Kanada Türkiye’deki Mağdur Vatandaşına Sahip Çıkmıyor!

Kanada Türkiye’deki Mağdur Vatandaşına Sahip Çıkmıyor!

Türkiye’nin Kanada Büyükelçiliği Ataşesi Iğdır’da ne işi vardı? Vatandaşı Cemal Cesani’ye destek için mi geldiler. Yoksa 120 bin dolarlık tazminat davasını örtbas etmek için mi geldiler?
Bu haber 2019-05-11 10:46:32 eklenmiş ve 1227 kez görüntülenmiştir.

Cessani'nin başına gelenler "Türkiye’nin Kanada Büyükelçiliği Ataşesi Iğdır’da ne işi vardı? Vatandaşı Cemal Cessani’ye destek için mi geldiler. Yoksa 120 bin dolarlık tazminat davasını örtbas etmek için mi geldiler?" yorumlarına yol açtı.

Kanada devletinin vatandaşı Cemal Cessani’ye yaptıkları filmlere konu olacak türden.

Kanada devleti vatandaşına sahip çıkmıyor. Otellerde kalan ve İlaçlarını alamayan Kanada vatandaşı Cemal Cessani parası bitince kimsesizlerin kaldığı sığınma evlerinde yaşamaya başladı.

Kanada vatandaşı Diş Hekimi Dr. Cemal Cessani’nin hukuki mücadele ile dolu dramatik hayat öyküsü son derece düşündürücü. Mahkeme ve diğer evraki belgeleri meşhur Tebriz halısı gibi önünüze seriyor.

Kanada’da polis şiddetine maruz kaldı

Azeri kökenli olan Cesani, Azerilerinde yaşadığı Iğdır’a gelerek seyahatlerde bulundu. Iğdır’da olduğu sıralarda bankada visa kartı ile bankamatikten para çekerken sıkıntılarla karşılaştı. Asıl hikâyesi 1997 yılında vatandaşı olduğu Kanada’da polis şiddetine maruz kalarak başladı. Kanada polisinin saldırısında elmacık kemiği kırılan Cesani’ye beş bin dolar tazminat ödediler. Parayı ödeyen Kanada devleti Cesani’den durumu örtbas etmesini istediler. Cesani bunu kabul etmeyip hukuki mücadelesini sürdürünce Cesani’ye türlü türlü bürokratik engeller çıkartmaya başladılar.

Hukuk mücadelesini sürdürüyor

Hukuka olan inancını yitirmeyen Diş Doktoru Cessani hukuki mücadelesini sürdürdü. Dövülmesine rağmen ne yazık ki en sonunda altı ay hapis yattı ve On üç yılda adli kontrol cezası aldı.

Cesani, bu haksızlık karşısında 04.05.2017 tarihinde Cenevre İnsan Hakları Mahkemesine başvuruda bulundu. Başvurusunu kabul eden mahkeme kendisine henüz cevap vermiş değil. Mahkeme başvurusundan sonra Kanda devleti maaşını ödemeye açtı. Şu anda imkânsızlıklarla yaşamın zorlukları ile boğuşan Dr. Cessani depresyon ve tansiyon ilaçlarını almakta yokluklarla karşı karşıya. Bütün bürokratik ve diplomatik evraklarının yanında hususi tanıtım belgeleriyle hak mücadelesi veren Cesani, İnsan Hakları kurumlarının kendisi için duyarlılık göstermesi bekliyor. Altı aydır engelli maaşı da kesilen eski Diş Doktoru Cemal Cessani borçlarla yaşamını idame ettirmeye çalışıyor.

Kanada Türkiye Büyükelçiliği Cessani’nin Avukatını’da yanıtsız bıraktı: Beş parasız kalmış mağdur vatandaşı için “git Kanada’da avukat tut” dediler.

İşte Cessani’nin avukatının başvurusunun tam metni:

Ben Cemal beyin avukatı Avukat Eren SARAK. Kendisi şu an Türkiye'de bulunmakta. Kendisiyle sanırım daha önce iletişime geçmeye çalışmışsınız. Müvekkilim hala Kanada vatandaşı olduğundan dolayı yaşadığı haksızlıklar nedeniyle sizden bazı haklı istekleri bulunmaktadır.

1) Ekte sunmuş olduğumuz gazete ekinde de görüleceği üzere kendisi Cenevre İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuruda bulunmuştu. Kendisi suçsuz olduğu için ve suçsuzluğunun hala tam olarak ortaya konulmaması nedeniyle ağır mağduriyetler yaşamaktadır. Sicili bir bakıma kötülendiği için herhangi bir ülkeye gittiğinde bir suç işlemiş gibi gözükmektedir. Kendisi diş doktoru olduğundan ve bu alanda görev yapmak istediğinde karşısına bu davalar çıkmaktadır. Sicilinin kötülenmiş olması kendisini endişelendirmektedir.

2) Yine ekte sunmuş olduğumuz üzere Gürcistan ülkesine gittiğinde burada hırsızlık suçunun mağduru olmuş ve ne şaşırtıcıdır ki (???!!) sadece Kanada Mahkemelerinin belgeleri ve gizli kalması gereken

Av.Eren Sarak: evsizlikle ilgili "gizli" ibareli belge çalınmıştır. KendisiAnkara Büyükelçiliğine başvuru yapmış, ancak büyükelçiliğiniz hiç bir destek ve yardımda bulunmamıştır. Her devlet, vatandaşını korumak ve güvence sağlamak zorundadır. Ancak bu olayda müvekkilim yalnız bırakılmıştır. Bu ilgisizlik akıllara farklı sorular getirmektedir.

3) Müvekkilim gerek Kanada'da yaşadığı süre boyunca başından geçen olaylar gerekse sonrasındaki süreçte yaşadığı olaylar nedeniyle psikoloijik travmalar yaşamıştır. Uzun yıllardır antidepresan ve psikolojik haplar kullanmak zorunda bırakılmıştır. Ancak maddi olarak herhangi bir kazancı bulunmadığından bu gibi zorunlu ihtiyaçlarını dahi karşılayamamıştır, karşılamakta da çok güçlük çekmektedir.

4) Müvekkilimin talebi şudur ki; bu mağduriyetlerin önüne geçilmesi için İSVEÇ BÜYÜKELÇİLİĞİ'nin Ankara'daki yerinde arabuluculuk görüşmesi yapılsın. Ortak bir noktada anlaşılarak taraflar sulh olsun.  03.05.2019

Av. Eren SARAK

 

Kanadalı Cemal Cesani Başına Gelenleri Youtube'de İngilizce anlatıyor

https://www.youtube.com/watch?v=a5iFyYVcWBI&feature=youtu.be  

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer Genel-Güncel haberleri
Doğu Haber-Doğu Medya-Doğu Kültür Gazetesi
© Copyright 2013 Doğu Medya, Doğu Kültür, Doğu Haber, Doğu Kültür M. Tüm hakları saklıdır. Dkm Medya