerin başında dönen siyonist soykırım oyunlarını çözmese bütün dünya halkları Kürtler başta olmak üzere Ortadoğu halkları nasıl binbir oyunla yok ediliyorsa.. Aynı ouyunlar abd, kanada, rus, çin.. farketmez yavaş yavaş bütün dünya halklarını dahada artan bir şidette sarmaya devam edecektir.. Dünya Kürtleri anlamasa, kürtlere dayatılan siyonist soykırım oyunlarını, yüzyıllardır kürdistanın nasıl parçalandığını, günümüzde ulus devlet faşizmiyle halkların nasıl yok edildiğini  çözemese.. Ama bugün ama yarın hepsi iran-ırak-suriye-afganistan, turkiye, mısır.. gibi daha beter düşüreklerdir..

 

HABERİN FOTO GALERİSİ TIKLAYINIZ..

 

Ruhani'den düşürülen uçakla ilgili açıklama

İran Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna Havayolları'na ait uçağın "yanlışlıkla" füze isabet etmesi sonucu düştüğünü duyurdu. İran Dışişleri Bakanı Zarif, uçağın düşürülmesi nedeniyle özür diledi.

 

© İran uçağı düşürdüğünü itiraf etti İran uçağı düşürdüğünü itiraf etti

Genelkurmay Başkanlığı, çarşamba günü düşen Ukrayna Havayolları'na ait yolcu uçağıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, ABD'nin Irak'taki üssüne yapılan füze saldırısının ardından atılan askeri adımların düşen uçağa etkisi olabileceği ihtimaline karşılık uzmanlardan oluşan bir heyet teşkil edildiği belirtildi.

ABD Başkanı ve ordusunun, yapılan saldırıya cevap olarak İran'daki birçok noktayı hedef alacaklarına dair yaptıkları tehditlerin ve bölgede yaşanan olağanüstü hava hareketliliğinin ardından, İran silahlı kuvvetlerinin de muhtemel tehditlere anında yanıt verebilmek için en yüksek seviyede teyakkuz haline geçtiği aktarıldı.

"Saldırı bilgisi alındı"

Açıklamada, ABD üslerine yapılan füze saldırısının ardından ABD savaş uçaklarının İran etrafındaki uçuşlarının arttığı ve ülkenin stratejik yerlerine saldırı yapılacağı bilgisinin savunma birimlerine ulaştığı belirtilerek, bunun üzerine birçok hedefin radarlarda görünmeye başladığı ve ülkenin hava savunma sisteminin de bu nedenle çok hassas bir duruma geldiği kaydedildi.

 

 

"Ukrayna Havayollarına ait 752 sefer sayılı uçağı bu hassas ve kriz şartlarında İmam Humeyni Havalimanı'ndan hareket etti. Uçak, dönüş anında Devrim Muhafızlarının hassas askeri bir merkezine yaklaştı ve yüksekliği ile duruş şekli düşmanca saldırı yapacak gibiydi. Söz konusu uçak, bu şartlarda insani hata sonucu ve kasıtlı olmayarak hedef alınmıştır."

Genelkurmay Başkanlığının ölenlerin ailelerinden özür dilediği açıklamada, "Bu tür insani hataların bir daha tekrarlanmaması güvencesi veriyoruz. Sorumlular hakkında da yasal işlem yapılacaktır." ifadelerine yer verildi.

Zarif özür diledi

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Ukrayna Havayolları'na ait yolcu uçağının "yanlışlıkla" düşürülmesi nedeniyle özür diledi.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani: Bu affedilemez yanlışın sorumluları hakkında yasal işlem yapılmalı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, hava savunma sistemi tarafından "yanlışlıkla" düşürüldüğü açıklanan Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağıyla ilgili, "Bu, kolayca bir kenara bırakılacak mesele değildir. Facianın nedeni ve failleriyle ilgili tahkikat devam etmeli ve bu affedilemez yanlışın sorumluları hakkında yasal işlem yapılmalıdır." ifadelerini kullandı.

 

Ukrayna'nın başkenti Kiev'e gitmek üzere Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanı'ndan havalanan Boeing 737 tipi yolcu uçağı, 8 Ocak Çarşamba sabahı kalkıştan kısa süre sonra düşmüş, uçakta bulunan 176 kişiden kurtulan olmadı.

 

DİPNOT: X1

Çoğu çocuk 34 kişinin hayatını kaybettiği Roboski Katliamı'nın üzerinden 8 yıl geçti. 8 yıl önce bugün neler yaşanmıştı, o günden bugüne neler oldu?

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde 28 Aralık 2011 gecesi saat 21.39 ile 22.24 arasında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Irak sınırından geçen köylülere 4 bomba atıldı. Grupta çocukların da olduğu 38 köylü ve en az 50 katır bulunuyordu. Bombardıman sonucu 34 kişi hayatını kaybetti. Ölenlerden 19’u, 18 yaşından küçüktü. Hayatını kaybedenlerin yarısından fazlası Encu ailesindendi.

 

Katliam, gece boyunca ve sabah saatlerinde haber kanallarında yer almadı. Ana akım medya, ertesi gün Genelkurmay Başkanlığının resmi sitesinde yayımlanan duyuruya kadar konuya yer vermedi.

 

Ölenlerin bedeni yanık ve parçalanmış haldeydi. Köylüler kendi cenazelerini kendileri taşımak zorunda kaldı. Battaniyelere sarılmış cenazeler katırlarla kilometrelerce taşındı.

HABERİN FOTO GALERİSİ TIKLAYINIZ..

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer Kurdistan haberleri
Doğu Haber-Doğu Medya-Doğu Kültür Gazetesi
© Copyright 2013 Doğu Medya, Doğu Kültür, Doğu Haber, Doğu Kültür M. Tüm hakları saklıdır. Dkm Medya