Iğdır İŞKUR'dan “100 Günlük Eylem Planı” Çalışmaları

Iğdır İŞKUR'dan “100 Günlük Eylem Planı” Çalışmaları

100 Günlük Eylem Planı çerçevesinde Iğdır’da yaptıkları hizmetleri bugün bir basın toplantısıyla medya mensuplarına anlatan İŞKUR İl Müdürü Abdullah Can, yeni projelerin de müjdesini verdi
Bu haber 2018-11-09 15:52:37 eklenmiş ve 1489 kez görüntülenmiştir.

Haber: Murat AKKUŞ-Iğdır

Iğdır Çalışma Ve İş Kurumu İl Müdürü Abdullah Can, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın açıklamasıyla başlayan ve dün itibariyle ilk evresi sona eren 100 Günlük Eylem Planı kapsamında iş hayatında yaptıkları çalışmaları basın ile paylaştı.

100 Günlük Eylem Planı çerçevesinde Iğdır’da yaptıkları hizmetleri bugün bir basın toplantısıyla medya mensuplarına anlatan İŞKUR İl Müdürü Abdullah Can, yeni projelerin de müjdesini verdi.

İl Müdürü Can şu açıklamalarda bulundu: “Tüm işini tarafsızlıkla yapan, şehrinin ve ülkesinin refahı için koşuşturan, tarafsız ve yansız basın emekçilerini saygıyla selamlıyorum.

İŞKUR olarak her zaman işverenlerimizin ve işsizlerimizin yanında olarak, İşverenlerimizin aradıkları vasıfta eleman ihtiyaçlarını karşılamada ve işsizlerin de uygun olduğu işlere yerleştirmede aracı olmaya çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın açıklamasıyla başlayan ve dün itibariyle ilk evresi sona eren 100 Günlük Eylem Planı kapsamında iş hayatına canlılık kazandırmak, işsizlerin istihdamını kolaylaştırmak ve işverenlerin eleman ihtiyaçlarını daha kolay karşılayabilmeleri için teşvik uygulamaları devreye girmiştir. Bunlardan birisi “İş’te Anne Projesi”dir.

Çalışmak isteyen anneleri teşvik edecek “İş’te Anne Projesi” ile İŞKUR tarafından düzenlenecek en az yüzde elli istihdam garantili mesleki eğitim kursları ile işbaşı eğitim programlarına katılan kadınlara kursa devam ettikleri günler için 70 TL. Zaruri gider ödemesi yapılacaktır. Aynı zamanda İş Kazası ve Meslek Hastalıkları ile Sağlık sigortası primleri ödenmektedir.  

Yine kadınlara yönelik sanayi sektöründe düzenlenen mesleki eğitim kurslarına ve imalat sektöründe düzenlenecek İş Başı Eğitim Programlarına katılanlara çocuk bakım desteği verilmektedir. Bahsedilen sektörlerdeki kurs veya programlara katılan kadınların bakmak zorunda oldukları 2-5 yaş aralığındaki çocukları için program veya kurs süresi boyunca kreş/ gündüz bakım evine giden çocukları için aylık 400 TL.  Çocuk bakım desteği verilmektedir.

        İş’te Anne Projesi kapsamında;

1.         Sosyal yardım alan anneler

2.         ŞÖNİM tarafından yönlendirilmiş anneler,

3.         Kadın Sığınma Evleri tarafından yönlendirilmiş anneler,

4.         Bakanlığın farklı birimlerinden yönlendirilmiş anneler,

5.         Kuruma bireysel (kendisi) olarak başvuran anneler yararlanacaktır.

Cumhurbaşkanımızın 100 Günlük Eylem Planında yer alan ve İŞKUR tarafından uygulanacak olan “İş’e İlk Adım Projesi” kapsamında üniversite mezunu 18-29 yaş aralığındaki gençler işbaşı eğitim programına alınarak mesleki deneyim kazanmaları sağlanacaktır.

-İmalat ve Bilişim sektöründe 6 ay

-Muhabirlik mesleğinde 9 ay

- Diğer sektörlerde 3 ay

İşbaşı eğitim programı sonrasında istihdamları devam eden gençler için işverenlere zorunlu istihdam süresinde net asgari ücretin yüzde 50’si tutarında İŞKUR tarafından ücret desteği sağlanacak.  Bu süreden sonra işveren kişinin 12 ay daha istihdam edileceğine dair taahhüt vermesi halinde net asgari ücretin yüzde 25’i tutarında ücret desteği bir yıl boyunca İŞKUR tarafından karşılanmaya devam edecek. Bu projeyle üniversite mezunu gençleri işe alan işverenlere ücret desteği sağlanarak uzun süreli istihdamları sağlanmış olacaktır.

Diğer bir projemiz ise; Dijital Ekonominin ihtiyaçlarını karşılayabilecek Nitelikli İşgücü Yetiştirme Projesidir

Dijitalleşen sanayide nitelikli işgücü ihtiyacının karşılanabilmesi ülkemiz açısından önemli bir konu haline gelmiştir. Gelişen sanayinin gerekliliklerine bağlı olarak her geçen gün yeni meslek alanları ortaya çıkmaktadır. Sanayi 4.0 ile iş tanımlarında ve çeşitlerinde de oldukça önemli değişimler olması beklenmektedir. Sanayi 4.0 ile gelecekte bilgi ve iletişim teknolojileri ve Ar-Ge alanında gelişen teknoloji ve üretim süreçlerinin değişimi ile birlikte; Endüstriyel Bilgisayar Programcılığı, Giyilebilir Teknoloji Tasarımcısı, Endüstriyel Kullanıcı Arayüzü Tasarımcısı, Bulut Bilişim Uzmanı, Siber Güvenlik Uzmanı, Veri Analisti, ERP Uzmanı, Sosyal Medya Uzmanı, Yazılım Geliştirme Uzmanı, Mobil Yazılım Uzmanı, Oyun Geliştirme Uzmanı gibi yeni mesleklerin ortaya çıkacağı, bazı mesleklerde ise işgücü talebinin artacağı öngörülmektedir.

