BM SURİYE İÇİN SİYASİ ÇÖZÜM KARARI ALDI..

BM SURİYE İÇİN SİYASİ ÇÖZÜM KARARI ALDI..

Rusya; Türkiye, İran’ın önerisiyle harkete geçen BM ile anlaşmaya varıldı. Suriye'de siyasi çözüm adımı için Anlaşma yapıldı.
Bu haber 2018-12-18 18:44:56 eklenmiş ve 1109 kez görüntülenmiştir.

 

BM SURİYE İÇİN SİYASİ ÇÖZÜM KARARI ALDI..

 

Rusya; Türkiye, İran’ın önerisiyle harkete geçen BM ile anlaşmaya varıldı. Suriye'de siyasi çözüm adımı için  Anlaşma yapıldı.

 

Suriye'nin yeni Anayasasını yazacak komite kuruldu. BM ve müdahil olan devletler yeni anayasayla ırk, dil, din üstü insani, evrensel, İslami değerlere, halkın değerlerine bağlı yeni bir anayasanın yapılacağını, resmi dil ise Kürçte, Arapça ve Türkçe’den olşuşacak.

 

İşgalci terör devleti İsrail Golan Tepelerinden işgal ettiği Suriye topraklarından sökülüp atılacak  gibi maddeler anayasa komisyonun gündeme aldığı ilk maddeler oldular.. Kırımın referandumla Rusyaya bağlanması gibi Suriye halkı isterse referandum yaparak Türkiye ile birleşme kararı da alabilecek yönlü maddelerde anayasada yer alacak..

 

Anayasa komisyonunda yer alması beklenen Suriyeli profesörlerin ise yeni anayasada İsrail ve ABD gibi işgalci ve yıkıcı devletlerin Suriye ile oynamaları göz önünde bulundurularak terör devleti  İsrail ve abd gibi terör ve terörizme destek veren halkarı soykırıma uğratan küresel soykırımcı firmalrın uşaklığını yapan develetlerin yüzyıl boyunca bu iki ülkenin vatandaşlarının, firmalarının Suriyede iş –anlaşma yapmasının yasaklanması gibi konular yeni anayasanın öncelikli maddeleri arasında yer alacak..

 

BM ve Türkiye-Rusya-İran Dışişleri Bakanları Cenevre'de uzlaştı. Suriye'nin yeni Anayasasını yazacak komite kuruldu. Suriye Anayasa Komitesi, ilk toplantısını 2019'un başında yapacak. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Suriye Anayasa Komisyonu çalışmalarında önemli bir aşamaya geldik." açıklamasında bulundu.

 

Türkiye, Rusya ve İran dışişleri bakanları, Suriye'nin anayasasını yazacak komisyonun 2019'un ilk ayında ilk toplantısını yapması için çabalarını yoğunlaştırmak için mutabık kaldı.

 

İsviçre'nin Cenevre kentinde, Birleşmiş Milletler (BM) ofisinde yapılan garantörler toplantısının sona ermesinin ardından, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, sonuç bildirisini okudu. Bildiride, garantör ülke bakanlarının Suriyeli taraflarla istişarelerinden çıkan olumlu sonuçları sundukları ifade edildi.

 

Bildiride, bakanların anayasa komitesinin çalışmasına başlamasını kolaylaştırmak konusundaki kararlılıklarını yineledikleri kaydedilirken, aynı zamanda Suriyeli taraflar ve BM Suriye Özel Temsilcisi ile istişare içinde, komitenin sürdürülebilir ve elverişli şekilde işleyebilmesi için genel ve yol gösterici ilkelerinin de detaylandırılacağı belirtildi.

 

"Anayasa komitesinin çalışması, Suriye halkının mümkün olan en geniş desteği verebilmesi için üyelerinin genel anlaşmaya varmasını hedefleyen bir yapıcı angajman ve uzlaşıyla yönetilmelidir." ifadesine yer verilen bildiride, komitenin ilk toplantısını gelecek yılın ilk ayında Cenevre'de yapmak için çaba gösterme konusunda mutabık kalındığı vurgulandı.

