Rojhılat ekibi Gürcistan’dan ikincilikle döndü

Rojhılat ekibi Gürcistan’dan ikincilikle döndü

Erbil (Rûdaw)- Gürcistan’da düzenlenen Dünya Kültür ve Sanat Festivali’nde, Rojhılatı temsilen katılan Niştiman Folklor Ekibi ikinci oldu.
Bu haber 2019-07-03 04:59:46 eklenmiş ve 845 kez görüntülenmiştir.

Rojhılat ekibi Gürcistan’dan ikincilikle döndü Gürcistanda 45 ülkenin katılımıyla gerçekleşen kültür-sanat folklor festivalinde  Ermenistan-Gürcistan (Hıristiyan Kürtler) 1 ve 3. Olurken, Müslüman Kürtler Rojhılat ise 2. Olarak dakikalrca ayakta alkışlandı.. Folklor dalında ortaya konan oyunlar Kürt kültürünün üstünlüğünü, eşsiz güzelliğini bütün dünyaya birkez daha ispat etdiler..


Erbil (Rûdaw)- Gürcistan’da düzenlenen Dünya Kültür ve Sanat Festivali’nde, Rojhılatı temsilen katılan Niştiman Folklor Ekibi ikinci oldu.

 Gürcistan’da düzelenen Dünya Kültür ve Sanat Festivali sona erdi. Festivale dünyanın farklı yerinden 45 folklor ekibi katıldı.

 

Festival kapsamında halay (Helperki) yarışmasına Niştiman Ekibi ve enstürman sanatçısı Osman Eser Rojhılat’ı temsilen katıldı.

 

 

45 folklor ekibi arasında yapılan yarışmada Ermenistan adına katılan ekip birinci, Rojhılat’ın Bane kentinden katılan Niştiman Ekibi ikinci, Gürcistan’ı temsilen katılan ekip ise üçüncü oldu.

 

İzleyiciler, Kürt ekibinin halperke gösterisini ayakta alkışladı.

 

 

 

Festivalin Kültür Direktörü Emmanuel Georgi,“Kürt halayı gerçekten de çok dikkat çekici. İlk kez izleme imkanı buldum. Güzel bir müzik, olumlu ve oldukça iyi oyuncular…Benim dikkatimi en çok çeken, oyuncular sadece halay çekmiyor, gösteri de yapıyor. Gerçekten de oldukça güzeldi” dedi.

 

Bane Niştiman Ekibi Sorumlusu Hawkat Ahmet Tewekuli, “Çocukken Kürtlere ait halayları izliyordum. Çok büyük birşeydi. Burada bu manzarayı gördüğümde de hatıralarım canlandı. Kürt halayı çok hızlı, güzel sistemli. Halayla ne denli duyguların yansıtıldığını görüyorum. Kaç ülkenin sizi sevdiğini ve tarihinize nasıl vurgu yaptığını görüyoruz. Büyük tarihinize. Milli kıyafetlerimiz rengarenk ve güzeldi. En çok da halay başını çeken dikkat çekiciydi” diye konuştu. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer Kultur-Sanat-Yasam haberleri
Doğu Haber-Doğu Medya-Doğu Kültür Gazetesi
© Copyright 2013 Doğu Medya, Doğu Kültür, Doğu Haber, Doğu Kültür M. Tüm hakları saklıdır. Dkm Medya