Kural olarak projelerde hizmet sağlayıcıların en az yüzde elli istihdam taahhüdü vermesi gerekmektedir. İşbirliği yöntemiyle üniversitelerle istihdam garantisiz kurs düzenlenmesi mümkündür. Bu şekilde düzenlenecek kurslarda hizmet sağlayıcıya sadece eğitici ücreti ödenecektir.

Proje kapsamında proje teklifinde bulunabilecek kurum/kuruluşlar; Üniversiteler, 5580 sayılı Kanuna tabi özel öğretim kurumları ve özel eğitim işletmeleri, kuruluş amaçları doğrultusunda olmak şartıyla kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, iktisadi işletmeleri bulunan dernek ve vakıflar, özel sektör işyerleri ile özel istihdam bürolarıdır.

Bu kapsamda uygulanacak olan işbaşı eğitim programları geleceğin meslekleri olarak belirlenen mesleklerde düzenlenebilecek olup, 18-29 yaş aralığındaki katılımcılar için dokuz aya kadar işbaşı eğitim programı düzenlenebilecektir.

Düzenlenecek olan işbaşı eğitim programları; en az iki sigortalı çalışanı olan ve 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanununda tanımlanan “Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde” faaliyet gösteren işyerlerini, 5746 sayılı Araştırma, Geliştirme Ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun’da sayılan “teknoloji merkezleri (teknoloji merkezi işletmeleri)”, “Ar-Ge merkezleri” ile “Tasarım Merkezi” olarak faaliyette bulunan işyerlerini kapsamaktadır. Ayrıca bunlardan ayrı olarak bilgi ve iletişim sektöründe en az yirmi sigortalı çalışanı olan, sektörde faaliyet gösteren ve belirlenen mesleklerde program düzenlemesi İl Müdürlüğü tarafından uygun görülen işyerleri de bu kapsamda düzenlenecek işbaşı eğitim programlarından yararlanabilecektir.

İŞKUR tarafından yürütülen diğer bir projemiz ise Engelli ve Eski Hükümlülere Hibe Projesidir

“Engelli ve Eski Hükümlü Çalıştırmayan İşverenlerden Tahsil Edilen İdari Para Cezalarını Kullanmaya Yetkili Komisyon tarafından verilecek desteğin amacı, engelli ve eski hükümlülerin kendi işlerini kurmasına, engellilerin mesleki eğitim ve rehabilitasyonları, işe ve işyerine uyum projeleri, destek teknolojileri ve korumalı işyerleri ile diğer projeler aracılığı ile istihdamlarına yardımcı olmaktır.

Kendi işini kurmak isteyen engelli ve Eski Hükümlülerin İŞKUR tarafından belirlenen şartları taşıması gereklidir. Komisyon değerlendirmesi sonrasında kaynak tahsis edilmesine karar verilen projelerde, başvuru sahibinin talep etmesi halinde, Engellilere 50.000TL. Kuruluş işlemleri desteği, İşletme gideri desteği, Kuruluş desteği, Eski Hükümlülere de brüt asgari ücretin 15 katına kadar kuruluş desteği verilmektedir. Yine, İşgücü piyasasına kazandırılmaları güç olan zihinsel veya ruhsal engelli bireylere istihdam oluşturmak amacıyla Devlet tarafından teknik ve mali yönden desteklenen ve çalışma ortamı özel olarak düzenlenen korumalı işyeri kurma talepleri de desteklenmektedir.

MEGİP PROJESİ:

İŞKUR ile TOBB arasında işgücü piyasasının talep ettiği niteliklerde işgücünün yetiştirilmesi için kamu-özel sektör işbirliğinde teorik ve uygulamalı eğitimlerin birleştirilmesini içerecek şekilde mesleki eğitimlerin düzenlenmesine yönelik Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü’ (MEGİP) imzalanmış ve uygulamaya geçmiştir.

Bu programların başlatılabilmesi için işverenlerin taleplerini Ticaret ve Sanayi Odalarına bildirmeleri, eğitim sonunda da kursiyerlerin en az %50 sini 120 günden az olmamak üzere en az program süresi kadar istihdam etmeyi taahhüt etmesi gerekmektedir. Mesleki eğitim kurslarında;

Karşılanabilecek giderler:

1-Eğitici Gideri:

2-Kursiyer Zaruri Gideri ve Sigorta Prim Giderleri

3-Temrin gideri

4-Diğer giderler

Iğdır ilimizde bulunan ve kalifiye eleman ihtiyacı olan işverenlerimiz Devletimizin uygulamaya koyduğu bahsettiğimiz teşviklerden yararlanmak için İl Müdürlüğümüze başvurmaları gerekmektedir.”

 

 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer İs Dünyası haberleri
Doğu Haber-Doğu Medya-Doğu Kültür Gazetesi
© Copyright 2013 Doğu Medya, Doğu Kültür, Doğu Haber, Doğu Kültür M. Tüm hakları saklıdır. Dkm Medya