KCK, KOBANİ DÜŞERSE, NUSRA SALDIRISA ÇÖZÜM SÜRECİ BİTER…

KCK Eş Başkanı Bayık, Kobane düşerse, Nusra vb. terör çeteleri Kürtlere saldırmaya devam ederse çözüm süreci biter. Kürtlerin kendilerini ve coğrafyalarını korumaları için bağımsız bir devletten başka şansları kalmaz. Bundan dolayı da çözüm süreci tarih olur.
Bu haber 2014-11-12 10:53:54 eklenmiş ve 1444 kez görüntülenmiştir.

KCK, KOBANİ DÜŞERSE, NUSRA SALDIRISA ÇÖZÜM SÜRECİ BİTER…

 

KCK Eş Başkanı Bayık, Kobani düşerse, Nusra vb. terör çeteleri Kürtlere saldırmaya devam ederse çözüm süreci biter. Kürtlerin  kendilerini ve coğrafyalarını korumakları için bağımsız bir devletten başka şansları kalmaz. Bundan dolayı da çözüm süreci tarih olur.

 

 Cemil Bayık: Kobani'den Sonra Afrin de Hedefte

 

KCK Eş Başkanı Cemil Bayık, "Kobani'nin ardından Afrin kantonuna yönelik de bir saldırı tehlikesi bulunuyor." dedi.

 

Independent gazetesi, deneyimli Orta Doğu muhabiri Patrick Cockburn'ün Kandil Dağı'nda KCK Eş Başkanı Cemil Bayık'la yaptığı bir röportaja yer verdi. Gazete röportajı, ana sayfasından manşet olarak, Bayık'ın bir çadırın önünde çekilmiş fotoğrafı ve "Kobani'yi koruyacağız" başlığıyla yayınladı.

 

"KOBANİ DÜŞMEYECEK"

 

Röportajda ilk olarak Bayık'ın Kobani'yle ilgili söyledikleri aktarılıyor: "Kobani düşmeyecek. Doğu ve Güney cephelerinde ilerliyoruz. Kobani'deki Kürt savaşçıların belediye binasını geri almada başarılı olduğunu ve IŞİD'in (Irak Şam İslam Devleti) elinde bulundurduğu bir camiyi havaya uçurmak zorunda bırakıldığını" söylüyor.

 

 

 Bayık'a göre ABD jetleri Kobani'yi bombalamaya devam ediyor ancak savaşçılar bombalamalar sırasında yamaçtaki evlere girip gözden kayboluyor ve daha sonra mevkilerini yeniden ele geçiriyor.

 

 Bayık, Kobani ardından Afrin kantonuna yönelik de bir saldırı tehlikesi bulunduğunu vurguladı.

 

NUSRA CEPHESİ AFRİN'E DOĞRU İLERLİYOR

 

Afrin Suriye'nin kuzeyinde, Kürtler tarafından Rojava olarak adlandırılan bölgede, PYD (Demokratik Birlik Partisi) öncülüğünde Kürt gruplar tarafından ilan edilen üç kantondan biri. KCK liderine göre son haftalarda ılımlı isyancı grupları yenilgiye uğratan Nusra Cephesi örgütü Afrin'e doğru ilerliyor.

 

"ÖNCE PANİK YARATIP, SONRA SALDIRIYORLAR"

 

 "Sınırlarına yaklaşıyorlar" diyor Bayık ve ekliyor: "Köylüleri telefonla arayarak 'Kaçın yoksa sizi öldüreceğiz' diyorlar. IŞİD gibi psikolojik savaşı kullanıyorlar. Önce insanlar arasında panik yaratıyorlar sonra da saldırıyorlar. Kobani düşer veya Nusra Cephesi saldırırsa Türkiye'yle barış sürecine devam etmenin artık mümkün olmayacağını" ifade etti.

 

"KÜRTLER İZİN VERMEYECEK"

 

Türkiye'nin Nusra Cephesi üzerinde, örgütün Kobani'ye saldırmasını önleyecek kadar etkisi olduğunu belirten Bayık, "Kürtler Kobani ve Afrin'in soykırım ve katliam tehlikesi altına kalmasına izin vermeyecek." dedi.

 

 "PKK VE ABD'NİN DOĞRUDAN TEMASI YOK"

 

 PYD'nin ABD ile görüşmesiyle ilgili Bayık, "PKK Amerikalılarla doğrudan temas içinde değil ama PYD ve YPG içinde" demiş.

 

 

Bayık, Kobani'deki Kürtler'in ABD hava kuvvetleriyle doğrudan temasta olduğu bilgisini de teyit etmiş: "Eğer sahada koordinat veren bağlantılar ya da insanlar olmasaydı ABD silah ve mühimmat gönderemez ve mevzilere yönelik bombalama gerçekleştiremezdi." (Kaynak: BBC Türkçe)

ETİKETLER :
Diğer RÖPORTAJ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Doğu Haber-Doğu Medya-Doğu Kültür Gazetesi
© Copyright 2013 Dogu Medya -Dogukultur. Tüm hakları saklıdır. Dkm Medya
DKM MEDYA GROUP -1
STK-DERNEKLER
FİRMALAR-İŞ DÜNYASI
STK-İŞ DÜNYASI MESAJLAR
DKM MEDYA GROUP-2
TÜRKİYE-BÖLGE, FİRMALAR- İŞ DÜNYASI
DOĞU KÜLTÜR MEDYA
SERHAT HABERLER
BAĞLANTILARIMIZ
STK-İŞ DÜNYASI MESAJLAR
STK-DERNEKLER
FİRMALAR-İŞ DÜNYASI
DOĞU KÜLTÜR MEDYA