Milletvekili Eksik: Iğdır'da Neden Anjiyo Ünitesi Yok?

Milletvekili Eksik: Iğdır'da Neden Anjiyo Ünitesi Yok?

İşte, Iğdır'ın doktor milletvekili Habip Eksik’in Sağlık Bakanının yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinin tam metni:
Bu haber 2018-10-01 16:36:25 eklenmiş ve 2078 kez görüntülenmiştir.

Haber: Murat AKKUŞ-Iğdır

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır Milletvekili Dr. Habip Eksik, Sağlık Bakanına Iğdır Devlet Hastanesinde neden anjiyo ünitesi yok? Diye sordu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Milletvekili Eksik, “Çevre illere sevk edilen hastalarımızdan kaç kişi yollarda yaşamını yitirmiştir?” diye sordu.

İşte, Iğdır'ın doktor milletvekili Habip Eksik’in Sağlık Bakanının yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinin tam metni:  

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına

       Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca tarafından Anayasa’nın 98. ve İçtüzüğün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Habip EKSİK

Iğdır Milletvekili

İlimiz Iğdır’da şu an itibariyle bir devlet hastanesi ve bir de özel hastane bulunmaktadır. Bu hastanelerin hiç birinde kardiyovasküler anjiyo merkezi bulunmamakta ve bu durum Iğdırhalkının büyük sağlık problemleri yaşamasına hatta gerekli tedavi hizmetine ulaşamadıkları için hayatlarını kaybetmelerine sebep olmaktadır.

Bu bağlamda;

1)      Kardiyo vasküler anjiyo merkezi Iğdır’a neden kurulmamaktadır?

2)      Bakanlığınızın bu yönde herhangi bir çalışması olacak mıdır?

3)      Iğdır Devlet Hastanesinde bir kardiyo vasküler anjiyo merkezi kurulmasının maliyeti ne kadardır?

4)      Iğdır ilimizde bir yıl içinde kaç kişi kalp krizi (Akut myokart enfarktüs) geçirme nedeniyle Iğdır Devlet Hastanesi’ne başvurmuştur?

5)      Başvuran bu kişilerin kaçı Kars veya Erzurum illerine sevk edilmiştir?

6)      Bu sevk edilen hastaların kaçı sevk edilirken, yolda hayatını kaybetmiştir?

7)      Kalp krizi (Akut myokart enfarktüs) nedeniyle başvuran bir hastanın sağlığına tam kavuşabilmesi için erken müdahalenin şart olduğu bilinmektedir. Bu sebeple; yaklaşık 150 km uzaklıkta olan Kars yada 300 km uzaklıkta olan Erzurum’a sevk edilmesi hastaların ciddi derecede hayatını kaybetme riski ya da  ileri derece kalp yetmezliği ile karşı karşıya kalmalarına sebep olmaktadır. Bu hastaların bu şekilde sevki doğru mudur?

8)      Iğdır’ın il olmasına rağmen, halkının sağlık hizmetlerine başka illere giderek ulaşmak zorunda kalması, sizce Anayasamızın eşitlik ilkesine aykırı değil midir? Bu insanların diğer illerdeki insanlar gibi sağlık hizmetlerine kendi illerinde ulaşmaları onların hakkı değil midir?

 

 

 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer SAĞLIK haberleri
Doğu Haber-Doğu Medya-Doğu Kültür Gazetesi
© Copyright 2013 Doğu Medya, Doğu Kültür, Doğu Haber, Doğu Kültür M. Tüm hakları saklıdır. Dkm Medya