 

Bildiride, tarafların bu adımların, BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararı çerçevesinde, uygulanabilir, kalıcı, Suriyeli tarafların yönettiği ve sahibi olduğu, BM'nin kolaylaştırdığı siyasi sürece ön ayak olacağına inandığının altı çizildi.

 

Lavrov'un okuduğu bildiride Türkiye, Rusya ve İran'ın Suriye'nin egemenliği, bağımsızlığı, birliği ve toprak bütünlüğüne bağlılığı yinelenirken, bu ilkelere tüm taraflarca saygı duyulması gerektiğine işaret edildi.

 

BM Sözcüsü İran, Rusya ve Türkiye'nin Cenevre'deki zirvede Suriye konusunda anlaştı. Anayasa Komistesinin yeni yıl başında ilk oturumunu düzenlemesi konusunda uzlaştı.

 

"SURİYE ANAYASA KOMİSYONU ÇALIŞMALARINDA ÖNEMLİ AŞAMAYA GELDİK"

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çavuşoğlu, İsviçre'nin Cenevre kentinde Astana süreci garantörleri Rusya ve İran'ın dışişleri bakanları ile yaptıkları toplantının ardından basına açıklama yaptı. "Suriye anayasa komisyonu çalışmalarında önemli bir aşamaya geldik." diyen Çavuşoğlu, rejimin ve muhalefetin komisyon için önerdiği isimlerin yer aldığı listede anlaşmazlık olmadığını belirtti.

 

Son dakika... Suriyede siyasi çözüm adımı: Anlaşma tamam

Bakan Çavuşoğlu, "Fakat sivil toplumla ilgili listede farklı görüşler olabilir. Bu konuda garantör ülkeler olarak ve BM olarak birlikte çalışıyoruz." diye konuştu.

 

Bugünkü toplantıda isimler dışında anayasa komisyonunun usul kurallarını da görüştüklerini ifade eden Çavuşoğlu, "Yani yüzde kaçla karar alması gerekiyor, hangi oranda, üçte iki çoğunlukla mı veya daha yüksek çoğunlukta mı, başkan olacak mı veya yardımcıları mı olacak, eş başkan mı olacak, buna benzer konuları ele aldık. Yani yavaş yavaş sona doğru gidiyoruz." ifadelerini kullandı.

 

Son dakika... Suriyede siyasi çözüm adımı: Anlaşma tamam

"ÇABALARIMIZI YOĞUNLAŞTIRARAK DEVAM ETTİRECEĞİZ"

 

Çavuşoğlu, üç garantör ülkenin komisyonun bir an önce kurulması için çabalarını yoğunlaştıracağının altını çizerek, şunları kaydetti:

 

"Bu komisyonun ilk toplantısını da önümüzdeki yılın ilk ayında yapmasını öngörüyoruz. Astana garantörleri olarak kendi aramızda bu çabalarımızı yoğunlaştırarak devam ettireceğiz. Bugünkü toplantı Astana ve Soçi sürecinin Suriye'de siyasi çözüm için ne kadar önemli olduğunun ve somut neticeler getirmeye başladığının da bir göstergesidir. O bakımdan bugünkü toplantı son derece verimli geçti. Bu toplantıların Suriye'nin geleceği için, siyasi çözüm için hayırlara vesile olmasını diliyoruz. Türkiye olarak, önemli bir aktör olarak biz katkılarımızı sürdürmeye devam edeceğiz."

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer Kurdistan haberleri
Doğu Haber-Doğu Medya-Doğu Kültür Gazetesi
© Copyright 2013 Doğu Medya, Doğu Kültür, Doğu Haber, Doğu Kültür M. Tüm hakları saklıdır. Dkm Medya