Bucak: Kürdistan halkı birlik istiyor

Bucak: Kürdistan halkı birlik istiyor

Kürdistan Demokratlar Platformu (KDP-Bakur) Genel Başkanı Sertaç Bucak, Kürdistan halkının Kürt birliğini istediğini söyledi.
Bu haber 2018-05-03 05:01:48 eklenmiş ve 2862 kez görüntülenmiştir.

 

Bucak: Kürdistan halkı birlik istiyor

 

Diyarbakır (Doğu Medya) - Kürdistan Demokratlar Platformu (KDP-Bakur) Genel Başkanı Sertaç Bucak, Kürdistan halkının Kürt birliğini istediğini söyledi.

 

 Bugün Diyarbakır’da bir araya gelen KDP-Bakur, Kürdistan İslami Hareketi (Azadi), Kürdistan Sosyalist Partisi (PAK), Kürdistan Özgürlük Partisi (PSK) ve Kürdistan Demokrat Partisi - Türkiye (KDP-T) temsilcileri 24 Haziran’da yapılacak olan Parlamento ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde birlikte hareket etme kararı alarak “Kürdistani Seçim İttifakı’nı Halkımıza Müjdeliyoruz” başlıklı bir bildiri yayınladı.

 

 Rûdaw’a konuşan Sertaç Bucak, “Kürdistan halkı Kürtlerin birliğini istiyor. Biz bu birlikteliği gerçekleştirdiğimiz takdirde halkımız bizi destekleyecektir” dedi.

 

 Bucak, Kürt halkının birlikteliğe güçlü bir destek vereceğini vurguladı.

 

Mustafa Özçelik ise, “Bizim önceliğimiz milletvekilliği pazarlığı değil. Önceliğimiz belirlediğimiz prensiplerimiz olacaktır. 5 partiden herhangi biri hiç kimse ile tek başına görüşmeyecek. Görüşmeleri ittifak bloğu olarak yürüteceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Kürdistani partiler 4 Mayıs’ta Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ile bir görüşme gerçekleştirecek.

 

HDP milletvekili İmam Taşçıer “Biz de seçimde bir ittifak yapmak istiyoruz. HDP olarak bu açıklamayı olumlu buluyoruz. Seçimlere ne kadar güçlü olarak girersek o kadar iyi olur. Kürtler ne kadar çok oy alırsa Kürt sorununun çözümü o kadar kolay olur” diye konuştu.

 

 Kürdistani partiler bugün Kürtçe’nin eğitim dili olarak kabul edilmesini de içeren 15 maddelik bir bildiri yayınlamışlardı.

 

 Haber - Sertaç Bucak

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer SİYASET haberleri
https://www.dogukultur.com  Doğu Haber-Doğu Medya-Doğu Kültür Gazetesi
© Copyright 2013 Doğu Medya, Doğu Kültür, Doğu Haber, Doğu Kültür M. Tüm hakları saklıdır. Dkm Medya