Rusya, Zafer'in 70'inci Yılında Kızıl Meydan'da Gövde Gösterisi Yaptı

Rusya, Zafer'in 70'inci Yılında Kızıl Meydan'da Gövde Gösterisi Yaptı

Resmi verilere göre 1941-1945 yıllarında gerçekleşen ve Rusya'nın "Büyük Vatan Savaşı" olarak tanımladığı İkinci Dünya Savaşı'nda yaklaşık 27 milyon Sovyet askeri hayatını kaybetti.
Bu haber 2015-05-09 12:31:33 eklenmiş ve 440 kez görüntülenmiştir.

Rusya, Zafer'in 70'inci Yılında Kızıl Meydan'da Gövde Gösterisi Yaptı

Rusya, bugün Sovyetler'in Nazileri yenip 6 yıl süren İkinci Dünya Savaşı'na son vermesinin 70. yıl dönümünde Kızıl Meydan'da gövde gösterisi yaptı, dünyaya meydan okudu. Rusya, Sovyetler Birliği'nin İkinci Dünya Savaşı'nda Nazi Almanya'sına karşı kazandığı zaferin 70'inci yılı kutlamalarında Kızıl Meydan'da gövde gösterisi yaptı.

 

TARİHİN EN BÜYÜK TÖRENİ

 

 

Rusya Savunma Bakanlığı verilerine göre 200'den fazla tank ve füzelerden oluşan ağır silahlar, 140 savaş uçağı, helikopter ve 16 bin 500 askerin katıldığı törenler tarihin en büyüğü olarak kaydedildi. Törenler vesilesi ile 1 saat süre ile Moskova hava sahası sivil uçuşlara kapatıldı.

HİTLER'İN MACERAPERESTLİĞİ DÜNYA İÇİN KÖTÜ BİR DERS OLDU

Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun denetim yaptığı askeri geçit töreninde konuşma yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Büyük Vatan Savaşı'nda kazanılan zaferin 70'inci yılı vesilesi ile gazileri kutladı ve Hitler'in maceraperestliğinin dünya için çok kötü bir ders olduğunu söyledi.

Tarihin 70 yıl aradan sonra bir kez daha ırksal ayrımcılık ve seçkinlik düşüncesine karşı aklı selim içinde davranmaya davet ettiğini ifade eden Putin, "Nazilere karşı kazanılan zaferin büyüklüğünü bir kez daha anlıyoruz. Bu karanlık gücü babalarımız, dedelerimiz yok ettiği için gurur duyuyoruz…" dedi.

DÜNYANIN NATO DIŞINDA YENİ BİR GÜVENLİK SİSTEMİNE İHTİYACI VAR

İkinci Dünya Savaşı'na dünya nüfusunun yüzde 80'inin katıldığını, Avrupa'nın bir çok kentinin yıkıldığını ve işgale maruz kaldığını hatırlatan Putin, dünyanın güvenliği için tüm ülkelerin dahil olacağı NATO dışında eşit katılımın olacağı yeni bir güvenlik sistemi kurulması için çağrıda bulundu.

 

 

Putin konuşmasından sonra tören tarihinde ilk kez tüm Rusya'yı 1 dakikalık saygı duruşuna davet etti.

Çin lideri Şi Cinping ve eşi, Kremlin'de

DÜNYADAN 30 LİDER KIZIL MEYDAN'DA

Ukrayna krizi nedeni ile Batılı ülkelerle tansiyonun yüksek olduğu bir dönemde gerçekleşen kutlamalara 30'dan fazla ülke lideri katıldı. Çin, Güney Afrika, Venezüella, Vietnam, Zimbabwe, Küba, Makedonya, Güney Osetya, Filistin, Slovakya, Bosna Hersek, Abhazya, Moğolistan, Kıbrıs Rum Kesimi, Sırbistan, Çek Cumhuriyeti, Azerbaycan, Ermenistan, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Türkmenistan törenlerde en üst seviyede temsil edildi. Almanya ve İtalya Dışişleri Bakanları seviyesinde katılım sağlarken, Almanya Şansölyesi Angela Merkel'in yarın Moskova'ya gelmesi bekleniyor. İngiltere ise Winston Churchill'n torunu tarafından temsil edildi.


BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve UNESCO Genel Sekreteri İrina Bokova da Kızıl Meydan'da yapılan kutlamalara katıldı.

 

TÜRKİYE BÜYÜKELÇİ SEVİYESİNDE TEMSİL EDİLDİ

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 1915 olaylarının 100'üncü yıl dönümü nedeni ile Erivan'a gitmesi ve Duma'nın "soykırım" açıklaması nedeni ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılmadığı törenlerde Türkiye'yi Moskova Büyükelçisi Ümit Yardım temsil etti.


Putin, Küba lideri Raul Castro'yu karşıladı

KUTLAMA PROGRAMI

Kızıl Meydan'da gerçekleşen töreni protokolün dışında gaziler ve bölgeleri temsil eden vatandaşlardan oluşan 2300 kişilik bir grup izleyebildi. Gün içerisinde hayatını kaybedenler anısına Tverskaya Caddesi'nde yürüyüş düzenlenecek, akşam saatlerinde konserler verilecek ve havai fişek gösterisi yapılacak.

MOSKOVA DIŞINDA DA TÖRENLER VAR

Moskova'nın dışında Rusya'nın 150 ayrı yerleşiminde Zafer Bayramı kutlamaları yapıldı. Sovyetler Birliği'nde Nazi Almanya'sına karşı Ruslarla birlikte savaşan Belarus, Kırgızistan, Kazakistan, Ermenistan ve diğer Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinde de bir dizi kutlama töreni düzenlendi.

27 MİLYON SOVYET ASKERİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

 

Resmi verilere göre 1941-1945 yıllarında gerçekleşen ve Rusya'nın "Büyük Vatan Savaşı" olarak tanımladığı İkinci Dünya Savaşı'nda yaklaşık 27 milyon Sovyet askeri hayatını kaybetti.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer DÜNYA haberleri
https://www.dogukultur.com  Doğu Haber-Doğu Medya-Doğu Kültür Gazetesi
© Copyright 2013 Doğu Medya, Doğu Kültür, Doğu Haber, Doğu Kültür M. Tüm hakları saklıdır. Dkm Medya