HALAYI GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN DRONELER KULLANILDI.

HALAYI GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN DRONELER KULLANILDI.

Kürdistanda Terörün bitirilmesiyle birlikte Kürt kültürü her alanda yeniden canlanmaya başladı.. Türkiye Irak Sınırındaki Düğün Halayı, Aşiret düğünü halayın büyüklüğü nedeniyle ancak Dronelerle ile Görüntülenebildi
Bu haber 2018-12-08 21:02:40 eklenmiş ve 591 kez görüntülenmiştir.

HALAYI GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN DRONELER KULLANILDI.

 

Kürdistanda Terörün bitirilmesiyle birlikte Kürt kültürü her alanda yeniden canlanmaya başladı.. Türkiye Irak Sınırındaki Düğün Halayı, Aşiret düğünü halayın büyüklüğü nedeniyle ancak Dronelerle ile Görüntülenebildi

 

Yüzyıla yakındır diktatör ve uyduruk devletlerin  50 yıla yakındır terör ordu örgütleriyle küresel katil firmaların, siyonistlerin soykırıma uğratmaya çalıştığı Kürtler Ak Partinin iktidar olmasıyla hem kültürlerini hemde her alanda Kürtlere yakışır etkinliklere imza atmaya başladılar.

 

Kürtler, Ak Partinin eski vesayetci, siyonist-ergenekoncu, puta tapıcı rejmi gömmesi sonucu her alanda inanılmaz gelişmelerin içine girdiler.

Türkiye Irak Kürdistanında iki ülkenin sınırında gerçekleşen aşiret düğününde halayın büyüklüğü ancak dronelerle görütülenebildi.. Bu gelişmeler sadece düğünlerle sınırlı kalmadı. Artık Kürdistan coğrafyası her yıl milyonlarca turist çekmeye başladı. Ekonomik anlamda Kürdistan şaha kalktı. İstanbul başta olmak üzere büyük metropollerde Kürt firma ve holdingler alanı kaplamaya başladı. Eski tc'de iş yapan her kürt direkt hedefti ve faili meçhul yapılıyordu. Bir ajan şalu-şepık giyip camiden evine giden bir esnaftan 5 lira alırdı. belgelerdi teröre yardım ve yataklıktan, siyonist yahudi oyunlarıyla kürdün hayatı söndürülüyordu. öğrenciyse bir molotof attırılıp  eğitim hayatı bitiriliyordu, kürdün saflığını temizliğini kullanıp çayı çorbasıyla oynayarak, yada kaza süsü vererek, yada asit kuyularında kürt binbir oyun ve yöntemle resmen soykırıma uğratılıyordu..

 

Kürtler korucuların en has Kürtler olduğunu, Kürt kültürünü en iyi kürt aşiretlern koruduğunu bildiklerinden Şırnak'ta korucu başı Mesut Güney'in kızı Eda ile gazi korucu Selman Encü'nün oğlu Gökhan Encü'nün düğünün de onbinler bir araya geldi. Düğün 2 gün 2 gece sürdü. Düğünde fotoğraf kadrajına sığmayan halay ancak dronelerle görüntülenbildi. Şehri Nuh yeniden eşsiz Kürt Kültürü ve Medeniyetinin yaşandığı bir şehir, Kürdistan coğrafyası ise giderek tarihi miras-misyonuyla buluşmaya başladı..

 

Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı, Irak sınırındaki Gülyazı köyünde, korucu başı Mesut Güney'in kızı Eda (21) ile gazi korucu Selman Encü'nün oğlu Gökhan Encü (24), dillere destan düğünle dünyaevine girdi. Yöreye özgü kıyafetler giyen kadın ve erkeklerin çektiği halay, fotoğraf makinesinin kadrajına sığmadı. Halay, drone ile havadan görüntülendi.

 

DÜĞÜN 2 GÜN 2 GECE SÜRDÜ

Irak sınırının sıfır noktasında, 28 Aralık 2011'de terörist sanılarak savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 34 kişinin hayatını kaybettiği Uludere ilçesine bağlı Gülyazı köyünde, güvenlik ve huzurun sağlanmasının ardından aşiretler, birbiri ardına yaptığı düğünlerle gündeme geliyor. Son olarak Gülyazı köyünde korucu başı Mesut Güney'in kızı Eda ile gazi korucu Selman Encü'nün oğlu Gökhan Encü, 2 gün 2 gece süren düğünle hayatlarını birleştirdi. Çiftin nikahlarını ise Uludere Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mehmet Fatih Yakınoğlu kıydı.

 

HALAY, FOTOĞRAF MAKİNESİNİN KADRAJINA SIĞMADI

Geniş bir arazinin tahsis edildiği düğüne Kaymakam Mehmet Fatih Yakınoğlu'nun yanı sıra, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, bölgedeki aşiret liderleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Sanatçı Gazi Yıldırım'ın söylediği Türkçe ve Kürtçe şarkılar eşliğinde, yöreye özgü kıyafetlerle halay çeken kadın ve erkekler, çiftin mutluluğuna ortak oldu. Arazinin çevresinde oluşturulan, fotoğraf makinesinin kadrajına sığmayan halay, drone ile havadan görüntülendi.

"ARTIK KIZ ERKEK AYRIMI YAPMIYORUZ"

Kızının düğününe katılan konuklara teşekkür eden baba Mesut Güney, "Kızımın düğününe yoğun bir ilgi vardı. Öncelikle düğüne gelen bütün Uludereli hemşerilerime, iyi ve kötü günde bizleri yalnız bırakmayan Uludere Kaymakamımız ve Belediye Başkan Vekilimiz sayın Mehmet Fatih Yakınoğlu'na sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Bildiğiniz gibi bizim burada, doğuda düğünler coşkulu olur. Artık batıdaki düğünler gibi, kız-erkek ayırımı yapmıyoruz" dedi.

İşte dillere destan düğünden kareler;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mestan Erol - Şehr-i Nuh (Şırnax) / Dogu Media


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer Kultur-Sanat-Yasam haberleri
Doğu Haber-Doğu Medya-Doğu Kültür Gazetesi
© Copyright 2013 Doğu Medya, Doğu Kültür, Doğu Haber, Doğu Kültür M. Tüm hakları saklıdır. Dkm Medya