İnsan Olabilmenin Ötesinde…


Bu makale 2017-11-28 07:27:56 eklenmiş ve 527 kez görüntülenmiştir.
Zozan Aydın

      İnsan  Olabilmenin Ötesinde…

 

 İnsanlığın tanımı nasıl yapılır ? insanlık dediğimiz kavram neye göre şekil alır ? Bir canlı olarak insan doğmamız onun tüm özelliklerini taşıdığımız anlamını mı taşır ? İnsanı insan yapan birçok değer vardır ; bu değerler çoğunlukla insandan insana değişkenlik gösteren türdedir. İnsan olabilmek için sadece insan olarak doğmak yetmez. Sahip olduğun insani değerleri kötü amaçla kullanan; içi kin ve nefretle dolup taşan, merhameti olmayan, acıma duygusundan yoksun, bencil bir varlığa insan demek doğru mudur ?  

 

İnsan olmanın yolu birbirini anlamaktan geçer; bizi birbirimize bağlayan ortak değerlerimize sahip çıkmaktan belki de. Karşımızdaki insanı anlayabildiğimiz kadar, onu sevip değer verdiğimiz kadar insanızdır onun gözünde. Canını acıttığınız, merhamet göstermediğiniz, nefret beslediğiniz birinden sizi sevip saymasını, sadık ve bağlı kalmasını istemeye hakkınız olduğunu düşünebilir misiniz ki! O halde diyebilmeliyiz ki insan olarak yaşamak yetmez biraz da iyi insan olmak için çabalamak gerek.

 

Sen diğer canlılardan farklı yaratıldın. Seni ayıran özellikler var; yeme içme,uyuma yürüyebilme, yaşama veya ölme gibi her canlıda olandan öte şeyler. Ne kadar farkındasın bunun ?  insan olarak doğduktan sonra hayatına insan olarak devam edebilmenin gereklerini yerine getirebilmendir asıl mesele. Ne zengin ne de fakir olmak ; ne özgür ne de tutsak ! Zekasını vicdanıyla tamamlayandır insan olan. Her kargaşadan faydalanıp kaos yaratan değil; dil,ırk,renk,din,ideoloji ayırt etmeden herkesi sevebilme yetisine sahip olandır insan olan.Çünkü  insan olmak, her şeyden önce birilerini ya da bişeyleri sevmekle başlar.

 

İçinde doğup büyüdüğünüz kültürü,aileyi veya toplumu seçmek sizin  tercihiniz olmayabilir fakat  ‘’insan olmak’’ ya da ‘’insan kalabilmek’’ her daim sizin elinizdedir. Öz benliğinden uzaklaşıp,kimliğini asla kaybetmemeli insan. Dayatılan ideolojiler, politik düşünce ve fikirler hem size hem de topluma zarar vermektedir. İnsanca bir arada yaşamanın önünde bir engeldir. Kürt,Türk,Laz,Rus,Çerkez,Arap,Sırp demeden önce o ‘İnsan’ diyebilmelisiniz. Öldükten sonra herkes insandır. Ölen birini gördüğünüz zaman dilini, dinini,rengini, düşünmezsiniz o da  insandı dersiniz. En azından eğer gerçekten iyi bir insanız bunu diyebilmelisiniz.

 

Zordur günümüz şartlarında insan kalabilmek,iyi insan olmak. Dürüstlüğün prim yapmadığı, haklının savunulmadığı, güçlünün güçsüzü ezerek galip geldiği bir zamandayız. Sevginin yerini menfaatlerin aldığı , anlayışlı olmanın yerini hiçbir şeye tahammül edememeye bıraktığı bir zamandır bu. Sen özünden kopmamalısın mesela; sana yapılan iyiliği, paylaşılan ekmeği unutmamalısın. Unutma ; bunlar seni sen yapan değerler değil miydi zaten ? ‘’ Kendisine iyilik yapamayan biri, başkalarına da iyilik yapamaz.’’ diyor Samuel Smiles bir sözünde. İnsan kendi içinde,özünde doğruyu yada iyiyi ayırt edebilmelidir. Herkesten, her şeyden önce kendini sevebilmelidir. İyi bir insansan ; yaptıklarından doğacak eylemlerin de bir o kadar faydalı ve iyi  olacaktır zaten.

 

O zaman her şey  insanları sevmekle başlasın ve bir insanı anlayıp dinlemenin, üste çıkmaya çalışılmasından çok  daha değerli olduğunun farkına varılmasıyla devam etsin. Sevmek sevilmek, değer vermek değer görmek, yargılamak yerine anlamaya çalışmak iyi bir insan olmak yolunda attığımız en güzel adımlarımızdır her zaman. Sizi tüm bu güzellikleri yaşamaktan alıkoyan her duygu ve düşünceden arının ve engellerinizi aşın. Yaşayın. Geç kalmayın; ne kendinize ne de sevdiklerinize.          

                                                                                                                                               

 

                                                                                                                                                    ZOZAN AYDIN 

 

zozan.aydin@isik.edu.tr

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › Seri İlanlar
Arşiv Arama
- -
http://www.dogukultur.com  Doğu Haber-Doğu Medya-Doğu Kültür Gazetesi
© Copyright 2013 Doğu Medya, Doğu Kültür, Doğu Haber, Doğu Kültür M. Tüm hakları saklıdır. Dkm Medya